Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie wyroby biżuteryjne, które zostały wyprodukowane w Polsce lub do niej sprowadzone, muszą mieć wybitą próbę. Wyjątek dotyczy złotych ozdób o masie nieprzekraczającej 1g. Może się jednak zdarzyć, że nawet na bardziej okazałej biżuterii nie znajdziesz oznaczenia próby. Prawdopodobnie oznacza to:

  • że dany pierścionek, łańcuszek czy broszka to wyroby sprzed lat;

  • zagraniczne pochodzenie złota – może to być biżuteria, która została kupiona za granicą i przywieziona np. jako pamiątka z wakacji;

  • że nabyto ją w lombardzie.

W przypadku biżuterii bez próby należy zachować czujność. Warto sprawdzić złoto, udając się z nim do punktu skupu metali szlachetnych lub bezpośrednio do jubilera. Autentyczność metalu szlachetnego możesz też spróbować ocenić domowymi metodami.

Jak sprawdzić próbę złota?

Weryfikację autentyczności złota zacznij od znalezienia na nim próby. W przypadku pierścionków, obrączek znajduje się ona po ich wewnętrznej stronie. Natomiast złote łańcuszki, bransoletki, naszyjniki mają oznaczenia umieszczone przy zapięciach.

Próba informuje, jaką część stopu wykorzystanego do produkcji biżuterii, stanowi czyste złoto. Na wyrobach jubilerskich można znaleźć oznaczenia 999, 960, 750, 585, 500, 375 i 333. Informują one, że stop składa się z odpowiednio 99,9; 96 i 75%, itd. czystego złota.

Ilość tego drogocennego metalu bywa również wyrażana w karatach. Oznacza się je liczbami – 24, 23, 22, 18,14, 12, 10, 9, 8. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie.

Jak sprawdzić złoto domowym sposobem

Najłatwiejszym sposobem na to, aby sprawdzić złoto bez próby, jest zaniesienie go do najbliższego jubilera. Można jednak spróbować zrobić to samodzielnie – w tym celu możesz:

  • przeprowadzić test właściwości magnetycznych – złoto nie będzie reagowało wcale lub tylko w minimalnym stopniu, jeżeli zbliżysz do niego magnes;

  • sprawdzić gęstość złota – będziesz do tego potrzebować szklanego naczynia wypełnionego wodą – musisz wiedzieć, jaka jest jej objętość. Następnie zważ złoto i zanurz je w wodzie. Sprawdź, ile ml wody wyparł metal i podziel masę metalu przez ilość wypartej cieczy. Jeżeli wynik będzie oscylował w granicach 19,3 g/cm3, będzie to oznaczało, że test weryfikacji złota przebiegł pomyślnie – prawdopodobnie jest ono prawdziwe;

  • polać "złoto" kwasem azotowym – jeśli zmieni ono odcień na lekko zielony, oznacza to, że jest to inny metal;

  • przeprowadzić próbę dźwięku – w tym celu warto posiłkować się filmikiem, nagraniem, dzięki któremu dowiesz się, jak powinien brzmieć ten drogocenny kruszec. Następnie uderz złoto innym metalowym przedmiotem – powinieneś wtedy usłyszeć charakterystyczny, metaliczny dźwięk.

Taką "diagnostykę" warto jednak zacząć od uważnego przyjrzenia się biżuterii. Niekiedy rozpoznanie złota jest wyjątkowo łatwe – na metalach udających ten szlachetny kruszec często można zauważyć liczne rysy, wyżłobienia.

Jak odróżnić złoto od tombaku?

Tombak to stop miedzi z cynkiem, który ze względu na dużą zawartość pierwszego z tych metali może na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominać złoto. Mimo że nie ma on żadnej wartości, wyrobami z tombaku często handlują nieuczciwi sprzedawcy biżuterii. Ze względu na fakt, że łatwo dać się nabrać na jego wygląd, nazywany jest złotem głupców.

Stop ten nie przejdzie jednak pomyślnie testu właściwości magnetycznych – magnes będzie reagował z wykonanym z niego pierścionkiem czy łańcuszkiem. Oprócz tego tombak wchodzi w reakcję z ludzkim potem – pojawia się wtedy na nim niebieskawy nalot.

Jak odróżnić złoto od mosiądzu?

Jeżeli masz wątpliwości, czy biżuteria jest wykonana ze złota, czy z mosiądzu, dokładnie się jej przyjrzyj. Ten drugi metal może być pokryty patyną, czyli charakterystycznym, zielonkawym nalotem. Można posiłkować się też innymi metodami, czyli sprawdzić złoto kwasem albo obliczyć gęstość wyrobu.

Jak rozpoznać złoto – podsumowanie

Nie każdy metal, który błyszczy i ma żółtą barwę, jest złotem. Najłatwiejszą metodą, aby ocenić autentyczność szlachetnego kruszcu, jest sprawdzenie, czy wybito na nim próbę. Jednak jeżeli na biżuterii nie ma żadnego oznaczenia, a mimo tego podejrzewasz, że jest ona wykonana z prawdziwego złota, możesz udać się do jubilera lub przeprowadzić jeden z domowych testów.

Pamiętaj, że wątpliwości co do autentyczności tego szlachetnego metalu unikniesz, jeżeli nie dasz się skusić wyjątkowo niskiej cenie wyrobów jubilerskich. Biżuterię kupuj od zaufanych sprzedawców, w renomowanych salonach, a staniesz się właścicielem prawdziwego złota – ponadczasowego kruszcu, który mimo upływu czasu świetnie się prezentuje, a dodatkowo tylko zyskuje na wartości.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.