Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.

Czy da się zmniejszyć pierścionek?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna i klarowna - Tak! Wiele jednak zależy od salonu, w którym to robimy, od umiejętności jubilera i od kruszcu z którego jest zrobiona ozdoba. Klasyczne złoto, czy srebro na prostym pierścionku z kamieniem wprawionym na szczycie, to prosta robota i większość jubilerów się jej podejmie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy projekt pierścionka zaręczynowego lub obrączki jest bardziej skomplikowany. Wtedy część złotników może odmówić pracy przy zmianie rozmiaru pierścionka.

Jeśli zaś chodzi o kruszec to trzeba pamiętać, że w przypadku metali niejednolitych (stal damasceńska, lub mokume gane), wzorów, albo kruszców o nieznanym dokładnym składzie ciężko będzie przerobić biżuterię tak, aby nie nosiła śladów pracy nad nią. W przypadku wzorów będzie to widoczne załamanie i punkt korekty, a w przypadku gdy nie posiadamy kruszcu tej samej próby widoczna zmiana barwy.

Korekta rozmiaru pierścionka - kiedy trzeba ją wykonać?

Konieczność zmniejszenia pierścionka zaręczynowego przychodzi wtedy, kiedy ten zaczyna być wyraźnie luźniejszy na palcu i zaczyna samoistnie podczas zwykłych czynności z niego zjeżdżać. Za to korekta rozmiaru w drugą stronę następuje wtedy, gdy pierścionek zaczyna nas uciskać, albo czujemy drętwienie palca, na którym znajduje się ozdoba.

Pamiętajmy jednak, że idealny rozmiar pierścionka zaręczynowego może być związany z porą roku lub stanem organizmu. Latem większy rozmiar może pasować bez większego problemu, zimą natomiast może być luźny i zjeżdżać.

Zmniejszenie pierścionka - o ile zmniejszyć, żeby pasował?

Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć pierścionek, żeby zawsze pasował. Wiele zależy od osoby, która go nosi i jej predyspozycji. Przyjmuje się jednak, że zmniejszenie pierścionka powinno być na tyle niewielkie, by po ponownym połączeniu krawędzi, pierścionek wchodził na palec z lekkim oporem. Nie powinien go jednak uciskać, bo może to stanowić zagrożenie dla zdrowia noszącego.

W przypadku gdy trzeba zmniejszyć rozmiar pierścionka, a nie występuje puchnięcie palców, zasada jest taka sama. Zmiana rozmiaru pierścionka i połączenie krawędzi powinno mieć taką wielkość, żeby przy zakładaniu czuć delikatny opór, a pierścionek nawet przy gwałtownym ruchu sam nie zjeżdżał za kostkę.

Kiedy nie da się zmniejszyć pierścionka? Wyjaśniamy

Niestety nie zawsze da się zmniejszyć pierścionek zaręczynowy. Dobrzy jubilerzy charakteryzujący się najwyższą starannością nie będą chcieli aby efekt finalny rozczarował klienta, albo żeby "zabieg" zaszkodził biżuterii. Stąd są sytuacje, że usłyszycie odmowę:

  • kruszec - kiedy nie znamy dokładnego składu metalu, z którego jest zrobiony pierścionek zaręczynowy lub obrączka,

  • kamienie na całym obwodzie - wtedy korekta rozmiaru pierścionka może zaburzyć symetrię,

  • wzór, rzeźbienia lub unikalny wzorzec metalu - wykonanie korekty rozmiaru pierścionka w takim przypadku może zniszczyć charakterystyczny wygląd.

Ile razy można zmniejszać pierścionek?

Zmniejszenie pierścionka polega na wycięciu kawałka kruszcu, a następnie poprzez połączenie krawędzi sprawienie, aby ten przyjął właściwy rozmiar i kształt. Jednak przez każdą korektę rozmiaru osłabiamy strukturę metalu i pierścionka. Przyjmuje się więc, że jego rozmiar możemy zmniejszać około 2-4 razy.

Ile kosztuje korekta rozmiaru pierścionka?

Zmniejszanie rozmiaru pierścionka to nie jest standardowa usługa, stąd też nie ma jednej ceny dla takiego "zabiegu". Zależy od rodzaju kruszcu, skomplikowania pracy, jubilera i rodzaju pierścionka. Duże znaczenie może mieć także ewentualne usuwanie lub dodawanie kamieni szlachetnych czy innych ozdób.

Jak wybrać rozmiar pierścionka, żeby pasował idealnie? Podpowiadamy

W każdej pracowni jubilerskiej, złotnicy posiadają specjalne przyrządy do dokładnego pomiaru wielkości palca. Jeśli jednak chcemy wykonać dobieranie rozmiaru pierścionka domowym sposobem, zwłaszcza w tajemnicy, to jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Sznurek, miarka, inny pierścionek lub pomoc kogoś zaufanego. Jeśli jednak nie robimy z zakupu tajemnicy to, aby dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego najlepiej udać się do jubilera i wybrać taki, który będzie pasował idealnie.

Jak zmniejszyć pierścionek - podsumowanie

Zmiana rozmiaru dużego pierścionka na mniejszy, albo powiększenie zbyt małej biżuterii zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to jubiler podejmuje finalną decyzję po zapoznaniu się z naszą ozdobą i bywają przypadki, w których będzie to niemożliwe. Sama korekta rozmiaru też może potrwać. Czasem kilka dni, a w przypadku skomplikowanego procesu nawet dłużej.

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.