Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!

Kamienie szlachetne – czym są? Co je wyróżnia?

Kamienie szlachetne – nazywane także kamieniami jubilerskimi – powstają na skutek procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. To jednorodne odmiany minerałów, które odznaczają się zjawiskowym wyglądem. Kamień szlachetny może być oprawiony w złoto albo inne cenne kruszce i wtedy staje się częścią wytwornej biżuterii.

Właściwości kamieni szlachetnych:

 • naturalny charakter

  Minerały te pochodzą z ziemi, to naturalne bogactwo – w pracowniach jubilerskich przechodzą jedynie staranną obróbkę, w tym są szlifowane.

 • rzadkość występowania i Ograniczone zasoby kamieni szlachetnych

  Aby powstały złoża kamieni szlachetnych, muszą minąć tysiące lat. Dlatego uznaje się, że ich zasoby są nieodnawialne. Tym samym ich zapasy w przyrodzie ciągle się kurczą, a same kamienie są coraz rzadsze.

 • Cechy optyczne kamieni szlachetnych

  Wyróżnia je wysoki połysk, intensywny kolor lub jego brak. Kamienie jubilerskie są przezroczyste lub przybierają różne barwy.

 • Twardość i trwałość

  Te drogocenne kamienie pochodzące z wnętrza skorupy ziemskiej są nie tylko twarde, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.

 • duża wartość

  Rzadkość występowania, efektowny wygląd oraz trwałość sprawiają, że osiągają one zawrotne ceny.

Błyszczące złoto, platyna, srebro to eleganckie, ponadczasowe metale, jednak wiele zyskują dopiero w połączeniu z kamieniami szlachetnymi. To właśnie w ten sposób od lat powstają najpiękniejsze wyroby jubilerskie.

Kamienie szlachetne – nazwy. Skąd się wzięły?

Nazwy kamieni są związane zarówno z ich wyglądem, jak i z ich historią. I tak np.:

 • jadeit swoją nazwę wziął od amuletu, który miał chronić hiszpańskich konkwistadorów przed chorobami nerek. Nazywali go oni je piedra de ijada, co tłumaczy się jako kamień lędźwiowy;

 • szmaragd i rubin to nazwy wywodzące się od kolorów tych klejnotów. Smaragdos oznacza z greckiego "zielony kamień", natomiast łacińskie słowo rubus tłumaczy się jako czerwony;

 • nazwa diamentu jest związana z jego twardością, wytrzymałością – pochodzi na od greckiego słowa adamas, które przetłumaczone na język polski oznacza 'niezniszczalny', 'niepokonany'.

Jakie są rodzaje kamieni szlachetnych?

Na Ziemi występuje ok. 2000 tysięcy minerałów, jendak wśród nich znajduje się jedynie 100 kamieni szlachetnych. Najpopularniejsze z nich to:

 • diament – król kamieni szlachetnych. Najtwardszy minerał, który wyróżnia nadzwyczajny połysk;

 • szmaragd – jest on symbolem wierności. Ma szklisty połysk i niezwykle efektowny, niebieskozielony kolor;

 • rubin – jeden z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych. Ma intensywny, czerwony kolor. Jest to korund, który swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza domieszce chromu;

 • szafir – jest to również odmiana korundu. Ma on najczęściej kolor niebieski i jest bardzo twardy. Przyglądając mu się, można dostrzec najróżniejsze odcienie niebieskiego.

Kamienie szlachetne swoją popularność zawdzięczają walorom estetycznym i swojej unikalności – najcenniejsze z nich to rzadkie, poszukiwane przez koneserów okazy.

Kamienie szlachetne i półszlachetne; kamienie naturalne: co oznaczają te pojęcia?

Kamienie naturalne to takie, które występują w przyrodzie. Niektóre z nich określa się jako szlachetne, bo są unikatowe i wyróżnia je wysoka twardość.

Inne natomiast to kamienie półszlachetne. Nie są one tak trwałe jak np. diamenty, rubiny, a oprócz tego są mniej przejrzyste. Przyjęło się, że są to kamienie, których twardość według skali Mohsa wynosi poniżej 7. Zalicza się do nich m.in. lapis lazuli, agat czy jaspis.

Granica między tymi dwoma rodzajami minerałów jest płynna. Niekiedy gorszej jakości topaz, szafir, tanzanit może również zostać zaliczony do kamieni półszlachetnych.

Kamienie szlachetne – kolory

białe i przezroczyste kamienie szlachetne

Do takich zalicza się przede wszystkim diamenty, topazy, spinele. Białe są też perły – jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego.

zielone kamienie szlachetne

Najpopularniejszym kamieniem w tym odcieniu jest szmaragd. Zielone są też agaty i malachity – zaliczane do kamieni półszlachetnych.

czerwone kamienie szlachetne

To rubiny, granaty.

niebieskie kamienie szlachetne

Taki odcień ma szafir, ale kolor ten wyróżnia także niektóre diamenty.

żółte kamienie szlachetne

Kolor taki ma cytryn będący odmianą kwarcu.

czarne kamienie szlachetne

To diament, onyks, czarna perła.

fioletowe kamienie szlachetne

Niezwykłą fioletową barwę mają ametysty, miewają ją także tanzanity.

Niektóre kamienie występują w tylko jednym odcieniu, ale są takie, które mogą mieć różne barwy. Odpowiadają za to proporcje znajdujących się w nich pierwiastków – m.in. miedzi, chromu, żelaza.

Wartość kamieni szlachetnych – co na nią wpływa?

Na cenę kamieni wpływa ich unikalność, częstość występowania, popyt, a także ich czystość, barwa i rozmiar. Ponadto są one warte tym więcej, im efektowniej są oszlifowane.

Kamień szlachetny a kamień ozdobny – różnice

Kamienie ozdobne mogą być zarówno sztucznie stworzone przez człowieka, jak i występować naturalnie. Kamienie ozdobne mają, jak sama nazwa wskazuje, walory ozdobne, jednak nie muszą być kamieniami o dużej wartości. Przykładem jest na przykład produkowana sztucznie, sławna cyrkonia, tak dobrze udająca diament.

Trudno dziś wyobrazić sobie jubilerstwo bez kamieni szlachetnych. Te wytworne ozdoby stanowią efektowne detale najpiękniejszych pierścionków, kolii, bransoletek i kolczyków.

Produkt dodany do porównania.