- A&A
- Porady
- 2 likes
- 17799 views
- 0 comments

Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.
Jak sprawdzić złoto bez próby?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie wyroby biżuteryjne, które zostały wyprodukowane w Polsce lub do niej sprowadzone, muszą mieć wybitą próbę. Wyjątek dotyczy złotych ozdób o masie nieprzekraczającej 1g. Może się jednak zdarzyć, że nawet na bardziej okazałej biżuterii nie znajdziesz oznaczenia próby. Prawdopodobnie oznacza to:
że dany pierścionek, łańcuszek czy broszka to wyroby sprzed lat;
zagraniczne pochodzenie złota – może to być biżuteria, która została kupiona za granicą i przywieziona np. jako pamiątka z wakacji;
że nabyto ją w lombardzie.
W przypadku biżuterii bez próby należy zachować czujność. Warto sprawdzić złoto, udając się z nim do punktu skupu metali szlachetnych lub bezpośrednio do jubilera. Autentyczność metalu szlachetnego możesz też spróbować ocenić domowymi metodami.
Jak sprawdzić próbę złota?
Weryfikację autentyczności złota zacznij od znalezienia na nim próby. W przypadku pierścionków, obrączek znajduje się ona po ich wewnętrznej stronie. Natomiast złote łańcuszki, bransoletki, naszyjniki mają oznaczenia umieszczone przy zapięciach.
Próba informuje, jaką część stopu wykorzystanego do produkcji biżuterii, stanowi czyste złoto. Na wyrobach jubilerskich można znaleźć oznaczenia 999, 960, 750, 585, 500, 375 i 333. Informują one, że stop składa się z odpowiednio 99,9; 96 i 75%, itd. czystego złota.
Ilość tego drogocennego metalu bywa również wyrażana w karatach. Oznacza się je liczbami – 24, 23, 22, 18,14, 12, 10, 9, 8. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie.
Jak sprawdzić złoto domowym sposobem
Najłatwiejszym sposobem na to, aby sprawdzić złoto bez próby, jest zaniesienie go do najbliższego jubilera. Można jednak spróbować zrobić to samodzielnie – w tym celu możesz:
przeprowadzić test właściwości magnetycznych – złoto nie będzie reagowało wcale lub tylko w minimalnym stopniu, jeżeli zbliżysz do niego magnes;
sprawdzić gęstość złota – będziesz do tego potrzebować szklanego naczynia wypełnionego wodą – musisz wiedzieć, jaka jest jej objętość. Następnie zważ złoto i zanurz je w wodzie. Sprawdź, ile ml wody wyparł metal i podziel masę metalu przez ilość wypartej cieczy. Jeżeli wynik będzie oscylował w granicach 19,3 g/cm3, będzie to oznaczało, że test weryfikacji złota przebiegł pomyślnie – prawdopodobnie jest ono prawdziwe;
polać "złoto" kwasem azotowym – jeśli zmieni ono odcień na lekko zielony, oznacza to, że jest to inny metal;
przeprowadzić próbę dźwięku – w tym celu warto posiłkować się filmikiem, nagraniem, dzięki któremu dowiesz się, jak powinien brzmieć ten drogocenny kruszec. Następnie uderz złoto innym metalowym przedmiotem – powinieneś wtedy usłyszeć charakterystyczny, metaliczny dźwięk.
Taką "diagnostykę" warto jednak zacząć od uważnego przyjrzenia się biżuterii. Niekiedy rozpoznanie złota jest wyjątkowo łatwe – na metalach udających ten szlachetny kruszec często można zauważyć liczne rysy, wyżłobienia.


Jak odróżnić złoto od tombaku?
Tombak to stop miedzi z cynkiem, który ze względu na dużą zawartość pierwszego z tych metali może na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominać złoto. Mimo że nie ma on żadnej wartości, wyrobami z tombaku często handlują nieuczciwi sprzedawcy biżuterii. Ze względu na fakt, że łatwo dać się nabrać na jego wygląd, nazywany jest złotem głupców.
Stop ten nie przejdzie jednak pomyślnie testu właściwości magnetycznych – magnes będzie reagował z wykonanym z niego pierścionkiem czy łańcuszkiem. Oprócz tego tombak wchodzi w reakcję z ludzkim potem – pojawia się wtedy na nim niebieskawy nalot.
Jak odróżnić złoto od mosiądzu?
Jeżeli masz wątpliwości, czy biżuteria jest wykonana ze złota, czy z mosiądzu, dokładnie się jej przyjrzyj. Ten drugi metal może być pokryty patyną, czyli charakterystycznym, zielonkawym nalotem. Można posiłkować się też innymi metodami, czyli sprawdzić złoto kwasem albo obliczyć gęstość wyrobu.
Jak rozpoznać złoto – podsumowanie
Nie każdy metal, który błyszczy i ma żółtą barwę, jest złotem. Najłatwiejszą metodą, aby ocenić autentyczność szlachetnego kruszcu, jest sprawdzenie, czy wybito na nim próbę. Jednak jeżeli na biżuterii nie ma żadnego oznaczenia, a mimo tego podejrzewasz, że jest ona wykonana z prawdziwego złota, możesz udać się do jubilera lub przeprowadzić jeden z domowych testów.
Pamiętaj, że wątpliwości co do autentyczności tego szlachetnego metalu unikniesz, jeżeli nie dasz się skusić wyjątkowo niskiej cenie wyrobów jubilerskich. Biżuterię kupuj od zaufanych sprzedawców, w renomowanych salonach, a staniesz się właścicielem prawdziwego złota – ponadczasowego kruszcu, który mimo upływu czasu świetnie się prezentuje, a dodatkowo tylko zyskuje na wartości.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,50 ct i brylantem...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Modena z topazem 0,99 ct i białymi szafirami 0,09 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Milano z brylantem 0,24 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia ze szmaragdem i białymi szafirami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia z rubinem i brylantami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Portofino z topazem
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z tanzanitem 0,48 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi szafirami 0,06 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z białym szafirem
Klasyczny pierścionek złoty próby 0,585 z brylantem 0,26 ct Si/H
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z białym szafirem 0,52 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 z brylantami i diamentami bagietowymi

Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Kamienie szlachetne. Rodzaje, nazwy, kolory, znaczenie
Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Read more
Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Read more
Czerwony kamień szlachetny
Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie, bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!
Read more
Jak sprawdzić złoto? 6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego złota
Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.
Read more
Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?
Naturalne kamienie szlachetne mają dużą wartość, błyszczą i zdobią najpiękniejsze pierścionki, kolie, bransoletki. Jednak ten, kto na co dzień nie pracuje z takimi drogocennymi przedmiotami, może mieć spory problem, aby odróżnić je od tanich błyskotek. Tłumaczymy, jak zweryfikować, czy domniemane szlachetne kamienie naturalne są rzeczywiście autentyczne.
Read more
Turmalin – kamień szlachetny. Symbolika, właściwości, pochodzenie
Piękny minerał turmalin był znany już w czasach starożytnych w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak popularność w Europie zyskał dopiero na początku XVIII wieku. Obecnie turmalin wydobywa się w Brazylii, a także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wspaniałe okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.
Read more
Comments (0)