W starożytności obrączki ślubne noszono tylko i wyłącznie na palcu serdecznym lewej dłoni, a to za sprawą żyły vena amoris, która miała prowadzić bezpośrednio do serca i tym samym umacniać uczucia i podjętą decyzję. W dzisiejszych czasach to, na której ręce nosimy obrączkę, zależy od kraju, a nawet od konkretnych regionów. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, na której ręce noszona jest zazwyczaj obrączka ślubna i co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie!

Gdy już stajemy na ślubnym kobiercu i powiemy sobie sakramentalne tak, wymieniamy się obrączkami, które mają być dowodem naszej wiecznej miłości. Ma to również wymiar symboliczny i świadczy o zawartym związku. Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki i jej kształt? Wszystko zawdzięczamy starożytnym Egipcjanom i wadze, jaką przykładali do ceremonii zaślubin. To także oni używali do tej ceremonii biżuterii w kształcie koła jako symbolu wieczności (koło nie posiada początku ani końca, jest doskonałe, nieskończone i pełne), które miało opisywać związek pary młodej jako wieczną miłość.

Jak nosić obrączkę ślubną?

Obrączki ślubne to symbol miłości i związku, w którym jesteśmy, więc jest przyjęte, że się ich nie zdejmuje. Nie zawsze jednak tak to wyglądało. Do początków XX wieku, a dokładniej I wojny światowej, przyjęte było, że tylko kobiety nosiły ten rodzaj biżuterii. Podczas pobytu na froncie wielu mężczyzn zaczęło nosić obrączki, aby przypominały im za co i dla kogo walczą. Dziś obrączki ślubne są już codziennością zakorzenioną w tradycji i symbolice i utarło się, że zawsze zdobią czwarty palec, jednak czy prawą rękę, czy lewą – to jest już mniej ważne. Ważne, że nie na łańcuszku ani nie w portfelu, a właśnie na ręce – jako symbol zawartego związku.

Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce?

Często zastanawiamy się, na której ręce nosi się obrączkę. W Polsce – na serdecznym palcu prawej dłoni. Ale nie tylko u nas tak jest. Zwyczaj noszenia obrączek ślubnych na prawej ręce jest też popularny na Litwie, Łotwie i w Estonii, w Ukrainie, Białorusi, Rosji, północnej części Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Bułgarii, Chile, Macedonii, Wenezueli czy Norwegii. Dopiero po śmierci partnera wdowa lub wdowiec przekłada obrączkę na lewą dłoń. Inaczej ma się sprawa z partnerami po rozwodzie – tu obrączka zazwyczaj całkowicie znika z ręki, a w wielu przypadkach jest przetapiana albo sprzedawana.

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie ma być noszony pierścionek zaręczynowy po ślubie. Wszystko zależy od tego, jak komu jest wygodnie. Popularne są trzy rozwiązania. Pierwsze: dowód zaręczyn pozostaje na tym samym palcu co obrączka, co może mieć negatywne skutki w postaci porysowania obu ozdób. Drugie: pierścionek zaręczynowy umiejscawiany jest na palcu serdecznym lewej ręki. Trzecie rozwiązanie, choć jest popularne, to nie sprawdza się u każdego. Pierścionek zaręczynowy noszony jest nie na serdecznym palcu prawej dłoni, a na palcu środkowym. Minusem jest to, że środkowy palec często jest dużo większy, a to wiąże się z koniecznością przerabiania biżuterii.

Gdzie nosi się obrączkę na lewej ręce? W jakich częściach świata?

Noszenie obrączki na lewej dłoni jest wciąż aktualne głównie w krajach dawnego wpływu imperium rzymskiego, takich jak Włochy, Francja, południe Hiszpanii, Egipt, Słowenia, Turcja, Czechy, Słowacja, Iran, Wielka Brytania. W późniejszych latach zwyczaj ten przeniósł się na inne zakątki globu wraz z zasięgiem Imperium Brytyjskiego, a więc na USA, Kanadę, Australię, Nową Zelandię, RPA.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Z początku obrączki noszone były na innych palcach, jak palec środkowy czy kciuk. Do naszych czasów dotrwała jednak już tylko ta tradycja, gdzie małżonkowie noszą obrączki na czwartym palcu. Niezależnie czy obrączkę nosi się na palcu lewej, czy prawej ręki, zawsze jest to serdeczny palec. Niezależnie od kultury czy tradycji, w każdym kraju wygląda to już tak samo.

Jak zmieniała się obrączka na przestrzeni wieków?

Pierwsze obrączki ślubne nie były tak dopracowane i wykonane z takich materiałów jak dziś. Tradycja noszenia obrączki na serdecznym palcu lewej ręki sięga starożytności i w tamtych czasach zrobiona była z materiałów łatwo dostępnych. Były to kości, rośliny i skóry, tylko zamożniejsi mogli pozwolić sobie na metale. Metalowa obrączka spopularyzowała się dopiero w starożytnym Rzymie, konkretnie w Imperium Rzymskim w rejonie dzisiejszego Izraela i szybko zdobyła rzesze wielbicieli. Wraz z Rzymianami metalowe obrączki ślubne rozpowszechniły się w całej Europie.

Dlaczego nosimy obrączkę na prawej dłoni?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w Polsce przyjęło się nosić obrączkę ślubną na prawej dłoni. Przyjmuje się, że jest to wynik porażki Powstania Styczniowego. Kobiety, których mężom udało się przeżyć, w ramach solidarności z wdowami przełożyły obrączki ślubne z lewej dłoni na drugą rękę i tak już zostało. Nie zapominajmy jednak, że to tylko zwyczaj i każdy może nosić obrączkę jak mu wygodnie. Wiele osób jest na przykład leworęcznych i im dużo wygodniej nosi się obrączkę właśnie na zręczniejszej dłoni.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.