Historia zamku w Niemodlinie

Historia Zamku w Niemodlinie sięga czasów prehistorycznych co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Od I do III w. n.e przebiegał tędy Bursztynowy Szlak wiodący od Bałtyku do starożytnego Rzymu. Niemodliński Zamek często gościł koronowane i cesarskie głowy.

Zwabiony tajemniczym pięknem zamku Jan Jakub Kolski nakręcił tu pełen magii film Jasminum.

W 1313 roku Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł kamienny zamek w miejscu wcześniejszego drewnianego umocnienia. Wokół drewnianej fortyfikacji, na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska na Morawy powstała osada Niemodlin (Falkenberg). Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich, niemodlińskich i opolskich.

Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję z prostokątnym dziedzińcem otoczonym arkadami, a w XVIII wieku został odnowiony w stylu barokowym. 

W tym okresie do budynków zamkowych dodano dwa nowe skrzydła, kaplicę oraz cztery narożne baszty. Nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami.

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, który opuścił jego mury w pośpiechu, w przeddzień wkroczenia do miasta wojsk radzieckich.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od 2016 zamkiem zarządza FUNDACJA NA RZECZ ZAMKU KSIĄŻĘCEGO NIEMODLIN 1313, dzięki której obiekt przechodzi właśnie gruntowną renowację.

W 2017 Zamek został zwycięzcą sondy TOP 5 Zamki i Pałace na narodowym portalu turystycznym polska.travel.

W książęcych piwnicach udostępniona jest dla zwiedzających Wystawa Ikon - „Spotkanie Światów” - jedyna tego typu kolekcja w regionie. Zabytkowa sceneria zamku i ogrodu jest miejscem ślubów tematycznych, licznych koncertów, wydarzeń artystycznych, pikników rodzinnych, a najmłodszych przyciąga urokliwe stado danieli.

Opolski Szlak Zamki i Pałace

Tak jak kochamy biżuterię i jesteśmy w tym najlepsi tak chcemy wspierać ciekawe inicjatywy.

Od kilku lat fascynują nas zabytki i obiekty zabudowy rezydencjonalnej. Jednym słowem klejnoty architektury.  Wielowiekowa historia, wspaniała architektura, ciekawe pomysły na funkcjonowanie to niektóre cechy zamków, pałaców, dworów na „Opolskim Szlaku Zamki i Pałace”

Opolski Szlak Zamki i Pałace to projekt Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin mający na celu popularyzację obiektów zabytkowych na terenie Województwa Opolskiego, które prowadzą czynna działalność turystyczną i są dostępne dla odwiedzających.

Inicjatywa skupia na szlaku 19 obiektów zabudowy rezydencjonalnej (w chwili obecnej), które świadczą usługi turystyczne dla odwiedzających nasz region. To inicjatywa otwarta, do której mogą przystąpić obiekty zabytkowe będące dostępnymi poprzez różnego rodzaju usługi dla turystów.

Na Opolskim szlaku można zwiedzać zamki, pałace dwory, rozkoszować się znakomitą kuchnią, korzystać z bazy noclegowej, zabiegów spa, atrakcji turystycznych jakie w swojej ofercie posiada każdy z obiektów.

Zachęcamy do lektury i planowania  wypadów turystycznych.  

Są to następujące obiekty (w porządku alfabetycznym): Zamek w Bożejowie, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, Zamek w Głogówku, Pałac Jakubus, Zamek Moszna, Zamek Książęcy w Niemodlinie 1313, Pałac Biskupi w Nysie, Wieża Piastowska w Opolu, Zamek Górny w Opolu, Zamek w Otmuchowie, Pałac Pawłowice, Pałac w Piotrowicach Nyskich, Wieża Woka w Prudniku, Zamek w Rogowie Opolskim, Pałac Sulisław, Pałac w Tułowicach, Pałac Większyce, Pałac w Wysokiej.

Projekt od lat wspieramy przez Samorząd Województwa Opolskiego zyskuje coraz szersze grono miłośników, fascynatów i przyjaciół zabytkowych klejnotów architektury, które prowadzą aktywną działalność turystyczną. 

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.