Czerwony kamień szlachetny

Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie i bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!

Jaki kamień szlachetny ma kolor czerwony?

Białe kamienie szlachetne mają poważną konkurencję. Ci, którzy wolą nieco bardziej wyrazistą, ale zarazem elegancką biżuterię, mogą wybierać taką ozdobioną czerwonymi klejnotami.

W pracowniach jubilerskich szlifuje się kilka rodzajów kamieni o tym ognistym odcieniu. Są to rubiny, granaty, jaspis, koral. Z ich pełnym energii, czerwonym kolorem doskonale komponuje się ciepłe, żółte i różowe złoto. Piękno tych klejnotów zostaje też wyeksponowane, jeśli są one osadzone w pierścionkach, naszyjnikach, broszkach ze złota o chłodnym, białym odcieniu.

Kamienie o czerwonej barwie

Czerwone klejnoty zdobiły królewskie diademy i do dziś są wykorzystywane do tworzenia ekskluzywnej biżuterii. W pracowniach jubilerskich sięga się po:

 • rubiny – te kamienie szlachetne są czerwoną odmianą korundu. Jest to minerał o wysokiej twardości – pod tym względem ustępuje jedynie diamentowi.

  Rubin to kamień, który jest często przywoływany w Biblii. Ponadto we wschodniej mitologii jest opisywany jako krew z serca Matki Ziemi. Uważa się, że wzbudza on pozytywne uczucia i dodaje energii.

  Kamienie te występują w skałach metamorficznych, bazaltowych, w warstwach marmuru. Wydobywa się je m.in. w Kenii, na Madagaskarze, na Sri Lance oraz w Pakistanie, Tanzanii i Tajlandii.

  Rubiny pasują do osób, które poszukują luksusowych kosztowności, ponadto przypadną do gustu tym, którym zależy, aby noszona przez nich biżuteria przyciągała spojrzenia;

 • granat – barwa tego kamienia nie zawsze jest łatwa do opisania. Niektóre granaty są czerwone, ale są też takie, które występują w nieco innych kolorach. Czerwień jest niekiedy przełamana refleksami w odcieniach fioletu i pomarańczowym.

  Uważa się, że granat to kamień w naturalny sposób chroniący od zła i dodający nadziei. Wykańczane są nim pierścionki, kolczyki, bransoletki – taka biżuteria pasuje do osób, które lubią subtelną, ale bardzo efektowną biżuterię;

 • koral – kamień ten jest nazywany kwiatem morza. Może być ciemno lub jasnoczerwony, a nawet różowy – zależy to od składu wody morskiej. Naszyjnik z korali to trafiona ozdoba zarówno do folkowej stylizacji, jak i do eleganckiego outfitu. W jubilerstwie kamienie te są wykorzystane od lat i cieszą się nieustającą popularnością. Korale mają też dodawać skromności i mądrości noszącej je osobie;

 • jaspis – te czerwone minerały mają ciekawe zabarwienie – czerwień jest przełamana brązem, zielenią, żółcią. Uważano, że mogą one wpływać na życie codzienne i są pomocne w utrzymywaniu równowagi fizycznej, mentalnej, uczuciowej. Z kamieni tych wykonuje się efektowne bransoletki, ale także ozdabia się nimi niezwykle kobiece wisiorki.

Czerwony kamień szlachetny – jakie ma znaczenie

Z czerwonymi kamieniami są kojarzone same pozytywne emocje. Biżuteria z tymi klejnotami wyraża pewność siebie, miłość i odwagę. Kamień w kolorze czerwonym:

 • symbolizuje odważny charakter noszącej go osoby;

 • dodaje szyku i klasy stylizacji;

 • jest symbolem pasji i ambicji.

Jakie czerwone kamienie szlachetne wybrać?

Jeżeli zależy ci na blasku, chcesz, aby biżuteria zjawiskowo błyszczała, postaw na biżuterię z rubinami. Te kamienie szlachetne świetnie prezentują się zarówno w towarzystwie złota, jak i srebra. Korale doskonale wyglądają nie tylko na dekolcie – powstają z nich również zjawiskowe kolczyki, które podkreślają urodę. Natomiast granaty należą do kamieni szlachetnych, które mają niepowtarzalny urok. Mimo że są czerwone, to można w nich dostrzec ciekawe refleksy w innych kolorach.

Jeżeli kamienie w odcieniu czerwieni zostaną poddane starannej, fachowej, a razem artystycznej obróbce, mogą stać się błyszczącymi, przykuwającymi wzrok przykładami wytwornej biżuterii. Mogą zdobić najpiękniejsze kolie, kolczyki, bransoletki.

Dla kogo biżuteria z czerwonym kamieniem szlachetnym byłaby idealnym prezentem?

O czerwonym kamieniu pomyśl, jeśli chcesz wyrazić drugiej osobie płomienne uczucia. Kolor ten symbolizuje miłość i pasję, dlatego naszyjnik z tym klejnotem to idealny pomysł na prezent na rocznicę ślubu, urodziny. Warto ofiarować go osobie, z którą łączą nas bliskie relacje. Natomiast pierścionek z rubinem może stać się pamiątką na całe życie – stanie się tak, gdy zostanie wręczony z okazji zaręczyn.

Uważa się, że czerwone klejnoty pasują zwłaszcza do osób o ciepłym typie urody, ciemnych oczach i włosach. Jeśli jednak biżuteria z rubinami czy granatami jest doskonale zaprojektowana, będzie ona świetnie prezentować się na każdym dekolcie, nadgarstku czy dłoni. Czerwień doda urodzie charakteru, podkreśli każdy outfit oraz sprawi, że właścicielka ozdoby z ognistym kamieniem zyska jeszcze więcej pewności siebie.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.