Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.
Definicja i charakterystyka pereł naturalnych
Naturalne perły (słonowodne i słodkowodne) powstają dzięki organizmom żywym. Wydobywa się je z wnętrza małży.
Tym, co znajduje się na powierzchni perły, jest masa perłowa. Jest to także materiał, który pokrywa wewnętrzną stronę muszli mięczaków. Kiedy pomiędzy muszlę a płaszcz (płat mięśni otaczający wór trzewiowy małży) dostanie się np. ziarenko piasku lub inna drażniąca drobinka, zaczyna formować się perła. Takie ciało obce podrażnia mięczaka, a tam, gdzie utkwi powstaje, dołek. Z czasem pogłębia się on, a następnie zasklepia, tworząc woreczek perłowy. Woreczek wnika w nabłonek płaszcza małży. Wtedy reakcją obronną mięczaka jest produkcja masy perłowej. Otacza ona ciało obce, by odizolować je od reszty organizmu.
Ze względu na ogromny popyt na perły i rzadkość ich występowania człowiek pomaga naturze. Dlatego zakłada się ich hodowle. Perły hodowane przez człowieka także zalicza się do kamieni naturalnych, gdyż powstają one dzięki mięczakom. W uproszczeniu ich hodowla polega na umieszczeniu wewnątrz muszli ciała obcego. Małże następnie same otaczają takie sztuczne jądro masą perłową.
Rodzaje pereł naturalnych i ich klasyfikacja
Perły dzieli się ze względu na:
ich pochodzenie
Perły naturalne i hodowlane mogą być słono lub słodkowodne. Wśród tych, które powstają w hodowlach, wyróżnia się perły Akoya, Tahiti, Mórz Południowych, Shell.
kolor
Według tego kryterium dzieli się je na perły białe kremowe, kremoworóżowe, kremoworóżowe "fancy" , "fancy", różowe, niebieskie, brązowe i czarne.
kształt
Perły mogą być okrągłe, barokowe, połówkowe, ćwiartkowe oraz w kształcie guzika, kropli i ziarna.
Ocena i wartość pereł naturalnych na rynku biżuterii
Nie ma jednoznacznych kryteriów, które ułatwiaj wycenę pereł. Najczęściej stosuje się symbole A, AA, AAA, z których ostatni oznacza kamienie o największej wartości. Oprócz tego Amerykański Instytut Gemmologiczny stworzył zasady mające usystematyzować wycenę pereł. Zgodnie z nimi pod uwagę należy brać takie cechy perły jak:
wielkość – im jest większa, tym droższa;
kolor – im jest bardziej intensywny i nasycony, tym kamień jest warty więcej;
kształt kamienia – najwięcej będzie kosztować perła o kształcie jak najbardziej zbliżonym do idealnej kuli;
połysk perły – szczególną wartość będą miały te najbardziej błyszczące;
powierzchnię – drogocenne perły są gładkie w dotyku;
grubość warstwy masy perłowej – im jest większa, tym kamień jest cenniejszy.
Wyceniając perły, które już zdobią biżuterię, bierze się pod uwagę podobieństwo ich kształtu i koloru. Jeżeli kamienie są identyczne lub prawie takie same, świadczy to o ich wysokiej wartości.
Jak poznać czy perły są prawdziwe?
Te prawdziwe można poznać po tym, że są niedoskonałe. Nie są idealnie okrągłe i gładkie, a ich kolor zwykle nie jest jednolity. Można też zanurzyć domniemaną perłę we wrzątku – jeżeli się odkształci, jest to tylko podróbka. Ponadto naturalne kamienie są elastyczne. Perła upuszczona na ziemię odbije się do połowy wysokości, z której spadła.
Zastosowanie pereł naturalnych w biżuterii
Tych wyjątkowych kamieni nie brakuje w nowoczesnym jubilerstwie. Zdobią niezwykle popularne dyskretne kolczyki-sztyfty oraz delikatne bransoletki. Ciągle obiektem pożądania jest choć krótki naszyjnik z pereł. Są one uzupełnieniem także bogato zdobionych, wiszących kolczyków. Pasują do białego i żółtego złota oraz srebra.
Aby perły jak najdłużej zachowały swój urok, należy:
przechowywać je tak, aby nie stykały się z inną biżuterią i w szkatule z wilgotną szmatką;
ściągać biżuterię z perłami na czas kąpieli i podczas sprzątania – powierzchnia pereł może ulec nieodwracalnemu zniszczeniu po kontakcie z kosmetykami i detergentami;
czyścić je wilgotną szmatką i wodą z niewielkim dodatkiem mydła.
Pozyskiwanie i handel perłami naturalnymi
Populacja małży perłorodnych jest z każdym rokiem coraz mniejsza. Niektóre ich gatunki są zagrożone wyginięciem.
Niekiedy wątpliwości budzi także ich hodowla. Mięczaki są narażone m.in. na wahania temperatury, co może być dla nich stresujące. Ponadto tylko w renomowanych hodowlach perły pozyskuje się tak, aby nie zrobić krzywdy zwierzęciu i by cała procedura była możliwie najbardziej bezbolesna. Dlatego należy kupować kamienie tylko z miejsc, w których małże są traktowane etycznie.
Przyszłość pereł naturalnych w branży biżuteryjnej
Obecnie perły produkuje się w niemal laboratoryjnych warunkach. Małże są precyzyjnie implantowane za pomocą technik chirurgicznych. Następnie trafiają do siatkowych paneli znajdujących się na dnie zbiornika wodnego. Dzięki takiej nowoczesnej produkcji pereł powstają bransoletki, kolczyki i naszyjniki z perłami w stosunkowo przystępnych cenach.
Małży naturalnie występujących w morzach jest bardzo mało. Natomiast hodowlane mięczaki potrzebują do życia bardzo czystej, niezanieczyszczonej wody. Dlatego pozyskiwanie pereł jest coraz większym wyzwaniem. Może okazać się, że za niedługi czas kamienie te będą wręcz bezcenne.
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!
Rodzaje pierścionków zaręczynowych. Przewodnik po wyborze idealnego pierścionka
Kiedy przychodzi w życiu ten moment, że jesteśmy pewni naszych uczuć do drugiej osoby i uświadamiamy sobie, że to z nią chcemy spędzić całe życie, zaczyna się polowanie na pierścionek zaręczynowy. Przy wyborze pierścionka może pojawić się jednak pewien problem, a nawet kilka. Jaki, z czego, jaki kamień, jaki rozmiar, jaki budżet i gdzie go schować? Z ostatnim zagadnieniem musisz poradzić sobie sam. Jeśli chodzi o resztę pytań, wyciągamy pomocną dłoń i śpieszymy z odpowiedzią!
Grawer na obrączkach – co warto uwiecznić na symbolu Waszej miłości?
Nadszedł ten moment – idziecie do salonu jubilerskiego, wybieracie wymarzone obrączki i dostajecie pytanie na temat graweru. Jeżeli wcześniej nie przemyśleliście tej kwestii, to już kupując złote krążki, na pewno macie pustkę w głowie. Uniknijcie takiej sytuacji i już teraz pomyślcie, czy wolicie nietypowy grawer, klasyczny czy może stawiacie na minimalizm i wolicie wygrawerowanie prostego symbolu.
Cyrkonia a diament
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i trudno ocenić, czy biżuteria jest ozdobiona diamentem, czy tylko cyrkonią. Mimo tego te dwa kamienie różni niemal wszystko. Pochodzenie, struktura i połysk – to tylko niektóre różnice, które od razu wychwyci oko wytrawnego jubilera. I ty dowiedz się, jak odróżnić diament od cyrkonii i nigdy nie daj się oszukać.
Perły naturalne. Jak je odróżnić od sztucznych?
Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.