W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami.

Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!

Gdzie występuje tanzanit?

Kamień ten jest wyjątkowy także ze względu na miejsce, w którym występuje. Jego złoża znajdują się tylko w jednym zakątku świata – w północnej Tanzanii, w regionie zwanym Merelani – na obszarze o szerokości 2 km i długości 50 km. Zasoby tego kamienia są ograniczone, a popyt na niego jest bardzo duży – sprawiło to, że klejnoty te osiągają zawrotne ceny.

Kamień szlachetny tanzanit – znaczenie

W przypadku tanzanitu można spotkać się z rozbudowaną symboliką. Uważa się, że jest to jeden z kamieni o największej intensywności energetycznej. Minerał ten symbolizuje miłość, bogactwo, wiedzę, mądrość oraz powodzenie.

Z tego względu biżuteria z tym kamieniem to symbol luksusu. W jubilerstwie występuje on w towarzystwie diamentów i białego złota, a powstają z niego bajeczne ozdoby.

Cechy tanzanitu

Tanzanit to przezroczysta odmiana zoizytów – rzadkich minerałów krzemianów grupowych, które występują jedynie w kilku miejscach na Ziemi. Oto, co wyróżnia ten kamień:

  • wyjątkowy kolor – tanzanit ma specyficzną, niebieską barwę. Może on przyjmować odcień fiołkowy, szafirowy, być nieco ciemniejszy lub jaśniejszy;

  • twardość – wynosi ona to 6,5-7 w skali Mohsa;

  • podatność na obróbkę termiczną – "surowe" tanzanity mają odcień czerwonobrązowy. Dopiero wysoka temperatura i poddanie ich obróbce termicznej sprawiają, że ich kolor zmienia się na niebieski, niekiedy na niebieskofioletowy;

  • rzadkość występowania – kamień ten został odkryty dopiero w drugiej połowie XX wieku, ale już dziś coraz trudniej go znaleźć. Jego zasoby naturalne prawdopodobnie wyczerpią się w ciągu najbliższej dekady.

Właściwości tanzanitu

Temu, że tanzanit jest wyjątkowym kamieniem szlachetnym idealnym do produkcji wytwornej biżuterii, nikt nie może zaprzeczyć. Są jednak też tacy, którzy sądzą, że ma on wpływ na psychikę i ludzkie zdrowie.

Uważa się, że tanzanit należy do Synergii Dwunastu Kamieni, które, oddziałując między sobą, mogą silnie wpływać na człowieka. Ponadto przypisuje się mu możliwość łagodzenia stresu, napięcia. Ma on dodawać energii i odwagi. Niektórzy uważają, że obniża gorączkę, ciśnienie w gałkach ocznych i że pomaga uśmierzyć ból kręgosłupa.

Dla kogo biżuteria z tanzanitem byłaby idealnym prezentem?

Mimo że diament to niepodzielny król kamieni szlachetnych, to właśnie tanzanit przypadnie do gustu tym, którzy cenią naprawdę unikalne kosztowności. Ma krótką, ale ciekawą historię, a ponadto wyróżnia go kolor. To wybór dla tych, którzy lubią szlachetną, elegancką, ale nieco bardziej wyrazistą biżuterię.

Czy tanzanit zmienia kolor?

Aby pierwotnie brązowy tanzanit stał się błękitny, wypala się go przez 30 minut w piecu, gdzie panuje temperatura między 370 a 390°C. Po takiej obróbce można spodziewać się spektakularnych efektów wizualnych.

Mimo że kamień jest niebieski, to jego kolor zmienia się w zależności od tego, jak padają na niego promienie światła. Można w nim dostrzec wyraźne fioletowe refleksy, a na jego powierzchni zielony i żółty połysk.

Tanzanit – cena tego kamienia to wypadkowa popytu i podaży

Złoża tanzanitu są na wyczerpaniu, a jego popularność nie spada. Oznacza to, że w przyszłości jego wartość będzie rosła.

Tym samym zakup biżuterii z tym kamieniem to pomysł na inwestycję. Gdy ostatni tanzanit zostanie wydobyty z kopalni, cena wszystkich klejnotów znacznie wzrośnie – dotyczy to także tych znajdujących się w pierścionkach, koliach.

Biżuteria z tanzanitem dla niezwykłych kobiet

I ty możesz poczuć się jak gwiazda wielkiego ekranu – w salonie A&A kupisz bowiem:

  • pierścionek z tanzanitem – proponujemy modele zaręczynowe i na każdą inną okazję. Podczas ich projektowania wykorzystano fakt, że ten fiołkowy kamień stanowi zgrany duet z diamentami. Białe klejnoty otaczają rzadki, kolorowy minerał, co sprawia, że cała kompozycja jest naprawdę wyjątkowa;

  • kolczyki z tanzanitem – pasują do najwytworniejszych kreacji, podkreślają kolor oczu, a również ze względu na odcień kamienia nie brakuje im dziewczęcego wdzięku;

  • bransoletkę z tanzanitem – subtelna, urocza bransoletka z naszego sklepu to romantyczny, zmysłowy, bardzo kobiecy model. Jest misternie wykonana, a piękno tanzanitów dodatkowo wydobywają otaczające je małe brylanty;

  • naszyjnik z tanzanitem – kamienie oszlifowane na kształt łezek, białe złoto, delikatny łańcuszek sprawiły, że nasz naszyjnik z tanzanitami będzie wisienką na torcie najbardziej eleganckiej stylizacji. Jest delikatny, zmysłowy i będzie prawdziwym rarytasem dla wielbicielki nietuzinkowej biżuterii.

Jak dbać o biżuterię z tanzanitem?

By ozdoby z tanzanitem pozostały jednymi z najpiękniejszych w kolekcji biżuterii, należy chronić je przed zadrapaniem – także podczas przechowywania. Nie mogą mieć też kontaktu z chemikaliami ani z bardzo wysoką temperaturą. Pierścionki, bransoletki z tanzanitami warto też zdejmować przed sprzątaniem czy kąpielą.

Brązowe kamienie, które dzięki odpowiednim zabiegom zamieniają się w niebieskie lub fiołkowe klejnoty, od dekad robią furorę. Wybierając biżuterię z tanzanitem, stajesz się właścicielem rzadkiego kamienia z Tanzanii.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.