W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Skąd pochodzi zwyczaj noszenia obrączek ślubnych przez mężczyzn?

Początków tego zwyczaju należy szukać już w starożytnym Egipcie. W tym czasie wierzono, że biżuteria w kształcie koła noszona na palcu serdecznym lewej dłoni symbolizuje wieczną miłość i oddanie. Miało to związek z kształtem koła, które jest pełne i nieskończone, a także z konkretnie z palcem serdecznym, do którego jak wierzono, biegnie żyła, nazywana żyłą miłości (Vena Amoris) prosto z serca. Takie noszenie obrączek miało zapewnić młodej parze wieczną miłość.

Czy mężczyzna nosi obrączkę na tym samym palcu i ręce co żona?

W naszej kulturze i w naszym kraju, oboje partnerzy, żona i mąż, noszą obrączki ślubne na tym samym palcu, konkretnie na serdecznym palcu prawej dłoni. Przyjęło się, że wymienione na ślubnym kobiercu albo Urzędzie Stanu Cywilnego, obrączki ślubne są wykonane w tym samym stylu, choć oczywiście mogą różnić się rozmiarami.

W naszej ofercie znajdziecie wiele różnych wariantów, rodzajów i modeli obrączek ślubnych. Wszystkie obrączki ślubne, wykonane przez nasz Dom Jubilerski A&A są ręcznie tworzone z najwyższej próby materiałów, z wprawionymi kamieniami szlachetnymi z pewnych i legalnych źródeł. Nasi eksperci podchodzą indywidualnie do każdej pary i starają się pomóc dobrać obrączki ślubne tak, aby oddawały charaktery przyszłych małżonków i stanowiły ponadczasowy symbol miłości.

Na którym palcu i dłoni mężczyźni noszą zazwyczaj obrączki ślubne?

W większości krajów zwyczaj noszenia obrączek ślubnych obejmuje palec serdeczny lewej dłoni, są to między innymi Stany Zjednoczone, Kanada, Chile, Wielka Brytania, Irlandia, Meksyk.

Z drugiej strony są kraje: Indie, Polska, Rosja, Niemcy, Litwa czy Hiszpania, gdzie obrączka ląduje na serdecznym palcu prawej dłoni.

Wyjątek od reguły - dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?

Polska zrezygnowała z noszenia obrączki ślubnej na palcu serdecznym lewej ręki po porażce Powstania Styczniowego (1864 rok). Jako symbol żałoby po stracie ukochanych, rodziny i bliskich, zaczęto przekładać obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe na palec serdeczny prawej dłoni. Od tamtego czasu nowym zwyczajem stało się noszenie pierścionka zaręczynowego jak i obrączki na prawej dłoni.

Noszenie męskiej obrączki - czy w dzisiejszych czasach trzeba się kierować tradycją?

W dzisiejszych czasach noszenie obrączek na serdecznym palcu prawej dłoni nie jest już tak ściśle przestrzegane. Wiele osób chętniej patrzy na wygodę i komfort dnia codziennego niż na stare zwyczaje. Na przykład dla wielu osób leworęcznych tradycja noszenia obrączki ślubnej na prawej dłoni może być niewygodna przez co często przekładają obrączkę na lewą dłoń lub od samego początku noszą ją na dominującej, lewej dłoni.

Inaczej wygląda temat, jeżeli chodzi o pierścionek zaręczynowy, tu tradycja jest raczej niezmienna i wiele osób zwykło nosić pierścionek zaręczynowy jak nakazuje obyczaj, tj. na palcu serdecznym lewej dłoni.

Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku tradycji zakupu obrączek o której pisaliśmy tutaj, tak i w tym przypadku nie musimy się tak kurczowo trzymać społecznych przyzwyczajeń. Czasy się zmieniły i nikt już się nie przejmuje, na której ręce nosi się obrączkę, ponieważ ma to wymiar symboliczny. Ważne, żeby świadczyła o szczerym uczuciu i wzajemnej miłości, a czy założymy ją na palec serdeczny lewej dłoni czy prawej to tylko nasza sprawa.

Noszenie obrączki po odejściu partnerki - na której ręce i palcu powinna znaleźć się obrączka u wdowca?

Jeśli jednak trzymamy się tradycji, to warto pamiętać, że obrączki ślubne w przypadku śmierci współmałżonka przekłada się na drugą rękę. W przypadku Polski obrączka ślubna przejdzie z prawej dłoni na palec serdeczny lewej dłoni. Ma to symbolizować żałobę i stratę drugiej połówki.

W przypadku rozwodu natomiast, najczęściej obrączka ślubna opuszcza palec serdeczny prawej dłoni i ląduje w szufladzie lub salonie jubilerskim, celem sprzedaży lub przetopienia niechcianej pamiątki.

Noszenie obrączki męskiej - podsumowanie

Skoro wiecie już na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę ślubną, czas przystąpić do wyboru tego ważnego symbolu. W naszym salonie znajdziecie wiele modeli z różnych rodzajów kruszców, a nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Pamiętajcie, że obrączki nosi się do końca życia, warto więc wcześniej sprawdzić i wyjaśnić wszelkie niewiadome i wątpliwości, a także dopasować obrączkę w taki sposób, by była przez nas chętnie i z dumą noszona.

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.