Rocznice ślubu

Rocznice ślubu

Rocznica ślubu to wyjątkowy dzień, który zasługuje na szczególną oprawę. Z tej okazji małżonkowie obdarowują się prezentami, natomiast okrągłe jubileusze świętują wraz z bliskimi. Wspólnie spędzone lata to jednak najlepsze, co mogą dać sobie nawzajem. Najważniejsze rocznice ślubu zyskały różne określenia, które pochodzą od stażu małżeństwa. Sprawdź, jak nazywają się kolejne rocznice ślubu!

Skąd pojawiły się nazwy nazwy rocznic ślubu?

Nazwy rocznic ślubu odzwierciedlają to, jak umacnia się relacja i jak zbliżają się do siebie małżonkowie. Nie bez powodu pierwszą rocznicę ślubu nazywamy papierową – to dopiero początek wspólnej drogi, a parze bliskie jest jeszcze wspomnienie podpisywania papierowego dokumentu, jakim jest akt małżeństwa. Z biegiem czasu związek staje się coraz mocniejszy i trwalszy. Sześćdziesiąta rocznica ślubu jest już diamentowa, bo ten najpiękniejszy i najcenniejszy kamień jest jednocześnie niezwykle trwały. 

Nazwy te mają prawdopodobnie niezwykle stary rodowód. Już w czasach antycznych Rzymianie z okazji dwudziestej piątej rocznicy ślubu obdarowywali swoje żony srebrnym wieńcem, zaś z okazji pięćdziesiątej – złotym. Stąd też prawdopodobnie pochodzi określenie złote gody. 

Rocznice ślubu – nazwy

Zastanawiasz się, z czego wynikają te nazwy? To piękne symbole, które pokazują, jak zmienia się relacja między dwójką ludzi na przestrzeni czasu.

Jakie znaczenie mają rocznice ślubu?

Każda rocznica ślubu aż do piętnastej ma swoją nazwę, następnie – co pięć lat. Te określenia znakomicie odzwierciedlają to, jak dorasta i umacnia się relacja między małżonkami. Musi przejść długą drogę, która nierzadko jest pełna kompromisów i wyrzeczeń. Chodzi jednak przede wszystkim o piękne momenty, dzięki którym odnajdujemy radość życia. 

Papierowa rocznica ślubu

Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową. To dopiero początek wspólnej drogi. Niedawno małżonkowie podpisywali niezbędne dokumenty, ich relacja jest jeszcze świeża. Muszą ją umacniać, by  przetrwała lata.

Bawełniana rocznica ślubu

W dniu drugiej rocznicy ślubu małżonkowie dobrze się już znają – zarówno swoje słabości, jak i atuty. Bawełna to materiał znacznie mocniejszy od papieru. Bawełna symbolizuje także wspólny dom i obowiązki.

Skórzana rocznica ślubu

Skóra jest wytrzymała i elegancka. Jednocześnie warto o nią dbać, by zachowała efektowny wygląd. Tak samo należy troszczyć się o małżeństwo – trzy lata to dopiero początek, ale warto ciągle starać się o drugą osobę.

Kwiatowa rocznica ślubu

Nazywa się ją też czasem owocową. Nazwy rocznic ślubu zwykle pochodzą od materiałów, tu jednak mamy do czynienia z czymś innym. Wynika to z faktu, że przez pierwsze cztery lata małżeństwo się dociera i uczy siebie nawzajem. W końcu mogą zaakceptować się w pełni.

Drewniana rocznica ślubu

Po upływie pięciu lat małżeństwo często się dziwi, jak to się stało, że czas tak szybko minął. Za nimi pół dekady, a przed nimi – całe życie. Są już trwale do siebie zbliżeni i silni jak drewno.

Cukrowa rocznica ślubu

Jest cukrowa, bo przecież to musiało być sześć pełnych słodyczy i radości lat, skoro małżonkowie są wciąż blisko siebie!

Wełniana rocznica ślubu

Siódmą, czyli wełnianą rocznicę ślubu, określa się też jako miedzianą. Wełna otula nas przyjemnym ciepłem tak jak miłość drugiej osoby, natomiast miedź nabiera szlachetnej patyny. Możecie wybrać, która z tych dwóch nazw rocznic ślubu bardziej Wam odpowiada.

Gliniana rocznica ślubu

Ósma rocznica to gliniana lub blaszana. Związek jest trwały, ale może stanąć przed obliczem kryzysu i rutyny. Warto o siebie zabiegać na przykład poprzez prezenty czy wspólne wyjazdy.

Cynowa rocznica ślubu

Dziesiątą rocznicę ślubu nazywamy cynową lub aluminiową. To trwałe materiały, które nie dają się próbie czasu, choć ich pozyskanie nie jest trudne. Dziesięć lat to pierwsza okrągła rocznica – gratulacje!

Stalowa rocznica ślubu

Po jedenastu latach wykute ze stali małżeństwo jest już zgodne i świadome swoich możliwości. Każda rocznica uświadamia, jak prędko czas leci, a jak cudowny jest to czas.

Jedwabna rocznica ślubu

Nazywa się ją też płócienną, choć wolimy mówić o niej jako jedwabnej, bo materiał ten jest znacznie bardziej szlachetny, choć też delikatny. Może to też znakomity czas na biżuterię, która będzie pasować do eleganckich ubrań?

Koronkowa rocznica ślubu

Koronki wymagają ogromu pracy i cierpliwości, zupełnie tak jak małżeństwo. Minęło trzynaście lat, które wymagało wielu wyrzeczeń i opanowania. Ale przecież było warto!

Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej

To jeszcze nie okrągła rocznica, ale przydzielono jej niezwykle szlachetny materiał, czyli kość słoniową. Dziś już się jej nie używa, ale jej barwa jest doskonałą inspiracją na piękny prezent.

Kryształowa rocznica ślubu

Minęło piętnaście lat, które możecie uczcić podczas kryształowej rocznicy. Warto zaprosić z tej okazji bliskie osoby i zobaczyć, jak wiele się zmieniło w życiu każdego z Was przez piętnaście lat. Odtąd rocznice mają nazwy co pięć lat.

Porcelanowa rocznica ślubu

Porcelana jest niezwykle luksusowa i szlachetna. Ma długą historię, tak jak dwudziestoletnie małżeństwo. Wymaga ono dużej troski i czułości, bo po dwudziestu latach małżonkowie są już często zupełnie innymi ludźmi niż w dniu ślubu.

Srebrna rocznica ślubu

Pora na srebrne gody! Minęło dwadzieścia pięć lat, więc to dobry moment na piękne obchody. Może to czas postawić na srebrną biżuterię? Ten szlachetny metal jest wytrzymały, a robi się z niego niezwykle piękne dodatki.

Perłowa rocznica ślubu

Po trzydziestu latach jesteście już ze sobą związani pod każdym względem. Znacie się na wylot i dzielicie ze sobą codzienność bardzo długo. Perły wytwarza się z ogromnym zaangażowaniem i delikatnością, by uzyskać piękny kamień, który dodaje się do niecodziennej biżuterii. To znakomity pomysł na prezent.

Koralowa rocznica ślubu

Trzydzieści pięć lat stażu związku to często więcej niż wiek małżonków, gdy brali ślub. Koralowa rocznica ślubu to dobry moment by zastanowić się nad tym, jakiej troski wymaga Wasza codzienność, zupełnie jak rafy koralowe.

Rubinowa rocznica ślubu

Efektowny czerwony kamień często wybiera się na pierścionek zaręczynowy. Po czterdziestu latach można o nim pomyśleć podczas kolejnej rocznicy, kiedy szukacie dla siebie prezentu. Rubiny są twarde, wytrzymałe, a przy tym olśniewające – tak jak małżeństwo z takim stażem.

Złota rocznica ślubu

Złote gody obchodzimy często w gronie całej rodziny. To z tej okazji Rzymianie obdarowywali żony złotym wieńcem. Wieniec to może przesada, ale złota biżuteria będzie w cenie.

Szmaragdowa rocznica ślubu

Szmaragdom przypisuje się właściwości lecznicze – uspokajają i przywracają równowagę. Małżonek po pięćdziesięciu pięciu latach znakomicie wie, jak załagodzić ból ukochanej osoby. 

Diamentowa rocznica ślubu

Sześćdziesiąt lat minęło. Jak to się stało? Warto pamiętać o tym dniu i przygotować piękny prezent z diamentem w roli głównej.

Żelazna rocznica ślubu

Małżeństwo wykute z żelaza – takiego właśnie chcemy. Pary z sześćdziesięciopięcioletnim stażem mają czym się pochwalić. 

Kamienna rocznica ślubu

Małżeństwo po siedemdziesięciu latach jest jak kamień. Jest niezwykle trwałe i można na nim budować, a przy tym jest szlachetne.

Brylantowa rocznica ślubu

W siedemdziesiątą piątą rocznicę ślubu tradycyjnym prezentem jest biżuteria z brylantami. Warto postawić na te wysokiej jakości – jest ku temu niezwykła okazja.

Dębowa rocznica  ślubu

To piękne, gdy małżonkowie mogą doczekać osiemdziesiątej rocznicy ślubu. Ich relacja jest jak silne, grube drzewo, od którego nierzadko odchodzą nowe gałęzie. 

Jaki prezent można wybrać na rocznicę ślubu?

Z okazji rocznicy ślubu warto postawić na wysokiej jakości prezenty. Dobrze, by wyrażały emocje i zaangażowanie, a także odpowiadały preferencjom bliskiej osoby. Znakomicie sprawdza się w tej roli biżuteria. Wiedząc, co oznaczają nazwy rocznic ślubu, można się inspirować tymi materiałami podczas poszukiwania odpowiedniego podarunku. Czterdziesta rocznica to znakomity moment, by obdarować żonę pięknym pierścionkiem z rubinem, natomiast w sześćdziesiątą znakomicie sprawdzą się diamentowe kolczyki. W naszej ofercie znajdziesz biżuterię wykonaną ze zróżnicowanych materiałów i zdobioną efektownymi kamieniami szlachetnymi. Sprawdź nasz sklep i znajdź idealny prezent dla ukochanej osoby na rocznicę ślubu!

Produkt dodany do porównania.