Za co uwielbia się akwamaryn? Kolor, nietuzinkowy połysk i legendy krążące o tym kamieniu sprawiły, że już dawno temu największe miłośniczki biżuterii chciały mieć biżuterię z tym kamieniem. Dziś jest on (niesłusznie!) nieco zapomniany, mimo że świetnie prezentuje się zarówno solo, jak i w tworzywie innych klejnotów. Dowiedz się, dlaczego warto zwrócić uwagę na akwamaryn! Naszyjnik, bransoletka i kolczyki z tym kamieniem to prawdziwe biżuteryjne perełki!

Zgodnie z legendą akwamaryn był podarunkiem dla marynarzy od syren. Miał on chronić żeglarzy w czasie morskich podróży. Po raz pierwszy opisano akwamaryn w 1609 roku w „Gemmarum et Lapidum” Anselmusa de Boodta. W starożytnych Chinach zdobył popularność ze względu na swoją przezroczystość. Natomiast w XVII wieku ozdobił koronę królów Wielkiej Brytanii – ówczesnej potęgi morskiej. Było to duży 920-karatowy akwamaryn. Dlatego i dziś jest on symbolem królewskiej floty.

Akwamaryn to kamień odwagi. W starożytności był symbolem szczęścia i wiecznej młodości. Natomiast jest nazwa to tak naprawdę dwa, połączone ze sobą łacińskie słowa "aqua" i "marine”. Dlatego jego nazwę tłumaczy się jako "kamień morski", co odnosi się do jego barwy.

Charakterystyka i właściwości akwamarynu

Akwamaryn należy do grupy krzemianów pierścieniowych i jest błękitną odmianą berylu. To kamień:

  • który ma efektowny niebieski kolor – może mieć odcień jasnoniebieski, niebieskozielony oraz barwę przypominająca bladą zieleń morską. Zdarzają się też kamienie intensywnie lazurowe, a nawet seledynowe. Kolor akwamarynu to zasługa obecności w nim dwuwartościowego żelaza;

  • zupełnie przezroczysty lub półprzezroczysty;

  • o twardości od 7,5 do 8 w skali Mohsa;

  • trwały i odporny na zarysowania.

Akwamaryn to odmiana berylu. Do berylów należą też m.in. różowy morganit, zielony szmaragd czy heliodor.

Występowanie akwamarynu

Akwamaryn występuje w Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej. Wydobywa się go zarówno w Brazylii, jak i w USA. Oprócz tego jego złoża znajdują się na Madagaskarze i w krajach Afryki Południowo-Zachodniej. Kamienie te występują także na Syberii. Ich niewielkie złoża są też w Polsce. Niebieskie kamienie wydobywa się w Górach Ptasich w paśmie Karkonoszy.

Akwamaryn kamień – zastosowanie w biżuterii

Dlaczego w twojej szkatule z biżuterią powinien znaleźć się również akwamaryn? Bransoletki, zawieszki czy pierścionki z akwamarynem są nie tylko kolorowe, ale też pełne szlachetnej elegancji.

Urok akwamarynu podkreślają zwłaszcza chłodne barwy. Dlatego doskonale pasuje on do srebra i białego złota. Zjawiskowo prezentuje się także w otoczeniu pełnych blasku klejnotów. Tło dla niego mogą stanowić same diamenty – drobne klejnoty znajdujące się wokół większego, błękitnego kamienia wydobywają jego naturalne piękno. W jaki jeszcze sposób jest eksponowany niebieski klejnot? Biżuteria z akwamarynem, która jest połączona z tanzanitami czy ametystami w intensywnym odcieniu, to strzał w dziesiątkę – zwłaszcza dla amatorek odważnych, przykuwających wzrok ozdób.

Kamień ten jest subtelny i ma piękny połysk. Zawieszka z nim może zdobić dekolt wytwornej sukni, kreacji zakładanych na bale, rauty i ważne wyjścia. Natomiast nieco skromniejszy naszyjnik i dziewczęcy pierścionek z błękitnym oczkiem to znakomite uzupełnienie każdej casualowej stylizacji.

Akwamaryn jako talizman

Niektórzy powinni szczególnie poważnie zastanowić się nad tym, aby wybrać akwamaryn. Znak zodiaku, dla którego jest on odpowiedni, to m.in. ryby. Przynosi on rybom spokój i ukojenie. Pomaga też oddalić im od siebie złe wibracje. Może być też dla zodiakalnych ryb talizmanem, który otworzy na miłość i zapewni stabilność emocjonalną.

Akwamaryn – właściwości magiczne

Według Arabów akwamaryn to kamień radości, który przynosi człowiekowi wewnętrzną równowagę. Uważa się też, że jest to kamień żeglarzy i ma on ich chronić przed chorobą morską. Są też tacy, którzy sądzą, że noszenie przy sobie akwamarynu pomoże im odróżnić prawdę od fałszu. Gdy w pobliżu zjawia się fałszywy przyjaciel, podobno jego kolor staje się ciemniejszy.

Akwamaryn ma motywować i dodawać odwagi. Osoby, które się z nim nie rozstają, podobno łatwiej podejmują trudniejsze i lepsze decyzje, gdyż rozjaśnia on ich umysł. Ma wyostrzać intuicję, wzmagać czujność i otwierać na świat.

Podsumowanie

Akwamaryn to kolorowy kamień szlachetny, który zdecydowanie zasługuje na to, aby ozdabiać nim najwytworniejszą biżuterię. Pięknie błyszczy, a jego odcienie niebieskiego dodają klasy stylizacjom i mogą podkreślać kolor oczu. Jest twardy i wytrzymały, a oprawiony złotem oraz otoczony innymi kamieniami robi imponujące wrażenie.

Dlaczego jeszcze warto wybrać akwamaryn? Bransoletki, kolczyki i pierścionki z błękitnym, lazurowym lub ciemnoniebieskim akcentem są niezwykle oryginalne. Jego unikalny kolor przyciąga spojrzenia. Ponadto biżuteria z niebieskim klejnotem będzie ponadczasowa. Już tysiące lat temu Grecy i Rzymianie zdobili nim eleganckie brosze, dlatego nic nie wskazuje na to, aby wraz z upływem czasu stracił na popularności.

Produkt dodany do porównania.