Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Czy da się zmniejszyć pierścionek?
Odpowiedź na to pytanie jest jasna i klarowna - Tak! Wiele jednak zależy od salonu, w którym to robimy, od umiejętności jubilera i od kruszcu z którego jest zrobiona ozdoba. Klasyczne złoto, czy srebro na prostym pierścionku z kamieniem wprawionym na szczycie, to prosta robota i większość jubilerów się jej podejmie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy projekt pierścionka zaręczynowego lub obrączki jest bardziej skomplikowany. Wtedy część złotników może odmówić pracy przy zmianie rozmiaru pierścionka.
Jeśli zaś chodzi o kruszec to trzeba pamiętać, że w przypadku metali niejednolitych (stal damasceńska, lub mokume gane), wzorów, albo kruszców o nieznanym dokładnym składzie ciężko będzie przerobić biżuterię tak, aby nie nosiła śladów pracy nad nią. W przypadku wzorów będzie to widoczne załamanie i punkt korekty, a w przypadku gdy nie posiadamy kruszcu tej samej próby widoczna zmiana barwy.
Korekta rozmiaru pierścionka - kiedy trzeba ją wykonać?
Konieczność zmniejszenia pierścionka zaręczynowego przychodzi wtedy, kiedy ten zaczyna być wyraźnie luźniejszy na palcu i zaczyna samoistnie podczas zwykłych czynności z niego zjeżdżać. Za to korekta rozmiaru w drugą stronę następuje wtedy, gdy pierścionek zaczyna nas uciskać, albo czujemy drętwienie palca, na którym znajduje się ozdoba.
Pamiętajmy jednak, że idealny rozmiar pierścionka zaręczynowego może być związany z porą roku lub stanem organizmu. Latem większy rozmiar może pasować bez większego problemu, zimą natomiast może być luźny i zjeżdżać.
Zmniejszenie pierścionka - o ile zmniejszyć, żeby pasował?
Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć pierścionek, żeby zawsze pasował. Wiele zależy od osoby, która go nosi i jej predyspozycji. Przyjmuje się jednak, że zmniejszenie pierścionka powinno być na tyle niewielkie, by po ponownym połączeniu krawędzi, pierścionek wchodził na palec z lekkim oporem. Nie powinien go jednak uciskać, bo może to stanowić zagrożenie dla zdrowia noszącego.
W przypadku gdy trzeba zmniejszyć rozmiar pierścionka, a nie występuje puchnięcie palców, zasada jest taka sama. Zmiana rozmiaru pierścionka i połączenie krawędzi powinno mieć taką wielkość, żeby przy zakładaniu czuć delikatny opór, a pierścionek nawet przy gwałtownym ruchu sam nie zjeżdżał za kostkę.
Kiedy nie da się zmniejszyć pierścionka? Wyjaśniamy
Niestety nie zawsze da się zmniejszyć pierścionek zaręczynowy. Dobrzy jubilerzy charakteryzujący się najwyższą starannością nie będą chcieli aby efekt finalny rozczarował klienta, albo żeby "zabieg" zaszkodził biżuterii. Stąd są sytuacje, że usłyszycie odmowę:
kruszec - kiedy nie znamy dokładnego składu metalu, z którego jest zrobiony pierścionek zaręczynowy lub obrączka,
kamienie na całym obwodzie - wtedy korekta rozmiaru pierścionka może zaburzyć symetrię,
wzór, rzeźbienia lub unikalny wzorzec metalu - wykonanie korekty rozmiaru pierścionka w takim przypadku może zniszczyć charakterystyczny wygląd.
Ile razy można zmniejszać pierścionek?
Zmniejszenie pierścionka polega na wycięciu kawałka kruszcu, a następnie poprzez połączenie krawędzi sprawienie, aby ten przyjął właściwy rozmiar i kształt. Jednak przez każdą korektę rozmiaru osłabiamy strukturę metalu i pierścionka. Przyjmuje się więc, że jego rozmiar możemy zmniejszać około 2-4 razy.
Ile kosztuje korekta rozmiaru pierścionka?
Zmniejszanie rozmiaru pierścionka to nie jest standardowa usługa, stąd też nie ma jednej ceny dla takiego "zabiegu". Zależy od rodzaju kruszcu, skomplikowania pracy, jubilera i rodzaju pierścionka. Duże znaczenie może mieć także ewentualne usuwanie lub dodawanie kamieni szlachetnych czy innych ozdób.
Jak wybrać rozmiar pierścionka, żeby pasował idealnie? Podpowiadamy
W każdej pracowni jubilerskiej, złotnicy posiadają specjalne przyrządy do dokładnego pomiaru wielkości palca. Jeśli jednak chcemy wykonać dobieranie rozmiaru pierścionka domowym sposobem, zwłaszcza w tajemnicy, to jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Sznurek, miarka, inny pierścionek lub pomoc kogoś zaufanego. Jeśli jednak nie robimy z zakupu tajemnicy to, aby dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego najlepiej udać się do jubilera i wybrać taki, który będzie pasował idealnie.
Jak zmniejszyć pierścionek - podsumowanie
Zmiana rozmiaru dużego pierścionka na mniejszy, albo powiększenie zbyt małej biżuterii zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to jubiler podejmuje finalną decyzję po zapoznaniu się z naszą ozdobą i bywają przypadki, w których będzie to niemożliwe. Sama korekta rozmiaru też może potrwać. Czasem kilka dni, a w przypadku skomplikowanego procesu nawet dłużej.
Przeczytaj więcej
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!
Rodzaje pierścionków zaręczynowych. Przewodnik po wyborze idealnego pierścionka
Kiedy przychodzi w życiu ten moment, że jesteśmy pewni naszych uczuć do drugiej osoby i uświadamiamy sobie, że to z nią chcemy spędzić całe życie, zaczyna się polowanie na pierścionek zaręczynowy. Przy wyborze pierścionka może pojawić się jednak pewien problem, a nawet kilka. Jaki, z czego, jaki kamień, jaki rozmiar, jaki budżet i gdzie go schować? Z ostatnim zagadnieniem musisz poradzić sobie sam. Jeśli chodzi o resztę pytań, wyciągamy pomocną dłoń i śpieszymy z odpowiedzią!
Grawer na obrączkach – co warto uwiecznić na symbolu Waszej miłości?
Nadszedł ten moment – idziecie do salonu jubilerskiego, wybieracie wymarzone obrączki i dostajecie pytanie na temat graweru. Jeżeli wcześniej nie przemyśleliście tej kwestii, to już kupując złote krążki, na pewno macie pustkę w głowie. Uniknijcie takiej sytuacji i już teraz pomyślcie, czy wolicie nietypowy grawer, klasyczny czy może stawiacie na minimalizm i wolicie wygrawerowanie prostego symbolu.
Cyrkonia a diament
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i trudno ocenić, czy biżuteria jest ozdobiona diamentem, czy tylko cyrkonią. Mimo tego te dwa kamienie różni niemal wszystko. Pochodzenie, struktura i połysk – to tylko niektóre różnice, które od razu wychwyci oko wytrawnego jubilera. I ty dowiedz się, jak odróżnić diament od cyrkonii i nigdy nie daj się oszukać.
Perły naturalne. Jak je odróżnić od sztucznych?
Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.