Diamenty to jedyne tak niesamowicie piękne i doskonałe w każdym calu kamienie szlachetne. Są pożądane dosłownie na całym świecie. Marilyn Monroe mówiła, że to najlepsi przyjaciele kobiety. W jej powiedzeniu jest wiele prawdy. Przejrzystość, czystość, wewnętrzny blask i unikatowość diamentu sprawiają, że nie ma na świecie drugiej  biżuterii, która tak dobrze pasowałaby niezależnie od okoliczności.  

Diamenty to najczystsza forma krystalicznych cząsteczek węgla, która niezwykle rzadko występuje w przyrodzie. Ich nazwa pochodzi z greki i oznacza niezniszczalność. Są najtwardszymi na Ziemi, a jednocześnie najdroższymi kamieniami o dużej stopie zwrotu.

Diament to prawdziwy władca kamieni szlachetnych i damskich serc. W zależności od składu może być bezbarwny, lekko żółty, a nawet delikatnie błękitny. Mimo swojej barwy, pozostaje przejrzysty, dzięki czemu można podziwiać ogień, który skrywa się we wnętrzu diamentu i uzależnia niczym narkotyk.

Gdzie występują diamenty?

Diamenty w naturalny sposób powstają tylko w nielicznych miejscach na świecie. Są to m.in. Indie, Rosja, Australia, Brazylia oraz kraje Afryki. Wiele złóż jest już wyczerpanych, dlatego też wartość diamentu stale rośnie. 

Diament w jubilerstwie – znaczenie

Z diamentu powstają najcenniejsze wyroby jubilerskie, w tym biżuteria dla kobiet, korony władców i dekoracje świętych obrazów. Jednak kamienie są nie tylko  wyjątkową ozdobą, ale także symbolem wiecznej miłości, doskonałości, wieczności, czystości i szczerości. Dlatego diamentowe wyroby są najczęściej wybierane na prezent dla wybranek serca.  

Jakie cechy ma diament?

Diamenty bezbarwne olśniewają blaskiem, czystością i doskonałością każdego, kto na nie spojrzy. Wyróżnia je także:

niesamowita twardość – 10/10 w skali Mohsa – diament może zarysować wyłącznie inny diament,

wspaniała czystość,

wewnętrzny blask, tzw. brylancja diamentu –  zjawisko, które zachodzi po wniknięciu światła do środka kamienia i odbicia się od jego dna. Dzięki temu biżuteria wspaniale skrzy w słońcu!

Co ciekawe, aby wyprodukować jeden karat diamentu, trzeba wydobyć około 250 ton ziemi. Dlatego też jego cena jest bardzo wysoka. 

Jak powstaje diament?

Diamenty powstają z... węgla tylko w formie krystalicznych cząsteczek. Wykształciły się przed milionami lat, zanim pojawiły się skały, w głębi Ziemi pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Na powierzchnię przedostaje się wraz z ruchami magmy z wnętrza globu. 

Czym jest czystość diamentu?

Nie istnieją dwa takie same diamenty, tak jak nie ma dwóch identycznych kobiet. Klejnoty wyróżnia nie tylko kształt czy waga, ale także czystość, które określane są poprzez skalę GIA. 

Ocenia się w niej m.in. ilość zanieczyszczeń innymi minerałami, a także skazy wewnętrzne takie jak np. obtłuczenia i zewnętrzne np. otarcia, które odpowiadają za matową powierzchnię klejnotów. Na tej podstawie ustala się wartość diamentu. 

Najbardziej cenne są idealnie przejrzyste diamenty. Jednakże nawet z  klejnotów, które mają mniejszą czystość, można wydobyć wspaniały blask. Wystarczy tylko odpowiedni szlif kamienia, który podkreśli ich czystość brylantu.

Jakie są właściwości diamentu?

Ze względu na niesamowitą czystość, diamentom przypisuje się różne właściwości. Niektórzy wierzą, że chronią one przed urokami i niebezpieczeństwem. Co więcej dawniej zalecano je m.in. na gorączkę, skurcze, choroby wirusowe i bakteryjne, a także po operacjach i do regeneracji organizmu po chorobie. 

Dla kogo biżuteria z diamentami to idealny prezent?

Wyroby jubilerskie z diamentem są unikatowe. Ich czystość sprawia, że są doskonałym upominkiem np. dla wybranki serca na zaręczyny jako wyraz dozgonnej miłości i zaufania. Brylant można wręczyć także mamie, przyjaciółce lub innej bliskiej kobiecie jako prezent na urodziny lub święta.

Diamenty sprawdzą się nie tylko na wyjątkowe okazje, ale także na co dzień, dlatego nie zwlekaj – wybierz wspaniałe wyroby z diamentem już dziś!

Brylant a diament – różnice

Każdy brylant to diament, jednak nie wszystkie diamenty są brylantami. O tym, czy dany kamień jest zaliczany do tej grupy klejnotów decyduje proces szlifowania.

Brylanty wyróżnia czystość i doskonała, okrągła forma z pełnym szlifem brylantowym. Jest on uznawany za najwyższy poziom osiągnięć mistrzów jubilerstwa. Szlifowanie brylantu nadaje diamentom doskonały, głęboki, trójwymiarowy blask oraz czystość.

Ile kosztuje diament?

Brylanty to najcenniejsze klejnoty na świecie. Nie sposób określić dokładnie ich ceny przed obróbką. Każdy z nich jest pieczołowicie poddawany szlifowaniu, aby uwypuklić jego wewnętrzny blask. Co więcej, im większa masa brylantu, tym wyższa cena diamentu. Dlatego o cenę biżuterii warto pytać osobiście. 

Rozpal ogień namiętności za pomocą diamentów!

Twoja ukochana zasługuje na wszystko, co najpiękniejsze. Sięgnij po biżuterię z diamentami i spraw jej niespodziankę, której nie zapomni do końca życia.

Pierścionek z diamentem – Wyjątkowy podarunek z okazji zaręczyn, a także narodzin dziecka, czy rocznicy ślubu. W subtelny, acz niezwykły sposób podkreśla głębokość uczucia, jakim darzysz kobietę. Pierścionek z diamentem wspaniale wygląda na każdej damskiej dłoni, podkreśla jej smukłe palce i niezwykle delikatną skórę. Blask klejnotu rozjaśni jej trudne chwile i będzie przypominał o Twojej miłości na każdym kroku. 

Kolczyki z diamentami –Brylant umieszczony w oprawie z białego lub żółtego złota to doskonały wybór dla kobiety, która pragnie podkreślić swój wewnętrzny blask. Kolczyki wysadzone pięknymi klejnotami rozjaśnią jej twarz i sprawią, że nabierze ona pięknych barw. Wybierz biżuterię zrobioną z diamentu, a z pewnością Twój gest zostanie doceniony!

Naszyjnik z diamentami – Luksusowa kolia wysadzona brylantami to odważna propozycja. Niezwykle efektowny i olśniewający brylant doskonale sprawdzi się nie tylko na wyjątkowe okazje, takie jak ślub czy bal, ale także na mniej oficjalne okazje, jak uroczysta kolacja lub rocznica ślubu. Podaruj naszyjnik wykonany z diamentu swojej ukochanej, a zobaczysz, jak jej oczy wypełniają się blaskiem! 

Bransoletka z diamentami – Subtelna biżuteria, która uświetni każdą stylizację, zarówno casualową, jak i wieczorową. Niezwykle delikatna, choć niebanalna bransoletka urzeknie blaskiem diamentu na nadgarstku i przyciągnie spojrzenia każdego, komu kobieta podaje dłoń w geście przywitania. Dzięki temu nietrudno wywołać piorunujące wrażenie. 

Obrączka z diamentem – Doskonała alternatywa dla klasycznego złotego krążka. Diament umieszczony w białym lub żółtym złocie subtelnie rozjaśni obrączkę i sprawi, że stanie się ona nadzwyczajnym wyrazem więzi łączącej małżonków, a także niepowtarzalną dekoracją kobiecej dłoni. Obrączka z dodatkiem brylantu doskonale skomponuje się zwłaszcza z pierścionkiem zaręczynowym, ale też z inną biżuterią z kamieniami szlachetnymi.

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.