Szmaragdy to niezwykle cenne kamienie szlachetne, które są obiektem pożądania i westchnień wielu osób na całym świecie. Uwagę przyciąga przede wszystkim ich niepowtarzalny zielony kolor, ale klejnoty słyną również z niesamowitych inkluzji, które nadają im ekskluzywnego charakteru. Wystarczy jedno spojrzenie, aby niezwykły blask szmaragdów zapadł w pamięć, a kamienie stały się obiektem fascynacji.
Szmaragd jest minerałem, który należy do grupy krzemianów. Wyróżnia się niesamowitym pięknem i charakterystyczną fakturą z żyłami pegmatytowymi. Klejnot składa się z berylu, który nadaje mu kryształową budowę, oraz jonów chromu i wanadu, które odpowiadają za jego głęboką i przejrzystą barwę. Kamień wyróżnia się także niesamowitym wnętrzem. Szmaragd zawiera ciekłe, gazowe i mineralne inkluzje, które sprawiają, że w przekroju można zobaczyć niesamowite kształty, np. sześcioramiennej gwiazdy. Ich obecność pozwala odróżnić naturalny kryształ od syntetycznego tworu szmaragdu.
Gdzie występuje szmaragd?
Występowanie szmaragdów jest powiązanie ze skałami metamorficznymi, ponieważ zawierają chrom, który nadaje im zieloną barwę. Klejnot wydobywa się obecnie na terenie Austrii, Brazylii i Egiptu, ale kopalnie znajdują się także w Indiach i innych państwach Azji oraz Afryki.
Najpiękniejsze i soczyście zielone szmaragdy, które są najbardziej cenione w jubilerstwie, pochodzą z Muzo w Kolumbii. Jednym z największych dzieł zrobionych z jednego kryształu jest waza z Wiednia, która waży aż 2681 ct.
Kamień szlachetny szmaragd – znaczenie
Symbolika szmaragdu oznacza głęboką i silną miłość oraz wierność. Dlatego jest on, tuż po diamentach, jednym z najczęściej wybieranych kamieni na pierścionki zaręczynowe.
Według wierzeń szmaragd jest silnie związany z księżycem oraz... płodnością. Niektórzy uważają, że ma także moc wykrywania zdrad i wyostrzania kobiecej intuicji.
Cechy szmaragdu
Piękno biżuterii ze szmaragdów drzemie w ich niesamowitym, wewnętrznym ogniu i głębokiej barwie, którą wspaniale podkreślają białe i żółte złoto. Wśród innych kamieni zielony klejnot wyróżnia się:
twardością na poziomie 7,5-8 w skali Mohsa,
niezwykłą kruchością, przez co jest podatny na uszkodzenia,
krystalograficznym układem, który nadaje mu wyjątkowy charakter.
Zielony kamień tuż obok diamentów, szafirów i rubinów, jest jednym z najcenniejszych kryształów w jubilerstwie. Brak skaz sprawia, że od wieków jest nieustannie poszukiwany przez znawców kamieni szlachetnych.
Jakie właściwości ma szmaragd?
Szmaragd znany jest już od czasów starożytnych, kiedy był uznawany za święty kamień. Często otaczali się nim najwięksi możnowładcy, królowie i cesarzowie. Miał zapewniać harmonię, niezwykłą siłę, zdrowie, a także szczęście i miłość bogini Wenus, która była patronką tego gorącego uczucia.
W starożytności wydobywano go na szeroką skalę, ponieważ przypisywano mu także zdolność zwalczania trucizn, ochrony przed chorobami oczu i epilepsją oraz... wyrażania ludzkiego nastroju. Zieleń miała świadczyć o prawdziwości uczuć mężczyzny, dlatego szmaragd często zdobi pierścionki zaręczynowe.
Czy szmaragd zmienia kolor?
Szmaragdy wyróżniają się unikatową, pełną głębi barwą, która urzeka i intryguje. Nie zmienia koloru, jednak dzięki inkluzji i naturalnym pęknięciom wspaniale mieni się w słońcu. W efekcie można mieć wrażenie, że za każdym razem wygląda inaczej.
Dla kogo biżuteria ze szmaragdem to idealny prezent?
Biżuterię ze szmaragdem możesz podarować na wiele specjalnych okazji. Doskonale sprawdzi się np. dla ukochanej jako pierścionek zaręczynowy. Zielony kamień z pewnością ją olśni, dzięki czemu usłyszysz radosne "tak!". Będzie również pięknym wyrazem uczuć wobec mamy lub babci w dniu ich urodzin. Podaruj im naszyjniki z tych kamieni szlachetnych, a sprawisz, że poczują się wyróżnione. Nikt nie zasługuje na to tak jak ukochana mama i babcia.
To również rewelacyjny pomysł na upominek dla żony z okazji 55. rocznicy ślubu, czyli szmaragdowe gody! Szmaragdy sprawdzą się na każdą okazję, w tym także np. zdanie egzaminu zawodowego czy narodziny dziecka. Nie ma lepszego sposobu na to, żeby wyrazić swoje uczucia niż biżuteria z tym niezwykłym kamieniem.
Ile kosztuje szmaragd?
Każdy kamień, który umieszczamy w naszej biżuterii, jest unikatowy i różni się od innych wagą, przejrzystością, natężeniem koloru i szlifem. Dodatkowo szmaragdy są niezwykle kruche, przez co trudno dokładnie określić cenę każdego z nich przed obróbką. Stąd też zachęcamy do osobistego kontaktu i rozmowy z naszymi doradcami.
Pierścionek zaręczynowy Portofino z żółtego złota 585 ze szmaragdem 0,44 ct
Kolczyki z dwukolorowego złota 585 ze szmaragdami 0,34 ct i diamentami 0,02 ct
Pierścionek retro z żółtego i białego złota 585 ze szmaragdem 0,32 ct i brylantami 0,09 ct
Zawieszka dwukolorowe złoto 585 ze szmaragdem, diopsydami chromowymi oraz diamentami
Kolczyki ażurowe z dwukolorowego złota 585 ze szmaragdami 0,32 ct i diamentami 0,07 ct
Pierścionek dwukolorowe złoto 585 ze szmaragdem 0,68 ct i brylantami 0,21 ct. Si/H
Pierścionek z dwukolorowego złota 585 z okazałym szmaragdem 5,80 ct i brylantami 0,31 ct
Rzadkie, pełne blasku, cudowne szmaragdy – idealny wybór na prezent dla wyjątkowej kobiety.
Wybierz w naszym sklepie internetowym wyjątkową biżuterię ze szmaragdami i spraw radość ukochanej! Zielony kryształ nie tylko wywoła szeroki uśmiech na jej twarzy, ale także sprawi, że poczuje się piękna, wyjątkowa i pewna siebie jak nigdy dotąd.
Pierścionek ze szmaragdem – Biżuteria z jednym kamieniem oprawionym w białe lub żółte złoto, zachwyci każdą kobietę bez względu na wiek. Szmaragd zalśni na jej dłoni i sprawi, że nowa właścicielka z dumą będzie ona unosić ją w geście powitania. Piękno drzemie w prostocie, dlatego połączyliśmy zieleń z diamentami, których blask podkreśla kunszt i szlif szmaragdu, a delikatny design stanowi przeciwwagę dla dzikiej natury klejnotu.
Kolczyki ze szmaragdem – Uwodzicielska biżuteria z zielonym kamieniem fenomenalnie podkreśli kolor oczu kobiety i sprawi, że rozbłysną one wewnętrznym blaskiem. W kolczykach ze szmaragdami otulonymi w złoto Twoja ukochana z pewnością przyciągnie spojrzenia innych i stanie się gwiazdą wieczoru! Biżuteria z zielonym kamieniem doskonale sprawdzi się do uzupełnienia jej kolekcji minerałów.
Naszyjnik ze szmaragdem – Doskonały wybór dla pewnej siebie kobiety, która wchodząc do pokoju epatuje potęgą i seksapilem. Duży, zielony szmaragd otoczony diamentami i białym lub żółtym złotem wspaniale podkreśli jej piękny dekolt, smukłą szyję i delikatne ramiona. Pięknie będzie prezentować się z każdą suknią, zatem sprawdzi się na każdą okazję.
Bransoletka ze szmaragdami – Niepowtarzalna biżuteria, która uświetni każdą stylizację eleganckiej damy. Subtelnie zwisający szmaragd na nadgarstku w połączeniu z kolczykami z tym samym klejnotem tworzą doskonałą kompozycję, która zawsze wzbudza zachwyt. Wybierz tę biżuterię do pozostałej kolekcji minerałów kobiety, a na pewno doceni ten gest i Twój dobry gust.
Obrączka ze szmaragdem – Złoty krążek z pięknym zielonym kamieniem jest niepowtarzalny, a zatem idealny, jeśli szukasz biżuterii, którą kobieta będzie z rozkoszą zakładać każdego dnia. Złoto połączone z zielonym klejnotem wspaniale podkreśli wagę uczucia, które łączy Cię z żoną. Olśnij ukochaną tą unikatową biżuterią, a z pewnością zobaczysz łzy wzruszenia w jej oczach.
Przeczytaj więcej
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!
Rodzaje pierścionków zaręczynowych. Przewodnik po wyborze idealnego pierścionka
Kiedy przychodzi w życiu ten moment, że jesteśmy pewni naszych uczuć do drugiej osoby i uświadamiamy sobie, że to z nią chcemy spędzić całe życie, zaczyna się polowanie na pierścionek zaręczynowy. Przy wyborze pierścionka może pojawić się jednak pewien problem, a nawet kilka. Jaki, z czego, jaki kamień, jaki rozmiar, jaki budżet i gdzie go schować? Z ostatnim zagadnieniem musisz poradzić sobie sam. Jeśli chodzi o resztę pytań, wyciągamy pomocną dłoń i śpieszymy z odpowiedzią!
Grawer na obrączkach – co warto uwiecznić na symbolu Waszej miłości?
Nadszedł ten moment – idziecie do salonu jubilerskiego, wybieracie wymarzone obrączki i dostajecie pytanie na temat graweru. Jeżeli wcześniej nie przemyśleliście tej kwestii, to już kupując złote krążki, na pewno macie pustkę w głowie. Uniknijcie takiej sytuacji i już teraz pomyślcie, czy wolicie nietypowy grawer, klasyczny czy może stawiacie na minimalizm i wolicie wygrawerowanie prostego symbolu.
Cyrkonia a diament
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i trudno ocenić, czy biżuteria jest ozdobiona diamentem, czy tylko cyrkonią. Mimo tego te dwa kamienie różni niemal wszystko. Pochodzenie, struktura i połysk – to tylko niektóre różnice, które od razu wychwyci oko wytrawnego jubilera. I ty dowiedz się, jak odróżnić diament od cyrkonii i nigdy nie daj się oszukać.
Perły naturalne. Jak je odróżnić od sztucznych?
Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.