Najpierw na kobiecej dłoni pojawia się pierścionek zaręczynowy, a zwykle niedługo potem towarzyszy mu obrączka. Wtedy świeżo upieczona żona staje przed dylematem i zastanawia się, jak nosić tę biżuterię. Obecnie w modzie jest noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Jak wybrać te ozdoby, aby rzeczywiście do siebie pasowały? Wyjaśniamy!

Co oznacza obrączka i pierścionek na jednym palcu?

W Polsce przyjęło się, że obrączki ślubne nosi się na prawej dłoni, a pierścionki zaręczynowe na lewej. Jednak coraz więcej pań postanawia łączyć ze sobą te ozdoby. To nowy, ale coraz popularniejszy trend.

Odpowiednia obrączka może wydobyć piękno pierścionka i na odwrót - ozdobne kamienie podkreślają szyk i blask kruszcu prostego złotego krążka. Dla niektórych noszenie tych ozdób na jednym palcu ma też szczególne, symboliczne znaczenie. Bywa, że oba krążki są dla kobiety tak samo ważne, przypominają ważne momenty, złożone obietnice, przysięgi i łączące parę uczucie.

Co pierwsze: obrączka czy pierścionek?

Mimo że obrączka ślubna może pojawić się na tym samym palcu jako druga ozdoba, wiele kobiet tuż po ceremonii ślubu umieszcza pierścionek zaręczynowy nad ślubnym krążkiem. Taki sposób noszenia biżuterii ma również znaczenie symboliczne. Ma to oznaczać, że zawarte małżeństwo jest fundamentem dla wszystkiego, co łączy parę. Natomiast panie, które pozostawiają pierścionek zaręczynowy na dole palca, chcą, aby biżuteria opowiadała ich historię. Zgodnie z chronologią najpierw odbyły się zaręczyny, przyszła żona przyjęła oświadczyny, a dopiero potem miała miejsce ceremonia ślubna.

Jak nosić obrączkę z pierścionkiem zaręczynowym? Kilka wskazówek

Elegancki pierścionek i stylowa obrączka mogą stworzyć udane połączenie. Jednak chcąc nosić je na jednym palcu, należy:

  • zastanowić się, czy będzie to na pewno komfortowe - jeżeli oba krążki są dość szerokie, to mogą przeszkadzać, uniemożliwiać zginanie palca;

  • zamówić je u jednego jubilera - jeżeli przyszła para młoda zasugeruje złotnikowi, że będzie nosić obrączkę ślubną i pierścionek na tym samym palcu, stworzy on idealnie pasującą do siebie biżuterię. Oba krążki będą dopasowane do siebie pod względem kształtu i stylu;

  • przemyśleć, jaki ma być finalny efekt takiego zestawienia - nawet jeżeli narzeczona lubi błyszczeć, wybiera odważną biżuterię, to przy łączeniu obrączki z pierścionkiem należy zachować umiar. Bogato zdobiony pierścionek nie powinien być zestawiony z wysadzaną diamentami obrączką.

Jaki pierścionek pasuje do obrączki bogato zdobionej?

Jeżeli na palcu przyszłej panny młodej znajduje się pierścionek z żółtego lub z białego złota wysadzany diamentami i klejnotami, to narzeczeni nie powinni wybierać równie wytwornej biżuterii ślubnej. Do obrączki zdobionej kamieniami będzie pasować skromniejsza ozdoba. Może być to np. delikatny pierścionek zaręczynowy z małym brylantem lub białym szafirem.

Jaki pierścionek pasuje do obrączki minimalistycznej?

Gładka obrączka to uniwersalny wybór. Niezależnie od tego, czy będzie wykonana z białego lub żółtego złota, czy z platyny, stworzy udane połączenie z każdym pierścionkiem.

Klasyczne modele obrączek pasują do biżuterii wysadzanej brylantami i podkreślają urok ozdób z kolorowymi klejnotami. Takie eleganckie złote krążki można zestawiać z pierścionkami z różnych kruszców i o rozmaitej stylistyce. Udaną kompozycję stworzy minimalistyczną obrączka i biżuteria ślubna w stylu nowoczesnym, art déco czy klasycznym.

Jaki pierścionek pasuje do obrączki – to musisz wiedzieć przed zakupem

Jeżeli po ślubie kobieta zamierza nosić biżuterię zaręczynową i ślubną na jednym palcu, to:

  • zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączka muszą być wykonane solidnie i z wytrzymałych kruszców - ozdoby te prawdopodobnie będą się o siebie ocierać. Jeżeli zostaną wykonane z wysokiej jakości kruszców, to ryzyko, że powstaną na nich rysy, zadrapania, będzie zdecydowanie mniejsze;

  • należy zwrócić uwagę nie tylko na styl, ale też na kształt biżuterii - jeżeli pierścionek zaręczynowy ma mieć zaokrąglony profil, to obrączka powinna być tak samo wykończona. Ważne jest, aby biżuteria idealnie do siebie pasowała, jeżeli chodzi o jej formę;

  • doskonałym pomysłem jest umieszczenie identycznego motywu na obu ozdobach - może to być np. kamień oszlifowany w charakterystyczny sposób lub pasek z żółtego złota na tle białego kruszcu;

  • pamiętaj, że przy zestawianiu biżuterii obowiązuje zasada kontrastu - obrączka i pierścionek z białego złota na pewno stworzą udane, klasyczne połączenie. Jednak najlepszy efekt można osiągnąć, zestawiając ze sobą kruszce w różnych odcieniach. Taką kompozycję będzie wyróżniać urok, szyk, a jednocześnie będzie ona niebanalna.

Obrączka i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu mogą prezentować się zjawiskowo. Jednak warto pomyśleć o stworzeniu takiej kompozycji wcześniej, jeszcze przed wizytą u jubilera. Biżuterię zaręczynową i ślubną najlepiej zamówić w tym samym salonie jubilerskim. Mistrz rzemiosła zadba wtedy o to, aby ozdoby nie tylko pasowały do siebie, ale też by podkreślały wzajemnie swoje piękno.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.