Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.

Skąd pochodzi tradycja obrączek ślubnych? Wyjaśniamy historię pojawienia się obrączek w Europie

Już tysiące lat temu małżonkowie, składając przysięgę małżeńską, wręczali sobie obrączki. Wbrew pozorom tradycja ta nie ma korzeni w Europie. Ten rytuał najwcześniej był celebrowany w północnej Afryce. Zanim obrączki znalazły się na palcach polskich małżonków, przebyły długą drogę.

Starożytny Egipt prekursorem obrączek ślubnych z materiałów naturalnych

Archeolodzy znaleźli relikty świadczące o tym, że już 6000 lat temu Egipcjanie wręczali sobie obrączki ślubne. Nie były one jednak tak jak dzisiaj wykonywane z metali szlachetnych. W starożytnym Egipcie wyplatano je z konopi i trzcin i zakładano na palce lewej dłoni. Okrągły kształt pierścienia miał szczególne znaczenie dla ówczesnych Egipcjan. Symbolizował on wieczność, a w przypadku małżonków – nieprzemijającą miłość.

 

Izraelici – jako pierwsi wytwarzali obrączki ze złota

Izraelici poszli o krok dalej od Egipcjan. To żydowscy złotnicy wykonywali pierwsze obrączki ze złota, które miały podwójne znaczenie. Po pierwsze – tak jak i dziś – były one symbolem dozgonnej miłości. Po drugie miały być gwarancją dotrzymania warunków umowy ślubnej. Ze względu na dużą wartość złota były one materialnym przypieczętowaniem zawarcia związku małżeńskiego.

Imperium Rzymskie – mocarstwo, które rozpowszechniło obrączki w Europie i Kościele

Za czasów Imperium Rzymskiego obrączki ślubne nosiły zwłaszcza kobiety. Były one przypieczętowaniem kontraktu małżeńskiego, posagiem, ale także stanowiły symbol miłości. Rzymianki nosiły obrączki na palcu serdecznym lewej dłoni, gdyż uważano, że znajduje się w nim vena amoris – żyła biegnąca do serca.

O obrączkach ślubnych nie zapomniano też w Cesarstwie Rzymskim. Rzymianie, podtrzymując tę tradycję, przekazali ją chrześcijanom. To wyznawcy tej religii jako pierwsi wymieniali się obrączkami podczas samej ceremonii zaślubin. Biżuteria ślubna z czasów Cesarstwa robi wrażenie. Odnaleziono np. misterne ażurowe pierścienie z inskrypcjami o treści religijnej.

Dla chrześcijan obrączki ślubne były (i są) symbolem złożonej przysięgi, wierności i miłości. Papież Mikołaj I wprowadził prawo, zgodnie z którym założenie obrączek oznaczało zawarcie małżeństwa pomiędzy dwojgiem ludzi w obecności Boga.

Złote krążki to nie tylko biżuteria ślubna. Zarówno niegdyś, jak i dziś symbolizują one przynależność do Chrystusa. Dlatego noszą ją także zakonnice i numerariusze.

Kiedy obrączki pojawiły się w Polsce? Historia pojawienia się tej pięknej tradycji w naszym kraju

W Polsce obrączki ślubne pojawiły się dopiero w XVIII wieku. Zastąpiły one wieńce, które wcześniej podczas zaślubin wręczali sobie małżonkowie. Zgodnie ze zwyczajem panna młoda nie mogła przed dniem ślubu oglądać złotego krążka. Dlatego problemem często był niedopasowany rozmiar obrączki.

Do momentu wybuchu II wojny światowej tę biżuterię ślubną nosiły przede wszystkim kobiety. Gdy rozpoczęły się walki, na palce zaczęli wkładać je także mężczyźni, co miało symbolizować tęsknotę i przywiązanie do ukochanej. Złote krążki jednak niezmiennie symbolizowały dozgonną miłość i wierność.

Kiedyś zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączki ślubne mogły mieć grawer. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj – więcej o tym, jakie teksty graweruje się na biżuterii ślubnej, przeczytasz na naszym blogu: https://domjubilerski.aia.pl/blog/porady/grawer-na-obraczkach-co-warto-uwiecznic-na-symbolu-waszej-milosci.

Co obecnie symbolizują obrączki ślubne?

Obecnie obrączki ślubne powstają z żółtego, białego, a także z różowego złota oraz platyny. Nie są symbolem kontraktu, tak jak to miało miejsce w starożytnym Rzymie. Ich symbolika zmieniła się wraz z pojawieniem się tradycji chrześcijańskiej. Już od wieków symbolizują one przysięgę małżeńską, czyli wierność, uczciwość wobec współmałżonka oraz miłość.

Niegdyś obrączki wręczano jedynie kobietom i nie mogły one widzieć ich przed dniem zaślubin. Również dzisiaj zgodnie z tradycją o zakup i dobór tej biżuterii dba pan młody. W większości europejskich krajów obrączki nosi się na serdecznym palcu lewej dłoni – tak jak robiły to wieki temu Rzymianki. W Polsce złoty krążek zawsze zdobi prawą rękę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tradycjach zwianych ze obrączkami ślubnymi? Zajrzyj na https://domjubilerski.aia.pl/blog/porady/kto-powinien-kupic-obraczki-tradycje-i-nowoczesne-podejscie.

 

Symbolika obrączek ślubnych – podsumowanie

Obrączki ślubne to pamiątki na całe życie – już setki lat temu wyrażały dozgonne przywiązanie i były "pieczęcią" kontraktu małżeńskiego. Dziś symbolizują miłość i przysięgę złożoną małżonkowi.

Obrączki często stają się rodzinnymi skarbami i bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego warto wybrać te, które tworzymy w Domu Jubilerskim A&A. Poznaj naszą ofertę i powierz nam wykonanie obrączek z białego lub żółtego złota bądź z obu tych kruszców, a otrzymasz po mistrzowsku zaprojektowaną i w każdym detalu dopracowaną biżuterię. Do jej produkcji wykorzystujemy wyłącznie kruszce o najwyższych próbach. Dzięki temu urok naszych złotych krążków nie przemija – tak jak prawdziwa małżeńska miłość.

Poprzednie wpisy na blogu

Produkt dodany do porównania.