Data publikacji: 23.06.2021
Data aktualizacji: 06.01.2022
Odsłon artykułu: 9471
Spis treści
1. Próba złota – co to jest, jaka jest najlepsza? Jakie są jej rodzaje?
2. Co oznacza próba złota?
3. Czym różnią się próby złota między sobą?
4. Jakie próby ma złoto?
5. Jaka jest najlepsza próba złota?
6. Jak próba wpływa na kolor złota?
7. Próba złota a wytrzymałość biżuterii
8. Dlaczego do złota dodaje się domieszki?
9. Jakie dodaje się domieszki do złota?
10. W jaki sposób można sprawdzić próbę złota?
Próba złota – co to jest, jaka jest najlepsza? Jakie są jej rodzaje?
Złoto w naturalnej postaci wyróżnia się miękkością i podatnością na uszkodzenia. W takiej postaci nie nadaje się na wyrób jubilerski. Aby poprawić jego trwałość, a jednocześnie zachować piękny wygląd, dodaje się do niego metale szlachetne. Dlatego decydując się na zakup biżuterii, warto zwrócić uwagę na próbę złota. Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna? Sprawdź!
Co oznacza próba złota?
Próba złota pozwala określić, ile procent danego stopu stanowi czyste złoto, a ile jest w nim innych metali. Potwierdzeniem próby złota jest cecha probiercza, czyli prawnie chroniony znak nadawany wyrobom jubilerskim przez urząd probierczy. Prawo nakłada obowiązek umieszczania go na każdym wyrobie jubilerskim.
Czym różnią się próby złota między sobą?
Na pierwszy rzut oka biżuteria wykonana z metali o różnych próbach złota niczym się nie różni. Warto jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko!
Im mniej samego złota w stopie metalu, tym mniej szlachetna biżuteria, ale za to większa jej odporność na zarysowania. Co więcej wyroby jubilerskie o niższej zawartości czystego złota wyróżniają się niską plastycznością i dobrymi własnościami fizycznymi, dzięki czemu ten rodzaj biżuterii nie niszczy się zbyt szybko.
Z kolei im wyższa próba, czyli większa ilość złota w wyrobie, tym wyższe jego wartość oraz poczucie luksusu, choć wzrasta również podatność metalu na uszkodzenia i deformacje.
Jakie próby ma złoto?
Ze względu na różne zawartości złota w biżuterii i w celu uregulowania ilości kruszcu w stopie wprowadzono tzw. próby złota. Można je wyrazić na trzy sposoby: w systemie metrycznym, przez karaty albo cechy probiercze. Sposoby te są stosowane prawie na całym świecie, dzięki czemu, kupując złoto jubilerskie, możesz zawsze określić zawartość złota w wyrobie.
Poniższa tabela ułatwi Ci sprawdzenie, jakiej próby jest Twoja biżuteria, ile procent i karatów czystego złota w niej się znajduje oraz jaką ma przydzieloną cechę probierczą.
Cecha probiercza – Próba – Procent czystego złota – Karaty
0 – 999 – 99,9% – 24
1 – 960 – 96% – 23
2 – 750 – 75% – 18
3 – 585 – 58,5% – 14
4 – 500 – 50% – 12
5 – 375 – 37,5% – 9
6 – 333 – 33,3% – 8
Oznaczenie próby złota pozwala uniknąć nieporozumień podczas zakupu złotej biżuterii.
Jaka jest najlepsza próba złota?
Zastanawiasz się, jaka próba złota jest najlepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić biżuterię do noszenia na co dzień, i pragniesz, by dobrze wyglądała mimo upływu lat - zrezygnuj z czystego złota i kruszców o wysokiej próbie. Sięgnij po metal szlachetny z dużą ilością srebra lub innych domieszek.
Z kolei gdy szukasz wyjątkowej biżuterii na specjalne okazje, złoto próby 750 lub wyższej to dobry wybór. Wzbudzi zachwyt u obdarowanej osoby i będzie wspaniałą inwestycją na przyszłość.
Najpopularniejsza próba na obrączki, pierścionki zaręczynowe i codzienną biżuterię to 585. Taki metal szlachetny zachowuje swój piękny kolor, a jednocześnie nie niszczy się zbyt szybko.
Jak próba wpływa na kolor złota?
Zastanawiasz się, jak wpływa zawartość złota w stopie na kolor złotej biżuterii? Im niższa próba, tym ciemniejsze wyroby oraz większe ryzyko śniedzienia. Z kolei im większa ilość metalu szlachetnego, tym jaśniejsze produkty i większy ich blask, a także prestiż ich noszenia.
Próba złota a wytrzymałość biżuterii
Złotą biżuterię wykonaną z kruszcu o niskiej próbie cechuje duża twardość i niska plastyczność. Takie wyroby zachowują swój ładny kształt mimo upływu lat, jednak szybko śniedzieją.
Biżuteria ze złota próba 750 lub więcej wyróżnia się miękkością, dużą elastycznością i niesamowitym blaskiem,. Te są przeznaczone do okazjonalnego noszenia lub kolekcjonowania.
Najpopularniejsze są wyroby ze 14-karatowego złota (próba 585). W takiej biżuterii stosunek złota do domieszki jest optymalny, dzięki czemu uzyskany materiał zachowuje piękny kolor i blask, a jednocześnie jest odpowiednio wytrzymały na uszkodzenia.
Dlaczego do złota dodaje się domieszki?
Wyroby z czystego złota są bardzo delikatne, dlatego nie nadają się do noszenia na co dzień. Aby nie musieć rezygnować z poczucia luksusu, jakie zapewnia złota biżuteria, zaczęto dodawać do złota domieszki srebra, palladu i innych minerałów. W efekcie w prosty sposób poprawiono wytrzymałość biżuterii na czynniki zewnętrzne.
Jednak warto pamiętać, że różne próby nadają złotu inne właściwości, dlatego należy dobrze zapoznać się z jego opisem przed zakupem.
Jakie dodaje się domieszki do złota?
Próba złota jest bardzo ważna, ale warto zwrócić uwagę także na domieszki. Od tego, co wybierzesz zależy kolor Twojej biżuterii. Najczęściej do złota dodawane są:
- nikiel i pallad, które razem tworzą białe złoto. Jest ono niezwykle popularne ze względu na elegancki, "chłodny" charakter. Złoto białe wygląda gustownie mimo upływu lat,
- srebro i miedź, które pozwalają uzyskać różowe złoto. Taka biżuteria wygląda bardzo romantycznie.
Niemniej wciąż najbardziej popularna biżuteria, którą można spotkać w sklepach jubilerskich, ma żółty kolor. Wyrób w tej barwie ma ponadczasowy design i dobrze prezentuje się u każdego, niezależnie od wieku.
W jaki sposób można sprawdzić próbę złota?
Jeśli masz wątpliwości odnośnie do próby złota swojej biżuterii, obejrzyj ją w poszukiwaniu cechy probierczej. Jeśli jej nie znajdziesz, zgłoś się do profesjonalnego jubilera, który pomoże określić ilość kruszcu w stopie.
Próba złota to jedna z najważniejszych cech, jakie warto sprawdzić podczas zakupu biżuterii. Jeśli zdecydujesz się na produkty z renomowanego salonu, przy zakupie otrzymasz również stosowny certyfikat, który potwierdza jej prawdziwość.
Julia Witczak
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Pierścionek z białego i żółtego złota 585 z tanzanitem 0,20 ct i brylantami 0,10 ct
Pierścionek zaręczynowy Perugia z różowego złota 585 z morganitem 0,43 ct i białymi...
Zawieszka medalik z żółtego złota 585 szkaplerz dwustronny z Matką Boską i Jezusem
Poprzednie wpisy na blogu
Pomysł na prezent na Święta Bożego Narodzenia - inspiracje prezentowe dla kobiet
Najlepsze świąteczne prezenty to te wręczane prosto z serca i takie, które sprawiają radość, wzruszają i stają się troskliwie przechowywanymi pamiątkami. Dlatego, jeśli chcesz podarować bliskiej osobie upominek, który będzie wyrażać więcej niż słowa, wybierz biżuterię. Spraw, by tegoroczne Boże Narodzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe dla twojej żony, mamy, narzeczonej czy przyjaciółki!
Co kupić na Mikołajki kobiecie? Prezentownik A&A
Lampki, choinki oraz unoszący się w powietrzu zapach cynamonu i goździków oznaczają jedno – czas pomyśleć o tym, co wybrać na idealny prezent mikołajkowy dla bliskiej twojemu sercu kobiety. Oczywiście i w tym przypadku niezastąpiona okazuje się luksusowa biżuteria od A&A. Oto nasze propozycje upominków mikołajkowych, które oczarowują i pozwolą poczuć magię zbliżających się Świąt.
Bursztyn - Charakterystyka, właściwości, zastosowanie i biżuteria
Bursztyn, zwany "złotem Bałtyku", kojarzy się z Morzem Bałtyckim, ale jest też spotykany w odległych zakątkach świata. Nazywa się go kamieniem, choć nie wydobywa się go z wnętrza ziemi. Mimo tego bursztyny już wieki temu były obiektem pożądania i zdobiły wyrafinowaną biżuterię. Dowiedz się więcej o tych niezwykłych "morskich kamieniach"!
Agat - Charakterystyka, właściwości, kolor i zastosowanie
Agat zachwyca swoim nietuzinkowym przekrojem i woskowym połyskiem. Według niektórych skrywa w sobie również dobrą energię i może być talizmanem. Poznaj bliżej agaty – kamienie inspirujące do tworzenia wyrafinowanej biżuterii i od wieków cenione przez koneserów klejnotów.
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!