Biżuteria w stylu art déco to zgrane trio prostych, geometrycznych form, śmiałych kolorów i przykuwającego wzrok, bogatego zdobnictwa. Te wisiorki, pierścionki, bransoletki i kolczyki nie pozostawiają obojętnymi kobiet, które cenią sobie wyjątkowo wyrafinowane ozdoby. Dowiedz się, czy styl art déco wyraża także Twoją osobowość i czy biżuteria nawiązująca do tego wzornictwa została stworzona właśnie dla Ciebie.

Styl art déco – czym jest?

Jeszcze w pierwszych dekadach XX wieku w sztuce europejskiej panował styl secesyjny. Jednak już na początku lat 20. ubiegłego stulecia narodził się nurt, który był odpowiedzią na przesadne zdobnictwo, chaotyczność, zbyt wybujałe formy będące domeną secesji.

Styl art déco (w tłumaczeniu z francuskiego "dekorowanie sztuką") wziął swoją nazwę od paryskiej wystawy Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes, czyli Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego. W czasie tej ekspozycji prezentowano przede wszystkim przedmioty użytku codziennego, które miały ciekawą, ozdobną, ale jednocześnie prostą formę.

Styl art déco wyniósł sztukę na inny poziom – miała ona towarzyszyć społeczeństwu w codziennym życiu. Ponadto jego idee nawiązywały do poglądów Bauhaus – niemieckiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej. Zgodnie z nimi sztuka miała mieć charakter użytkowy i powinna być dostępna dla wszystkich grup społecznych – miało być to możliwe między innymi dzięki produkcji masowej.

Art déco dominował w Europie od początku lat 20. XX wieku aż do wybuchu II Wojny Światowej. Wpłynął on przede wszystkim na sztuki użytkowe – architekturę, ceramikę, metaloplastykę, produkcję tkanin i biżuterii. Cechami rozpoznawczymi tego stylu są:

 • geometryczne kształty;

 • wykorzystywanie wyrazistych kolorów i zestawianie kontrastowych odcieni;

 • funkcjonalizm – przedmioty miały być piękne, stworzone z artystycznym zacięciem, a jednocześnie bardzo praktyczne;

 • bogate, ale przemyślane, stylowe, symetryczne zdobienia.

Czym charakteryzuje się biżuteria art déco?

Stylistyka art déco wraca do łask – dowodem na to jest między innymi biżuteria, która zachwyca zarówno formą, jak i efektownym zdobnictwem. Są to pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, do których produkcji wykorzystuje się szlachetne kruszce i drogocenne kamienie. Ozdoby te wyróżnia:

 • łączenie prostych, geometrycznych form z motywami roślinnymi i kolorowymi kryształami – często mają one kontrastowe odcienie;

 • misterne, filigranowe zdobienia – są nimi zazwyczaj małe diamenty i inne, różnobarwne kamienie szlachetne;

 • dominacja takich form, jak koła, kwadraty, prostokąty, trapezy, w związku z czym pierścionki, kolczyki i inne ozdoby mają zwykle ostro zakończone krawędzie.

Biżuteria art déco – mimo że nawiązuje do sztuki jubilerskiej z ubiegłego stulecia, jest nowoczesna, a właściwie ponadczasowa. Świadczy o tym między innymi zainteresowanie, jakim cieszą się naszyjniki czy kolczyki pochodzące z tej epoki. Osiągają one zawrotne ceny na aukcjach i są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Jednak i dziś najlepsi jubilerzy tworzą biżuterię, która jest mocno inspirowana sztuką art déco. Pierścionek, bransoletkę czy zawieszkę wykonaną w tym stylu rozpoznasz po:

 • geometrycznym szlifie kamieni – niezależnie od tego, czy biżuterię zdobią kryształy czy brylanty, mają one kształt kwadratu, prostokąta, trapezu, koła, rombu;

 • wyrazistych kolorach kryształów i kamieni – jubilerzy podczas zdobienia tych wyrobów chętnie sięgają nie tylko po diamenty, ale często wykorzystują koral, ametyst, bursztyn, szafiry i intensywnie czerwone rubiny;

 • składają się często z wielu drobnych, filigranowych elementów – rombów, kwadratów, trapezów, które są łączone ze sobą tak, aby kolczyki, naszyjniki czy wisiorki miały symetryczną formę.

Biżuteria art déco – dla kogo?

Biżuteria ta powstaje ze szlachetnych kruszców, a przede wszystkim z białego i żółtego złota. Na jego tle wyraźnie zaznaczają się kolory kryształów i kamieni. Zieleń, czerwień, odcienie niebieskiego i błyszczące diamenty sprawiają, że obok tej biżuterii trudno przejść obojętnie, jest bowiem wyrazista, śmiała, a jednocześnie bardzo kobieca.

Biżuteria art déco zachwyca wszystkich, ale mimo tego na ozdoby wykonane w tym stylu nie zdecyduje się każda kobieta. Te przykuwające wzrok kolczyki, duże pierścionki z kolorowymi kamieniami, misternie zaprojektowane zawieszki składające się z wielu małych kwadratów, prostokątów, pasują zwłaszcza do:

 • pewnych siebie, lubiących wyraziste, proste, a jednocześnie wyrafinowane ozdoby kobiet – biżuteria ta spełni ich oczekiwania ze względu na swoją formę, sposób oszlifowania kamieni, oryginalne, geometryczne kompozycje oraz kolorystykę;

 • dojrzałych przedstawicielek płci pięknej, które znalazły swój własny styl – to biżuteria dla świadomych kobiet, które cenią modne dodatki, umiejętnie je ze sobą zestawiają, a zarazem lubią eksperymentować podczas tworzenia stylizacji na różne okazje;

 • eleganckiej sukienki, małej czarnej oraz efektownej, balowej kreacji – wiszące kolczyki, pierścienie z dużymi kamieniami, misternie wykonane zawieszki podkreślą szyk wytwornych stylizacji. Biżuteria ta to świetny wybór na ważne przyjęcia, bale, rauty, bankiety, kolacje w eleganckich restauracjach.

Takich kolczyków, bransoletek, zawieszek nie powinny odmawiać sobie kobiety, które są wytrawnymi kolekcjonerkami biżuterii. Są one wzorowane na wyrobach z okresu, w którym powstawały niezwykłe, poszukiwane do dziś jubilerskie perełki.

Biżuteria art déco z Domu Jubilerskiego A&A – jej jakość może Cię zaskoczyć

Biżuteria w stylu art déco zachwyca całe pokolenia. Wybierając takie kolczyki czy pierścionek, można się spodziewać, że będą one nie tylko gustowną, wyjątkowo szykowną ozdobą, ale za pewien czas staną się rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Jest to możliwe nie tylko ze względu na ponadczasowy charakter tej biżuterii – w Domu Jubilerskim A&A znajdziesz ozdoby, które powstają z wysokiej jakości kruszców i kamieni szlachetnych. Jest to złoto (białe i żółte) o próbie 14k 585, brylanty, czerwone rubiny, błękitne szafiry, granaty.

Wyroby jubilerskie marki tworzymy z największą precyzją, pasją i artystycznym zacięciem. Kolekcja art déco obejmuje:

 • pierścionki, których głównym bohaterem jest brylant, szafir, granat lub rubin umieszczony w efektownej oprawie;

 • kolczyki, które wyróżnia niebanalny projekt i misterne wykonanie – w kolekcji tej znajdziesz model stworzony z filigranowych figur geometrycznych – kwadratów, trapezów zestawionych w taki sposób, że tworzą wyrafinowaną kompozycję;

 • zawieszki, które są kwintesencją stylu art déco – uwagę przykuwa model, który mimo że ma prostą geometryczną formę, to znalazły się w nim także florystyczne motywy – można dostrzec na nim kształt płatków kwiatów. Szyku dodają mu efektownie osadzone brylanty.

Kolekcja Domu Jubilerskiego A&A urzeka tym samym, czym zachwycała biżuteria powstająca w epoce art déco. To ozdoby, które są umiejętnym połączeniem przepychu, bogatego zdobnictwa z symetrią i prostymi kształtami geometrycznymi.

Dlatego jeśli jesteś miłośniczką wyszukanej, wyrafinowanej biżuterii odwołującej się do najlepszych jubilerskich tradycji, docenisz wyroby naszych mistrzów. Zapoznaj się z ofertą i wybierz dla siebie modne kolczyki, pierścionek lub zawieszkę, które olśniewają wzornictwem.

Produkt dodany do porównania.