Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.

Co symbolizuje czarny kamień szlachetny?

Czarny onyks to symbol mocy, wytrwałości i determinacji. Niegdyś uważano go za atrybut czarnoksiężników. Natomiast czarne perły to według legendy łzy Adama, które ronił po wygnaniu z raju. W starożytnej Grecji symbolizowały one nieskazitelne piękno, czyste uczucia i miłość idealną. Według niektórych wręczenie czarnych pereł kobiecie może oznaczać, że uroni ona wiele łez - i to z winy ich darczyńcy. Spinel – rzadki czarny kamień szlachetny – symbolizuje wytrwałość w dążeniu do celu. Jego nazwa wzięła się od greckiego słowa „spinther”, co oznacza „iskrę”

Czarny kamień szlachetny – chętnie stosowany w biżuterii

Czarne kamienie szlachetne są finezyjnie szlifowane, a następnie zdobią naszyjniki, kosztowne pierścionki, wytworne kolie i bransolety. Są alternatywą dla kolorowych klejnotów, intrygującym, błyszczącym i eleganckim detalem. Ich blask i nieoczywisty urok powoduje, że w pracowniach jubilerskich zamieniają się w małe dzieła sztuki.

Czarnymi onyksami ozdobiono ekskluzywną i jedyną w swoim rodzaju bransoletkę-panterę. Została ona wykonana przez Cartiera dla księżnej Windsoru – Wallis Simpson. Onyksy osadzono na bransolecie tak, aby stanowiły cętki pantery.

Wiele lat później powstało etui na iPhone, które ozdobiono czarnymi diamentami. Można było je kupić za 880 tys. dolarów. Wykonano je tak, aby było jednocześnie naszyjnikiem.

Właściwości czarnych kamieni szlachetnych

Czarnym diamentom niektórzy przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Mają one pomagać w zrobieniu kariery, dodawać pewności siebie, chronić przed nieszczęściem. Uważa się też, że onyks to "kamień wewnętrznej siły", który ma wspierać w wykonywaniu trudnych, złożonych zadań. Spinel to według niektórych kamień sprzyjający odnowie i przywróceniu energii. Natomiast owiane aurą tajemniczości czarne perły mają przyciągać szczęście i bogactwo.

Lecznicze właściwości czarnych kamieni szlachetnych

Czarnemu diamentowi przypisuje się zdolność do regulowania gospodarki hormonalnej, obniżania gorączki, leczenia chorób psychicznych.

Onyks ma pomagać przy wszelkich infekcjach skórnych. Według niektórych to kamień, który łagodzi schorzenia pęcherza moczowego, poparzenia słoneczne, regeneruje nerki, wzmacnia system immunologiczny i może być stosowany przy leczeniu jaskry. Ma też wspierać system kostny.

Czarna perła ma wspomagać oczyszczanie organizmu, równoważyć gospodarkę hormonalną i obniżać poziom cholesterolu. Uważa się, że spinel wzmacnia odporność psychofizyczną oraz wspiera leczenie chorób jelita grubego i prostaty.

Rodzaje czarnych kamieni szlachetnych

Czarny diament

Czarny diament, czyli karbonado, ma w składzie obok węgla także atomy wodoru. Jest niezwykle rzadki – uważa się, że jego złoża znalazły się na ziemi na skutek wybuchu gwiazdy supernowej. Jest twardy (zajmuje pod tym względem najwyższe miejsce w skali Mohsa), trudny do oszlifowania i nie błyszczy. Wynika to z faktu, że składa się z milionów mikroskopijnych kryształków ułożonych pod różnym kątem. Powoduje to, że nie może dojść do zjawiska rozszczepienia światła.

Onyks

Onyks występuje na całym świecie, jednak wydobywa się go zwłaszcza w Brazylii, Argentynie, Australii. Greckie słowo "onix" oznacza pazur – może to odnosić się do ostrych krawędzi i twardości kamienia. Onyks czarny jest odmianą chalcedonu. Ma charakterystyczny wygląd - jego dolna warstwa jest czarna, a górna biała. Dlatego na jego powierzchni widoczne są jaśniejsze pasy.

Onyks

W kulturze Skandynawii także jest zwyczaj, aby pierścionek zaręczynowy i obrączka były na jednym palcu. Warto wiedzieć, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w danym kraju, szczególnie jeżeli wchodzi się w związek z osobą innej narodowości. Nie tylko w Polsce nosi się pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej ręki. To obyczaj praktykowany również w Niemczech, Austrii, Grecji, Rosji, Japonii i Chile. Nieco inna tradycja panuje na Węgrzech – tam kobieta wkłada obrączkę podczas zaręczyn na lewą rękę, a w dniu ślubu przekłada ją na prawą.

Czarna perła

Perły te są niezwykle rzadkie. Powstają one w ciele gatunku małży żyjących w wodach Polinezji Francuskiej. Nazywa się je perłami Tahiti i są one wyjątkowo cenne.

Spinel

Są to kryształy ośmioboczne. Mają efektowny, szklisty połysk i można je łatwo polerować.

Pielęgnacja czarnych kamieni szlachetnych

Biżuteria z czarnymi kamieniami szlachetnymi powinna być przechowywana w szkatule z przegródkami lub w osobnych woreczkach. Należy też ściągać ją podczas sprzątania i zapobiegać jej kontaktowi z detergentami. Do jej czyszczenia najlepiej wykorzystywać wodę z mydłem i miękką szmatkę.

Popularne zastosowania czarnych kamieni szlachetnych

Czarne perły i diamenty zdobią broszki, wiszące kolczyki, pierścionki. Z onyksów tworzy się zjawiskowe bransoletki i naszyjniki, a także spinki do mankietów. Natomiast czarny spinel doskonale komponuje się ze srebrną biżuterią.

Ozdoby wysadzane tymi klejnotami sprawdzają się na każdą okazję. Wyroby z onyksem pasują zatem do casualowych i wytwornych stylizacji, natomiast biżuteria z czarnymi diamentami i perłami będzie pasowała do stylizacji na wielkie wyjścia. W tych wyjątkowych, tajemniczych kamieniach tkwi wiele uroku – warto go wykorzystać, aby przykuwać uwagę oryginalnym dodatkiem do stylizacji.

Produkt dodany do porównania.