Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nosi się go przed ślubem

Do czasu włożenia ślubnej obrączki pierścionek zaręczynowy stanowi jedyny widoczny symbol miłości. I tutaj pojawia się pytanie, na który palec go założyć. To powszechny dylemat kobiet przyjmujących oświadczyny.

Mężczyźni również powinni to wiedzieć, aby zaręczyny odbyły się bez krępującej sytuacji.

W wielu krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej dłoni, w niektórych na prawej, ale zawsze na palcu serdecznym. Czwarty palec, znajdujący się obok małego, to ten, na którym przyszłe panny młode powinny nosić pierścionek zaręczynowy do dnia ślubu.

Magia zaręczyn kryje się w detalach. Znaczenie ma sposób oświadczyn i sam pierścionek zaręczynowy.

Największy kłopot dla przyszłego narzeczonego stanowi zwykle rozmiar pierścionka, ale również jego estetyka.

Pierścionki zaręczynowe są wykonywane z klasycznego żółtego złota, ale też z białego lub różowego. Intrygująco prezentują się połączenia dwóch barw kruszcu.

Każda kobieta ucieszy się z wyjątkowej biżuterii odpowiadającej jej gustom, ale ta powinna też być trwała, dlatego szczerze polecamy pierścionek zaręczynowy wysokiej próby złota – 585 lub 750.

Naturalne, drogocenne kamienie sprawiają, że pierścionki zaręczynowe nabierają jeszcze bardziej ekskluzywnego i wymownego charakteru. Zgodnie ze staropolską tradycją pierścionek zaręczynowy powinien wyróżniać się białym kamieniem. Biel stanowi symbol szczęśliwego i udanego małżeństwa.

Złoty pierścionek z brylantem jest idealny na zaręczyny, ale również kamienie w wyrazistych kolorach stanowią doskonały wybór. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z szafirem, rubinem, topazem lub subtelnym morganitem. Wysoka próba złota, oryginalny kształt i piękny kamień wyróżniają pierścionki zaręczynowe na tle innych. Do tego wystarczy wiedzieć, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a uroczysta chwila z pewnością zapadnie wszystkim w pamięć.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Znaczenie ma nie tylko, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem, ale również po zawarciu małżeństwa. W Polsce pierścionek zaręczynowy do momentu ślubu nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni.

W tym samym miejscu powinna znaleźć się obrączka. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie? Istnieje kilka opcji. Możesz go przełożyć na serdeczny palec lewej dłoni lub zostawić razem z obrączką.

Dobrym pomysłem jest też pierścionek zaręczynowy zawieszony na łańcuszku na szyi lub ewentualnie na bransoletce. Pierścionka zaręczynowego nie musisz nosić bez przerwy. Nic się nie stanie, jeżeli o nim czasem zapomniesz.

W pewnych sytuacjach wręcz wskazane jest, aby go zdjąć. Wart to zrobić na czas aktywności fizycznej, sprzątania domu lub innych brudzących zajęć, takich jak prace ogrodowe lub malowanie.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Do XIX wieku w Polsce obowiązywało noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni. Tak jak teraz wkładano go na palec serdeczny. Do zmiany lewej dłoni na prawą doszło po powstaniu styczniowym. Polska historia pierścionka zaręczynowego mówi, że do tego czasu na prawej dłoni obrączki nosiły wdowy. Gdy powstanie okazało się klęską dla Polaków, na znak żałoby i solidarności mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. Pierścionek zaręczynowy jest wyznaniem miłości, ale też stanowi obietnicę ślubu, dlatego do tego momentu nosimy pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni.

Na której ręce nosi się pierścionek i obrączkę w innych krajach?

Zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu lewej dłoni jest rozpowszechniony w wielu krajach. Starożytni Grecy wierzyli, że żyła z tej ręki prowadzi do serca. Nazywano ją vena amoris. Dlatego kobiety pierścionki zaręczynowe noszą często na lewej ręce. Obyczaj zachował się w wielu państwach europejskich, m.in. we Francji, ale też w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tak samo nosi się pierścionek zaręczynowy w całej Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. W USA obrączka powinna znaleźć się na serdecznym palcu dłoni lewej.

W kulturze Skandynawii także jest zwyczaj, aby pierścionek zaręczynowy i obrączka były na jednym palcu. Warto wiedzieć, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w danym kraju, szczególnie jeżeli wchodzi się w związek z osobą innej narodowości. Nie tylko w Polsce nosi się pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej ręki. To obyczaj praktykowany również w Niemczech, Austrii, Grecji, Rosji, Japonii i Chile. Nieco inna tradycja panuje na Węgrzech – tam kobieta wkłada obrączkę podczas zaręczyn na lewą rękę, a w dniu ślubu przekłada ją na prawą.

Na którym palcu pierścionek zaręczynowy – tradycja wręczania biżuterii przedślubnej

Tradycje związane z zaręczynami sięgają pradawnych czasów.

W starożytności Egipcjanie obdarowywali swoje ukochane okrągłym drucikiem, który symbolizował wieczność i nieskończoność. Również w starożytnym Rzymie wkładano na palec oblubienicy żelazny pierścionek zaręczynowy lub obdarowywano ją monetą. Podobnie było w Grecji.

Zwyczaj przetrwał do czasów średniowiecznych. Pierścionek zaręczynowy był wówczas wkładany na serdeczny palec lewej ręki. W XIII wieku papież Innocent III wprowadził obowiązek okresu narzeczeństwa pomiędzy zaręczynami a ślubem. Nowe prawo miało przygotowywać do małżeństwa. Sprawiło to, że pierścionek zaręczynowy stał się jeszcze bardziej pożądanym produktem jubilerskim. W XV wieku wśród zamożnej społeczności zapanowała moda na pierścionki zaręczynowe z diamentami. Została zapoczątkowana przez austriackiego księcia Maksymiliana oświadczającego się Marii Burgundzkiej. Pierścionek zaręczynowy symbolizował miłość, ale również zamożność mężczyzny. Rozwój tradycji zaręczynowej i jubilerstwa sprawił, że pierścionek stał się dostępny w najróżniejszych formach.

W XIX wieku w epoce wiktoriańskiej nastąpił rozkwit przepychu, fantazji i kunsztu. Odkrycie złóż brylantów w Republice Południowej Afryki sprawiło, że pierścionki z naturalnymi kamieniami stały się dostępne nie tylko dla najbogatszych.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Zgodnie z polską tradycją mężczyzna powinien go wsunąć na serdeczny palec prawej dłoni swojej wybranki. Po ślubie pierścionek może nadal razem z obrączką zajmować serdeczny palec prawej ręki, ale nie musi.

Opisane zwyczaje dotyczące pierścionka są kultywowane, lecz nie istnieje żaden obowiązek ich przestrzegania.

Ważniejsze jest włożenie obrączki na prawą dłoń. Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać – to już kwestia przede wszystkim indywidualnego gustu. Powinien być wyjątkowy i pasować do charakteru oraz stylu kobiety. Mamy nadzieję, że artykuł o tym, na który palec zakłada się pierścionek, okazał się pomocny.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.