Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.

Definicja i charakterystyka pereł naturalnych

Naturalne perły (słonowodne i słodkowodne) powstają dzięki organizmom żywym. Wydobywa się je z wnętrza małży.

Tym, co znajduje się na powierzchni perły, jest masa perłowa. Jest to także materiał, który pokrywa wewnętrzną stronę muszli mięczaków. Kiedy pomiędzy muszlę a płaszcz (płat mięśni otaczający wór trzewiowy małży) dostanie się np. ziarenko piasku lub inna drażniąca drobinka, zaczyna formować się perła. Takie ciało obce podrażnia mięczaka, a tam, gdzie utkwi powstaje, dołek. Z czasem pogłębia się on, a następnie zasklepia, tworząc woreczek perłowy. Woreczek wnika w nabłonek płaszcza małży. Wtedy reakcją obronną mięczaka jest produkcja masy perłowej. Otacza ona ciało obce, by odizolować je od reszty organizmu.

Ze względu na ogromny popyt na perły i rzadkość ich występowania człowiek pomaga naturze. Dlatego zakłada się ich hodowle. Perły hodowane przez człowieka także zalicza się do kamieni naturalnych, gdyż powstają one dzięki mięczakom. W uproszczeniu ich hodowla polega na umieszczeniu wewnątrz muszli ciała obcego. Małże następnie same otaczają takie sztuczne jądro masą perłową.

Rodzaje pereł naturalnych i ich klasyfikacja

Perły dzieli się ze względu na:

 • ich pochodzenie

  Perły naturalne i hodowlane mogą być słono lub słodkowodne. Wśród tych, które powstają w hodowlach, wyróżnia się perły Akoya, Tahiti, Mórz Południowych, Shell.

 • kolor

  Według tego kryterium dzieli się je na perły białe kremowe, kremoworóżowe, kremoworóżowe "fancy" , "fancy", różowe, niebieskie, brązowe i czarne.

 • kształt

  Perły mogą być okrągłe, barokowe, połówkowe, ćwiartkowe oraz w kształcie guzika, kropli i ziarna.

Ocena i wartość pereł naturalnych na rynku biżuterii

Nie ma jednoznacznych kryteriów, które ułatwiaj wycenę pereł. Najczęściej stosuje się symbole A, AA, AAA, z których ostatni oznacza kamienie o największej wartości. Oprócz tego Amerykański Instytut Gemmologiczny stworzył zasady mające usystematyzować wycenę pereł. Zgodnie z nimi pod uwagę należy brać takie cechy perły jak:

 • wielkość – im jest większa, tym droższa;

 • kolor – im jest bardziej intensywny i nasycony, tym kamień jest warty więcej;

 • kształt kamienia – najwięcej będzie kosztować perła o kształcie jak najbardziej zbliżonym do idealnej kuli;

 • połysk perły – szczególną wartość będą miały te najbardziej błyszczące;

 • powierzchnię – drogocenne perły są gładkie w dotyku;

 • grubość warstwy masy perłowej – im jest większa, tym kamień jest cenniejszy.

Wyceniając perły, które już zdobią biżuterię, bierze się pod uwagę podobieństwo ich kształtu i koloru. Jeżeli kamienie są identyczne lub prawie takie same, świadczy to o ich wysokiej wartości.

Jak poznać czy perły są prawdziwe?

Te prawdziwe można poznać po tym, że są niedoskonałe. Nie są idealnie okrągłe i gładkie, a ich kolor zwykle nie jest jednolity. Można też zanurzyć domniemaną perłę we wrzątku – jeżeli się odkształci, jest to tylko podróbka. Ponadto naturalne kamienie są elastyczne. Perła upuszczona na ziemię odbije się do połowy wysokości, z której spadła.

Zastosowanie pereł naturalnych w biżuterii

Tych wyjątkowych kamieni nie brakuje w nowoczesnym jubilerstwie. Zdobią niezwykle popularne dyskretne kolczyki-sztyfty oraz delikatne bransoletki. Ciągle obiektem pożądania jest choć krótki naszyjnik z pereł. Są one uzupełnieniem także bogato zdobionych, wiszących kolczyków. Pasują do białego i żółtego złota oraz srebra.

Aby perły jak najdłużej zachowały swój urok, należy:

 • przechowywać je tak, aby nie stykały się z inną biżuterią i w szkatule z wilgotną szmatką;

 • ściągać biżuterię z perłami na czas kąpieli i podczas sprzątania – powierzchnia pereł może ulec nieodwracalnemu zniszczeniu po kontakcie z kosmetykami i detergentami;

 • czyścić je wilgotną szmatką i wodą z niewielkim dodatkiem mydła. 

Pozyskiwanie i handel perłami naturalnymi

Populacja małży perłorodnych jest z każdym rokiem coraz mniejsza. Niektóre ich gatunki są zagrożone wyginięciem.

Niekiedy wątpliwości budzi także ich hodowla. Mięczaki są narażone m.in. na wahania temperatury, co może być dla nich stresujące. Ponadto tylko w renomowanych hodowlach perły pozyskuje się tak, aby nie zrobić krzywdy zwierzęciu i by cała procedura była możliwie najbardziej bezbolesna. Dlatego należy kupować kamienie tylko z miejsc, w których małże są traktowane etycznie.

Przyszłość pereł naturalnych w branży biżuteryjnej

Obecnie perły produkuje się w niemal laboratoryjnych warunkach. Małże są precyzyjnie implantowane za pomocą technik chirurgicznych. Następnie trafiają do siatkowych paneli znajdujących się na dnie zbiornika wodnego. Dzięki takiej nowoczesnej produkcji pereł powstają bransoletki, kolczyki i naszyjniki z perłami w stosunkowo przystępnych cenach.

Małży naturalnie występujących w morzach jest bardzo mało. Natomiast hodowlane mięczaki potrzebują do życia bardzo czystej, niezanieczyszczonej wody. Dlatego pozyskiwanie pereł jest coraz większym wyzwaniem. Może okazać się, że za niedługi czas kamienie te będą wręcz bezcenne.

Produkt dodany do porównania.