- A&A
- Porady
- 0 likes
- 1428 views
- 0 comments

Naturalne kamienie szlachetne mają dużą wartość, błyszczą i zdobią najpiękniejsze pierścionki, kolie, bransoletki. Jednak ten, kto na co dzień nie pracuje z takimi drogocennymi przedmiotami, może mieć spory problem, aby odróżnić je od tanich błyskotek. Tłumaczymy, jak zweryfikować, czy domniemane szlachetne kamienie naturalne są rzeczywiście autentyczne.
Jak rozpoznać kamienie szlachetne?
Kamienie jubilerskie – zwane także szlachetnymi – to takie, które powstają w skorupie ziemskiej na skutek zachodzących w niej procesów geologicznych. Ich blask i walory estetyczne są następnie wydobywane podczas szlifowania.
Do prawdziwych kamieni szlachetnych zalicza się te, które:
mają powyżej 7 punktów w skali Mohsa;
są trwałe;
wyróżniają się połyskiem, efektownym kolorem lub przejrzystością (w przypadku diamentów).
Do takich wyjątkowych dóbr natury należą: diament, rubiny, szmaragdy, szafiry, topaz. Oprócz tego istnieje też grupa kamieni półszlachetnych. Są one odrobinę mniej trwałe i nie tak twarde. Wśród takich kamieni naturalnych można wyróżnić np. agat, jaspis, malachit.
To, czy masz pierścionek, naszyjnik czy broszkę z prawdziwymi kamieniami szlachetnymi, może ocenić jedynie laboratorium gemmologiczne. Takiej oceny dokonuje się na podstawie dokładnych badań i fachowej ekspertyzy. Mimo tego możesz sam pokusić się o sprawdzenie, czy masz biżuterię z diamentami, rubinami, czy zdobią ją tylko kamienie syntetyczne.
Jak zbadać autentyczność kamienia w domu?
Trudno rozpoznać kamień szlachetny na pierwszy rzut oka. Jednak przyglądając mu się dłużej i z większą uwagą, można odróżnić prawdziwy diament od podróbki czy szmaragd od zwykłego szkiełka.
Jeśli chcesz samodzielnie zbadać autentyczność kamieni:
przyjrzyj się ich kolorowi i przejrzystości – wykorzystaj do tego lupę, za pomocą której powiększysz badaną powierzchnię – jeżeli okaże się, że jest ona idealnie gładka, zbyt błyszcząca, prawdopodobnie nie masz do czynienia z kamieniem naturalnym. Takie cechy wyróżniają syntetyczne szafiry, diamenty czy rubiny. Naturalne kamienie nie są doskonałe – mają inkluzje, czyli wrostki lub drobne zanieczyszczenia;
zwróć uwagę na ich cenę – nie miej złudzeń – kamienie szlachetne są kosztowne. Dlatego jeśli trafiłeś na tani okaz, to istnieje ryzyko, że jest on podróbką;
oceń ich ciężkość – syntetyczny kamień będzie ważył więcej niż oryginał, który imituje.


Jak odróżnić kamień szlachetny od szkła?
Szkło jest nieporównywalnie mniej trwałe niż kamienie szlachetne. Nawet domowymi sposobami możesz zbadać, czy masz do czynienia z kolorowym szkiełkiem, czy z cennym klejnotem.
W pierwszej kolejności sięgnij po lupę. Jeśli na kamieniu znajdują się zarysowania, to prawdopodobnie jest on zwykłym szkłem. Szklane podróbki – czyli miękkie imitacje – wyróżniają się również matową powierzchnią, a ich krawędzie są często zaokrąglone.
Jak odróżnić ametyst od szkła?
Aby to zrobić, wystarczy wykorzystać stalowy nóż. Jeśli przesuniesz jego ostrzem po kolorowej, szklanej podróbce, powstanie na niej rysa. Nie zdarzy się to, jeżeli masz do czynienia z prawdziwym ametystem.
Jak odróżnić diament od szkła?
Można zdecydować się na tę samą metodę co w przypadku ametystu. Jednak można też spróbować przeczytać coś przez klejnot, podejrzewany o bycie diamentem – przez szlachetny kamień naturalny nie będzie widać napisów.
Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?
W domowych warunkach możesz przeprowadzić:
test ciepła – diament pozostawiony na słońcu nie będzie się nagrzewał;
test światła – narysuj na białej kartce linię prostą i połóż na niej kamień – jeśli będziesz widział ją doskonale i nie zmieni na swojej formy, masz przed sobą raczej zwykłą cyrkonię;
test przejrzystości – diamenty, mimo że błyszczą, nie pozwalają przeczytać znajdujących się za nimi liter.
Co to znaczy, że kamień jest autentyczny?
Kamień autentyczny to taki, który powstał bez pomocy człowieka, a wyłącznie na skutek naturalnych procesów geologicznych. Takie dobra natury dzieli się na szlachetne i półszlachetne.
Natomiast certyfikat autentyczności to dokument, który nie tylko potwierdza, że masz do czynienia z prawdziwym diamentem czy rubinem. Są w nim zawarte także szczegółowe informacje na temat kamienia i opisane jego cechy. Klejnoty, które są dostępne w ofercie A&A, mają dokumenty potwierdzające ich autentyczność. Są to certyfikaty:
International Gemological Institute;
HRD Antwerp;
Gemological Institute of America.

Jak mieć gwarancję, że kupujemy prawdziwe kamienie szlachetne?
Nie daj się skusić niską ceną domniemanych kamieni szlachetnych, a jeśli zamierzasz kupić jeden z nich, sprawdź którąś z wyżej wymienionych metod, czy masz przed sobą szafir, diament, rubin czy tylko szklaną podróbkę.
Ponadto wybieraj klejnoty i ozdobioną przez nie biżuterię jedynie z renomowanych salonów – takich, które zajmują się również sprzedażą stacjonarną. Nie bój się spytać, czy kamień szlachetny ma stosowny certyfikat – dla uczciwego sprzedawcy jego przedstawienie nie będzie żadnym problemem.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,50 ct i brylantem...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Modena z topazem 0,99 ct i białymi szafirami 0,09 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Milano z brylantem 0,24 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia ze szmaragdem i białymi szafirami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia z rubinem i brylantami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Portofino z topazem
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z tanzanitem 0,48 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi szafirami 0,06 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z białym szafirem
Klasyczny pierścionek złoty próby 0,585 z brylantem 0,26 ct Si/H
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z białym szafirem 0,52 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 z brylantami i diamentami bagietowymi

Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Kamienie szlachetne. Rodzaje, nazwy, kolory, znaczenie
Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Read more
Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Read more
Czerwony kamień szlachetny
Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie, bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!
Read more
Jak sprawdzić złoto? 6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego złota
Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.
Read more
Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?
Naturalne kamienie szlachetne mają dużą wartość, błyszczą i zdobią najpiękniejsze pierścionki, kolie, bransoletki. Jednak ten, kto na co dzień nie pracuje z takimi drogocennymi przedmiotami, może mieć spory problem, aby odróżnić je od tanich błyskotek. Tłumaczymy, jak zweryfikować, czy domniemane szlachetne kamienie naturalne są rzeczywiście autentyczne.
Read more
Turmalin – kamień szlachetny. Symbolika, właściwości, pochodzenie
Piękny minerał turmalin był znany już w czasach starożytnych w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak popularność w Europie zyskał dopiero na początku XVIII wieku. Obecnie turmalin wydobywa się w Brazylii, a także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wspaniałe okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.
Read more
Comments (0)