Próba złota – co to jest, jaka jest najlepsza? Jakie są jej rodzaje?

Próba złota – co to jest, jaka jest najlepsza? Jakie są jej rodzaje?

Złoto w naturalnej postaci wyróżnia się miękkością i podatnością na uszkodzenia. W takiej postaci nie nadaje się na wyrób jubilerski. Aby poprawić jego trwałość, a jednocześnie zachować piękny wygląd, dodaje się do niego metale szlachetne. Dlatego decydując się na zakup biżuterii, warto zwrócić uwagę na próbę złota.  Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna? Sprawdź!

Co oznacza próba złota?

Próba złota pozwala określić, ile procent danego stopu stanowi czyste złoto, a ile jest w nim innych metali. Potwierdzeniem próby złota jest cecha probiercza, czyli prawnie chroniony znak nadawany wyrobom jubilerskim przez urząd probierczy. Prawo nakłada obowiązek umieszczania go na każdym wyrobie jubilerskim. 

Czym różnią się próby złota między sobą?

Na pierwszy rzut oka biżuteria wykonana z metali o różnych próbach złota niczym się nie  różni. Warto jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko! 

Im mniej samego złota w stopie metalu, tym mniej szlachetna biżuteria, ale za to większa jej odporność na zarysowania. Co więcej wyroby jubilerskie o niższej zawartości czystego złota wyróżniają się niską plastycznością i dobrymi własnościami fizycznymi, dzięki czemu ten rodzaj biżuterii nie niszczy się zbyt szybko. 

Z kolei im wyższa próba, czyli większa ilość złota w wyrobie, tym wyższe jego wartość oraz poczucie luksusu, choć wzrasta również podatność metalu na uszkodzenia i deformacje. 

Jakie próby ma złoto?

Ze względu na różne zawartości złota w biżuterii i w celu uregulowania ilości kruszcu w stopie wprowadzono tzw. próby złota. Można je wyrazić na trzy sposoby: w systemie metrycznym, przez karaty albo cechy probiercze. Sposoby te są stosowane prawie na całym świecie, dzięki czemu, kupując złoto jubilerskie, możesz zawsze określić zawartość złota w wyrobie. 

Poniższa tabela ułatwi Ci sprawdzenie, jakiej próby jest Twoja biżuteria, ile procent i karatów czystego złota w niej się znajduje oraz jaką ma przydzieloną cechę probierczą. 

Cecha probiercza – Próba – Procent czystego złota – Karaty

0 – 999 – 99,9% – 24

1 – 960 – 96% – 23

2 – 750 – 75% – 18

3 – 585 – 58,5% – 14

4 – 500 – 50% – 12

5 – 375 – 37,5% – 9

6 – 333 – 33,3% – 8

Oznaczenie próby złota pozwala uniknąć nieporozumień podczas zakupu złotej biżuterii. 

Próba złota – oznaczenia probiercze

[tu będzie grafika]

Jaka jest najlepsza próba złota?

Zastanawiasz się, jaka próba złota jest najlepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić biżuterię do noszenia na co dzień, i pragniesz, by dobrze wyglądała mimo upływu lat - zrezygnuj z czystego złota i kruszców o wysokiej próbie. Sięgnij po metal szlachetny z dużą ilością srebra lub innych domieszek. 

Z kolei gdy szukasz  wyjątkowej biżuterii na specjalne okazje, złoto próby 750 lub wyższej to dobry wybór. Wzbudzi zachwyt u obdarowanej osoby i będzie wspaniałą inwestycją na przyszłość.

Najpopularniejsza próba na obrączki, pierścionki zaręczynowe i codzienną biżuterię to 585. Taki metal szlachetny zachowuje swój piękny kolor, a jednocześnie nie niszczy się zbyt szybko.

Jak próba wpływa na kolor złota?

Zastanawiasz się, jak wpływa zawartość złota w stopie na kolor złotej biżuterii? Im niższa próba, tym ciemniejsze wyroby oraz większe ryzyko śniedzienia. Z kolei im większa ilość metalu szlachetnego, tym jaśniejsze produkty i większy ich blask, a także prestiż ich noszenia.

Próba złota a wytrzymałość biżuterii

Złotą biżuterię wykonaną z kruszcu o niskiej próbie cechuje duża twardość i niska plastyczność. Takie wyroby zachowują swój ładny kształt mimo upływu lat, jednak szybko śniedzieją.

Biżuteria ze złota próba 750 lub więcej wyróżnia się miękkością, dużą elastycznością i niesamowitym blaskiem,. Te są przeznaczone do okazjonalnego noszenia lub kolekcjonowania. 

Najpopularniejsze są wyroby ze 14-karatowego złota (próba 585). W takiej biżuterii stosunek złota do domieszki jest optymalny, dzięki czemu uzyskany materiał zachowuje piękny kolor i blask, a jednocześnie jest odpowiednio wytrzymały na uszkodzenia.

Dlaczego do złota dodaje się domieszki?

Wyroby z czystego złota są bardzo delikatne, dlatego nie nadają się do noszenia na co dzień. Aby nie musieć rezygnować z poczucia luksusu, jakie zapewnia złota biżuteria, zaczęto dodawać do złota domieszki srebra, palladu i innych minerałów. W efekcie w prosty sposób poprawiono wytrzymałość biżuterii na czynniki zewnętrzne. 

Jednak warto pamiętać, że różne próby nadają złotu inne właściwości, dlatego należy dobrze zapoznać się z jego opisem przed zakupem. 

Jakie dodaje się domieszki do złota?

Próba złota jest bardzo ważna, ale warto zwrócić uwagę także na domieszki. Od tego, co wybierzesz zależy kolor Twojej biżuterii. Najczęściej do złota dodawane są:

nikiel i pallad, które razem tworzą białe złoto. Jest ono niezwykle popularne ze względu na elegancki, "chłodny" charakter. Złoto białe wygląda gustownie mimo upływu lat,

srebro i miedź, które pozwalają uzyskać różowe złoto. Taka biżuteria wygląda bardzo romantycznie!

Niemniej wciąż najbardziej popularna biżuteria, którą można spotkać w sklepach jubilerskich, ma żółty kolor. Wyrób w tej barwie ma ponadczasowy design i dobrze prezentuje się u każdego, niezależnie od wieku. 

W jaki sposób można sprawdzić próbę złota?

Jeśli masz wątpliwości odnośnie do próby złota swojej biżuterii, obejrzyj ją w poszukiwaniu cechy probierczej. Jeśli jej nie znajdziesz, zgłoś się do profesjonalnego jubilera, który pomoże określić ilość kruszcu w stopie. 

Próba złota to jedna z najważniejszych cech, jakie warto sprawdzić podczas zakupu biżuterii. Jeśli zdecydujesz się na produkty z renomowanego salonu, przy zakupie otrzymasz również stosowny certyfikat, który potwierdza jej prawdziwość. 

Produkt dodany do porównania.