Róż albo się kocha, albo nienawidzi – jednak najpiękniejsze różowe kamienie urzekają wszystkich bez wyjątku. Używa się ich do wyrobu zarówno bardzo kobiecej, jak i subtelnej, dziewczęcej biżuterii. Możesz wybierać spośród romantycznych kolczyków z różowymi kamieniami szlachetnymi, z przykuwających wzrok pierścionków i wisiorów. Tłem dla nich najczęściej jest białe, żółte i... różowe złoto. Poznaj klejnoty, które dzięki swojej barwie kojarzą się z tym, co najlepsze – z czułością, słodyczą, miłością i niewinnością.
Jaki kamień szlachetny jest różowy?
Ten wyjątkowy odcień mają:
kwarc różowy – jest to odmiana kwarcu, w której znajduje się domieszka tytanu i manganu. Ten kruchy kamień ma delikatny, jasnoróżowy odcień. Bywa, że są widoczne w nim złociste wrostki, które niekiedy układają się w kształt gwiazdek. Jest to zasługa obecności rutylu w strukturze kwarcu;
różowy szafir – to kamień należący do korundów. Pod względem twardości ustępuje jedynie diamentowi. "Cukierkowy" odcień powoduje, że różowy szafir w biżuterii jest wyrazistym elementem pierścionków, kolczyków i broszek. Szafiry w tym kolorze szczególnie upodobały sobie Grace Kelly i królowa Elżbieta II;
różowy turmalin – bywa nazywany rubelitem. Jest to przezroczysta odmiana elbaitu i bardzo rzadki kamień. Ma zwykle nasyconą, intensywną barwę. Występuje w odcieniach mocnego różu, ale może mieć też kolor fioletowy, a nawet pomarańczowy. Ma szklisty połysk, a dodatkowo rubelit zdobiący biżuterię obrabia się szlifem schodkowym;
różowy topaz – może występować w całej gamie odcieni. Kolor różowy zawdzięcza on domieszce żelaza, chromu, wanadu i tytanu. Im więcej tych pierwiastków znajduje się w jego strukturze, tym odcień kamienia jest intensywniejszy. To klejnot o szklistym połysku i doskonałej łupliwości – jest chętnie wykorzystywany przez jubilerów oraz łączony z żółtym i różowym złotem;
różowy diament – to jeden z najcenniejszych kamieni na świecie. Nie wiadomo dokładnie, co spowodowało, że niektóre z diamentów występują w kolorze różowym, gdyż w ich składzie nie ma domieszki żadnych dodatkowych pierwiastków. Podejrzewa się jednak, że do zmiany barwy przyczyniło się ciśnienie panujące pod ziemią. Szacuje się też, że tylko 0,01% tych kamieni ma kolor różowy. Najcenniejsze klejnoty w tym odcieniu to diamenty Argyle. Pochodzą one z australijskiej kopalni o tej samej nazwie, którą zamknięto w 2020 roku. To tam wydobywano 80% wszystkich różowych diamentów;
morganit – odkryto go w XX wieku w Kalifornii. Morganity to szlachetne kamienie naturalne należące do grupy beryli. Ze względu na obecność w nich manganu i żelaza mają elegancki, jasnoróżowy odcień. Tworzona jest biżuteria zaręczynowa z morganitem – romantyczne pierścionki oraz dziewczęce kolczyki i zawieszki.
Gdzie są wydobywane różowe kamienie szlachetne?
Biżuteria wykonana ze złota i różowych kamieni szlachetnych jest tworzona z cennych surowców pochodzących z najodleglejszych zakątków świata. Klejnoty w tym odcieniu wydobywa się niemal na wszystkich kontynentach, ale największe ich złoża występują w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji:
różowy kwarc pochodzi z kopalni w Brazylii, USA i Japonii. W Polsce jego złoża znajdują się w Górach Izerskich i w Górach Sowich;
różowe szafiry wydobywa się w RPA i na Madagaskarze, a także na Sri Lance oraz w Kambodży i Tajlandii;
kopalnie rubelitów znajdują się w obu Amerykach oraz we Włoszech i w Czechach;
morganity pochodzą z USA, Brazylii i Rosji;
różowe diamenty są znajdowane w Brazylii, Rosji, w południowej Afryce i w Tanzanii;
różowe topazy wydobywa się głównie w Brazylii.
Właściwości różowych kamieni szlachetnych
Niektórzy sądzą, że kamienie w tym odcieniu mają szczególne moce. Kwarc ma rozbudzać w ludziach altruizm i zdolność współodczuwania, natomiast morganit ma pomagać łagodzić dolegliwości związane z nerwowością, sercem, układem krążenia i cyrkulacją krwi. Są tacy, którzy wierzą, że rubelit leczy złamane serca i chroni przed zazdrością, a różowy topaz przynosi ulgę przy bólach głowy i migrenach.
Mimo tego klejnoty te cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na ich wygląd. Ożywiają stylizację, a ich odcień może dodać pozytywnej energii. Zjawiskowo błyszczą, pasują do młodych i dojrzałych kobiet oraz nie przejdzie obok nich żadna miłośniczka modnej biżuterii.
Różowe kamienie szlachetne
Różowe kamienie są często wybierane przez celebrytów. Dotyczy to zwłaszcza diamentów w tym odcieniu. Pierścionek zaręczynowy z różowym klejnotem znalazł się na palcu Jennifer Lopez. Natomiast David Beckham w ramach przeprosin wręczył swojej żonie diament w tym odcieniu, który kosztował 1.8 mln $.
Jednak i inne kamienie w barwie ciemnoróżowej czy pastelowego różu mają niezwykły urok. Są zestawiane z innymi klejnotami – brylantami, ametystami, chalcedonami i różnokolorowymi kwarcami.
I w naszej ofercie dostępne są wielobarwne kompozycje, w których dominuje ten pozytywny odcień i ciepły blask bijący od kamieni szlachetnych. Są to np. kolczyki i zawieszki – nowoczesne, w kształcie uroczych kwiatów i z małymi różowymi klejnotami. Takie ozdoby są jednocześnie wyjątkowe i uniwersalne – pasują do wytwornych kreacji i codziennych stylizacji.
Pierścionek zaręczynowy Perugia z dwukolorowego złota 585 z morganitem 0,38 ct i...
Pierścionek z różowego i białego złota 750 z prostokątnym morganitem 2,62 ct i...
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!
Rodzaje pierścionków zaręczynowych. Przewodnik po wyborze idealnego pierścionka
Kiedy przychodzi w życiu ten moment, że jesteśmy pewni naszych uczuć do drugiej osoby i uświadamiamy sobie, że to z nią chcemy spędzić całe życie, zaczyna się polowanie na pierścionek zaręczynowy. Przy wyborze pierścionka może pojawić się jednak pewien problem, a nawet kilka. Jaki, z czego, jaki kamień, jaki rozmiar, jaki budżet i gdzie go schować? Z ostatnim zagadnieniem musisz poradzić sobie sam. Jeśli chodzi o resztę pytań, wyciągamy pomocną dłoń i śpieszymy z odpowiedzią!
Grawer na obrączkach – co warto uwiecznić na symbolu Waszej miłości?
Nadszedł ten moment – idziecie do salonu jubilerskiego, wybieracie wymarzone obrączki i dostajecie pytanie na temat graweru. Jeżeli wcześniej nie przemyśleliście tej kwestii, to już kupując złote krążki, na pewno macie pustkę w głowie. Uniknijcie takiej sytuacji i już teraz pomyślcie, czy wolicie nietypowy grawer, klasyczny czy może stawiacie na minimalizm i wolicie wygrawerowanie prostego symbolu.
Cyrkonia a diament
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i trudno ocenić, czy biżuteria jest ozdobiona diamentem, czy tylko cyrkonią. Mimo tego te dwa kamienie różni niemal wszystko. Pochodzenie, struktura i połysk – to tylko niektóre różnice, które od razu wychwyci oko wytrawnego jubilera. I ty dowiedz się, jak odróżnić diament od cyrkonii i nigdy nie daj się oszukać.
Perły naturalne. Jak je odróżnić od sztucznych?
Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.