- A&A
- Porady
- 0 likes
- 4860 views
- 0 comments

Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Kamienie szlachetne – czym są? Co je wyróżnia?
Kamienie szlachetne – nazywane także kamieniami jubilerskimi – powstają na skutek procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. To jednorodne odmiany minerałów, które odznaczają się zjawiskowym wyglądem. Kamień szlachetny może być oprawiony w złoto albo inne cenne kruszce i wtedy staje się częścią wytwornej biżuterii.
Właściwości kamieni szlachetnych:
naturalny charakter
Minerały te pochodzą z ziemi, to naturalne bogactwo – w pracowniach jubilerskich przechodzą jedynie staranną obróbkę, w tym są szlifowane.
rzadkość występowania i Ograniczone zasoby kamieni szlachetnych
Aby powstały złoża kamieni szlachetnych, muszą minąć tysiące lat. Dlatego uznaje się, że ich zasoby są nieodnawialne. Tym samym ich zapasy w przyrodzie ciągle się kurczą, a same kamienie są coraz rzadsze.
Cechy optyczne kamieni szlachetnych
Wyróżnia je wysoki połysk, intensywny kolor lub jego brak. Kamienie jubilerskie są przezroczyste lub przybierają różne barwy.
Twardość i trwałość
Te drogocenne kamienie pochodzące z wnętrza skorupy ziemskiej są nie tylko twarde, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.
duża wartość
Rzadkość występowania, efektowny wygląd oraz trwałość sprawiają, że osiągają one zawrotne ceny.
Błyszczące złoto, platyna, srebro to eleganckie, ponadczasowe metale, jednak wiele zyskują dopiero w połączeniu z kamieniami szlachetnymi. To właśnie w ten sposób od lat powstają najpiękniejsze wyroby jubilerskie.
Kamienie szlachetne – nazwy. Skąd się wzięły?
Nazwy kamieni są związane zarówno z ich wyglądem, jak i z ich historią. I tak np.:
jadeit swoją nazwę wziął od amuletu, który miał chronić hiszpańskich konkwistadorów przed chorobami nerek. Nazywali go oni je piedra de ijada, co tłumaczy się jako kamień lędźwiowy;
szmaragd i rubin to nazwy wywodzące się od kolorów tych klejnotów. Smaragdos oznacza z greckiego "zielony kamień", natomiast łacińskie słowo rubus tłumaczy się jako czerwony;
nazwa diamentu jest związana z jego twardością, wytrzymałością – pochodzi na od greckiego słowa adamas, które przetłumaczone na język polski oznacza 'niezniszczalny', 'niepokonany'.
Jakie są rodzaje kamieni szlachetnych?
Na Ziemi występuje ok. 2000 tysięcy minerałów, jendak wśród nich znajduje się jedynie 100 kamieni szlachetnych. Najpopularniejsze z nich to:
diament – król kamieni szlachetnych. Najtwardszy minerał, który wyróżnia nadzwyczajny połysk;


szmaragd – jest on symbolem wierności. Ma szklisty połysk i niezwykle efektowny, niebieskozielony kolor;
rubin – jeden z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych. Ma intensywny, czerwony kolor. Jest to korund, który swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza domieszce chromu;
szafir – jest to również odmiana korundu. Ma on najczęściej kolor niebieski i jest bardzo twardy. Przyglądając mu się, można dostrzec najróżniejsze odcienie niebieskiego.
Kamienie szlachetne swoją popularność zawdzięczają walorom estetycznym i swojej unikalności – najcenniejsze z nich to rzadkie, poszukiwane przez koneserów okazy.
Kamienie szlachetne i półszlachetne; kamienie naturalne: co oznaczają te pojęcia?
Kamienie naturalne to takie, które występują w przyrodzie. Niektóre z nich określa się jako szlachetne, bo są unikatowe i wyróżnia je wysoka twardość.
Inne natomiast to kamienie półszlachetne. Nie są one tak trwałe jak np. diamenty, rubiny, a oprócz tego są mniej przejrzyste. Przyjęło się, że są to kamienie, których twardość według skali Mohsa wynosi poniżej 7. Zalicza się do nich m.in. lapis lazuli, agat czy jaspis.
Granica między tymi dwoma rodzajami minerałów jest płynna. Niekiedy gorszej jakości topaz, szafir, tanzanit może również zostać zaliczony do kamieni półszlachetnych.
Kamienie szlachetne – kolory
białe i przezroczyste kamienie szlachetne
Do takich zalicza się przede wszystkim diamenty, topazy, spinele. Białe są też perły – jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego.
zielone kamienie szlachetne
Najpopularniejszym kamieniem w tym odcieniu jest szmaragd. Zielone są też agaty i malachity – zaliczane do kamieni półszlachetnych.
czerwone kamienie szlachetne
To rubiny, granaty.
niebieskie kamienie szlachetne
Taki odcień ma szafir, ale kolor ten wyróżnia także niektóre diamenty.
żółte kamienie szlachetne
Kolor taki ma cytryn będący odmianą kwarcu.

czarne kamienie szlachetne
To diament, onyks, czarna perła.
fioletowe kamienie szlachetne
Niezwykłą fioletową barwę mają ametysty, miewają ją także tanzanity.
Niektóre kamienie występują w tylko jednym odcieniu, ale są takie, które mogą mieć różne barwy. Odpowiadają za to proporcje znajdujących się w nich pierwiastków – m.in. miedzi, chromu, żelaza.
Wartość kamieni szlachetnych – co na nią wpływa?
Na cenę kamieni wpływa ich unikalność, częstość występowania, popyt, a także ich czystość, barwa i rozmiar. Ponadto są one warte tym więcej, im efektowniej są oszlifowane.
Kamień szlachetny a kamień ozdobny – różnice
Kamienie ozdobne mogą być zarówno sztucznie stworzone przez człowieka, jak i występować naturalnie. Kamienie ozdobne mają, jak sama nazwa wskazuje, walory ozdobne, jednak nie muszą być kamieniami o dużej wartości. Przykładem jest na przykład produkowana sztucznie, sławna cyrkonia, tak dobrze udająca diament.
Trudno dziś wyobrazić sobie jubilerstwo bez kamieni szlachetnych. Te wytworne ozdoby stanowią efektowne detale najpiękniejszych pierścionków, kolii, bransoletek i kolczyków.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,26 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,41 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Modena z białym topazem 0,97 ct i białymi...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Modena z szafirem 0,96 ct i brylantami...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Perugia z topazem 0,62 ct i brylantami...
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi...
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z czarnym diamentem 0,0581 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Parma z brylantem
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Torino z morganitem 0,27 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Torino z rubinem 0,33 ct i sekretnym brylantem...
Pierścionek zaręczynowy z białego złota 585 z brylantem 0,10 ct
Pierścionek zaręczynowy z żółtego i białego złota 585 z brylantami 0,28 ct
Pierścionek zaręczynowy z dwukolorowego złota 585 z brylantami 0,37 ct

Malachit – właściwości, pochodzenie, symbolika
Ten zielony minerał, na którym znajdują się nieoczywiste liniowe i pierścieniowe wzory, skradł serce niejednego kolekcjonera biżuterii i mistrza sztuki jubilerskiej. Odcień malachitu pasuje do chłodnej barwy białego złota i srebra oraz do ciepłej tonacji żółtego kruszcu. Dlaczego jeszcze ten wyjątkowy kamień inspiruje do tworzenia misternej biżuterii? Poznaj bliżej malachit - ceniony i pożądany minerał.
Read more
Jaki pierścionek pasuje do obrączki?
Najpierw na kobiecej dłoni pojawia się pierścionek zaręczynowy, a zwykle niedługo potem towarzyszy mu obrączka. Wtedy świeżo upieczona żona staje przed dylematem i zastanawia się, jak nosić tę biżuterię. Obecnie w modzie jest noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Jak wybrać te ozdoby, aby rzeczywiście do siebie pasowały? Wyjaśniamy!
Read more
Najmodniejsze pierścionki zaręczynowe – trendy na rok 2023
Klasyczne i subtelne oraz przykuwające wzrok i odważne - wszystkie najmodniejsze pierścionki zaręczynowe w tym sezonie powinny olśniewać blaskiem. Mimo że wybór tego "jedynego" jest często uzależniony od gustu wybranki, to przed podjęciem ostatecznej decyzji i zakupem biżuterii, warto zorientować się, jakie zaręczynowe trendy aktualnie obowiązują. Dowiedz się, jakich pierścionków pragną kobiety i które z nich są obecnie jubilerskimi hitami.
Read more
Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Kamienie szlachetne. Rodzaje, nazwy, kolory, znaczenie
Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Read more
Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Read more
Czerwony kamień szlachetny
Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie, bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!
Read more
Comments (0)