Szmaragdy to niezwykle cenne kamienie szlachetne, które są obiektem pożądania i westchnień wielu osób na całym świecie. Uwagę przyciąga przede wszystkim ich niepowtarzalny zielony kolor, ale klejnoty słyną również z niesamowitych inkluzji, które nadają im ekskluzywnego charakteru. Wystarczy jedno spojrzenie, aby niezwykły blask szmaragdów zapadł w pamięć, a  kamienie stały się obiektem fascynacji.

Szmaragd jest minerałem, który należy do grupy krzemianów.  Wyróżnia się niesamowitym pięknem i charakterystyczną fakturą z żyłami pegmatytowymi. Klejnot składa się z berylu, który nadaje mu kryształową budowę, oraz jonów chromu i wanadu, które odpowiadają za jego głęboką i przejrzystą barwę. Kamień wyróżnia się także niesamowitym wnętrzem. Szmaragd zawiera ciekłe, gazowe i mineralne inkluzje, które sprawiają, że w przekroju można zobaczyć niesamowite kształty, np. sześcioramiennej gwiazdy. Ich obecność pozwala odróżnić naturalny kryształ od syntetycznego tworu szmaragdu. 

Gdzie występuje szmaragd?

Występowanie szmaragdów jest powiązanie ze skałami metamorficznymi, ponieważ zawierają chrom, który nadaje im zieloną barwę. Klejnot wydobywa się obecnie na terenie Austrii, Brazylii i Egiptu, ale kopalnie znajdują się także w Indiach i innych państwach Azji oraz Afryki. 

Najpiękniejsze i soczyście zielone szmaragdy, które są najbardziej cenione w jubilerstwie, pochodzą z Muzo w Kolumbii. Jednym z największych dzieł zrobionych z jednego kryształu jest waza z Wiednia, która waży aż 2681 ct.

Kamień szlachetny szmaragd – znaczenie

Symbolika szmaragdu oznacza głęboką i silną miłość oraz wierność. Dlatego jest on, tuż po diamentach, jednym z najczęściej wybieranych kamieni na pierścionki zaręczynowe. 

Według wierzeń szmaragd jest silnie związany z księżycem oraz... płodnością. Niektórzy uważają, że ma także moc wykrywania zdrad i wyostrzania kobiecej intuicji. 

Cechy szmaragdu

Piękno biżuterii ze szmaragdów drzemie w ich niesamowitym, wewnętrznym ogniu i głębokiej barwie, którą wspaniale podkreślają białe i żółte złoto. Wśród innych kamieni zielony klejnot wyróżnia się:

twardością na poziomie 7,5-8 w skali Mohsa,

niezwykłą kruchością, przez co jest podatny na uszkodzenia,

krystalograficznym układem, który nadaje mu wyjątkowy charakter.

Zielony kamień tuż obok diamentów, szafirów i rubinów, jest jednym z najcenniejszych kryształów w jubilerstwie. Brak skaz sprawia, że od wieków jest nieustannie poszukiwany przez znawców kamieni szlachetnych.

Jakie właściwości ma szmaragd?

Szmaragd znany jest już od czasów starożytnych, kiedy był uznawany za święty kamień. Często otaczali się nim najwięksi możnowładcy, królowie i cesarzowie. Miał zapewniać harmonię, niezwykłą siłę, zdrowie, a także szczęście i miłość bogini Wenus, która była patronką tego gorącego uczucia. 

W starożytności wydobywano go na szeroką skalę, ponieważ przypisywano mu także zdolność zwalczania trucizn, ochrony przed chorobami oczu i epilepsją oraz... wyrażania ludzkiego nastroju. Zieleń miała świadczyć o prawdziwości uczuć mężczyzny, dlatego szmaragd często zdobi pierścionki zaręczynowe.

Czy szmaragd zmienia kolor?

Szmaragdy wyróżniają się unikatową, pełną głębi barwą, która urzeka i intryguje. Nie zmienia koloru, jednak dzięki inkluzji i naturalnym pęknięciom wspaniale mieni się w słońcu. W efekcie można mieć wrażenie, że za każdym razem wygląda inaczej.

Dla kogo biżuteria ze szmaragdem to idealny prezent?

Biżuterię ze szmaragdem możesz podarować na wiele specjalnych okazji. Doskonale sprawdzi się np. dla ukochanej jako pierścionek zaręczynowy. Zielony kamień z pewnością ją olśni, dzięki czemu usłyszysz radosne "tak!". Będzie również pięknym wyrazem uczuć wobec mamy lub babci w dniu ich urodzin. Podaruj im naszyjniki z tych kamieni szlachetnych, a sprawisz, że poczują się wyróżnione. Nikt nie zasługuje na to tak jak ukochana mama i babcia.

To również rewelacyjny pomysł na upominek dla żony z okazji 55. rocznicy ślubu, czyli szmaragdowe gody! Szmaragdy sprawdzą się na każdą okazję, w tym także np. zdanie egzaminu zawodowego czy narodziny dziecka. Nie ma lepszego sposobu na to, żeby wyrazić swoje uczucia niż biżuteria z tym niezwykłym kamieniem.

Ile kosztuje szmaragd?

Każdy kamień, który umieszczamy w naszej biżuterii, jest unikatowy i różni się od innych wagą, przejrzystością, natężeniem koloru i szlifem. Dodatkowo szmaragdy są niezwykle kruche, przez co  trudno dokładnie określić cenę każdego z nich przed obróbką. Stąd też zachęcamy do osobistego kontaktu i rozmowy z naszymi doradcami. 

Rzadkie, pełne blasku, cudowne szmaragdy – idealny wybór na prezent dla wyjątkowej kobiety.

Wybierz w naszym sklepie internetowym wyjątkową biżuterię ze szmaragdami i spraw radość ukochanej! Zielony kryształ nie tylko wywoła szeroki uśmiech na jej twarzy, ale także sprawi, że poczuje się piękna, wyjątkowa i  pewna siebie jak nigdy dotąd. 

Pierścionek ze szmaragdem – Biżuteria z jednym kamieniem oprawionym w białe lub żółte złoto, zachwyci każdą kobietę bez względu na wiek. Szmaragd zalśni na jej dłoni i sprawi, że nowa właścicielka z dumą będzie ona unosić ją w geście powitania. Piękno drzemie w prostocie, dlatego połączyliśmy zieleń z diamentami, których blask podkreśla kunszt i szlif szmaragdu, a delikatny design stanowi przeciwwagę dla dzikiej natury klejnotu.

Kolczyki ze szmaragdem – Uwodzicielska biżuteria z zielonym kamieniem fenomenalnie podkreśli kolor oczu kobiety i sprawi, że rozbłysną one wewnętrznym blaskiem. W kolczykach ze szmaragdami otulonymi w złoto Twoja ukochana z pewnością przyciągnie spojrzenia innych i stanie się gwiazdą wieczoru! Biżuteria z zielonym kamieniem doskonale sprawdzi się do uzupełnienia jej kolekcji minerałów.

Naszyjnik ze szmaragdem – Doskonały wybór dla pewnej siebie kobiety, która wchodząc do pokoju epatuje potęgą i seksapilem. Duży, zielony szmaragd otoczony diamentami i białym lub żółtym złotem wspaniale podkreśli jej piękny dekolt, smukłą szyję i delikatne ramiona. Pięknie będzie prezentować się z każdą suknią, zatem sprawdzi się na każdą okazję. 

Bransoletka ze szmaragdami – Niepowtarzalna biżuteria, która uświetni każdą stylizację eleganckiej damy. Subtelnie zwisający szmaragd na nadgarstku w połączeniu z kolczykami z tym samym klejnotem tworzą doskonałą kompozycję, która zawsze wzbudza zachwyt. Wybierz tę biżuterię do pozostałej kolekcji minerałów kobiety, a na pewno doceni ten gest i Twój dobry gust. 

Obrączka ze szmaragdem – Złoty krążek z pięknym zielonym kamieniem jest niepowtarzalny, a zatem idealny, jeśli szukasz biżuterii, którą kobieta będzie z rozkoszą zakładać każdego dnia. Złoto połączone z zielonym klejnotem wspaniale podkreśli wagę uczucia, które łączy Cię z żoną. Olśnij ukochaną tą unikatową biżuterią, a z pewnością zobaczysz łzy wzruszenia w jej oczach. 

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.