Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!

Co symbolizuje zielony kamień szlachetny?

Kolor zielony kojarzy się z naturą, harmonią i szczęściem. Jest symbolem zdrowia, witalności i równowagi. Dowiedziono także, że zielone światło sprzyja odprężeniu i relaksowi. Dlatego biżuteria z klejnotami w tym odcieniu nie tylko przyciąga uwagę, ale może mieć także głębsze, symboliczne znaczenie. W przypadku kamieni szlachetnych zielony kolor może oznaczać zarówno mądrość, nadzieję, jak i młodość – znaczenie jest zależne od ich rodzaju.

Kosztowności zdobione przez takie drogocenne, błyszczące detale od wieków były atrybutem królów, członków wyższych klas społecznych. Dziś biżuteria z zielonymi kamieniami szlachetnymi jest chętnie zestawiana z nowoczesnymi stylizacjami, noszona na co dzień i łączona z wytwornymi kreacjami. Klejnoty te – ze względu na swoja symbolikę, rzadkość i zjawiskowy wygląd – cieszą się nieustająca popularnością.

Zielony szlachetny – kamień chętnie stosowany w biżuterii

Zielone kamienie szlachetne od stuleci inspirują do tworzenia finezyjnej, bardzo wytwornej biżuterii. Przykładem tego mogą być szmaragdy.

Były to ulubione klejnoty Kleopatry; kamienie, z których powstał słynny naszyjnik Elizabeth Taylor stworzony przez luksusowy Dom jubilerski Bulgari. Natomiast minimalistyczny łańcuszek Hutton-Mdivani zaprojektowany przez Cartiera w 1933 roku i składający się z małych jadeitów jest dziś jednym z najdroższych wyrobów jubilerskich świata.

Zielone kamienie szlachetne były popularnym motywem pojawiającym się w biżuterii art déco, w której dominowały mocne, żywe, przykuwające wzrok odcienie. Dziś zdobią one subtelne i bardziej okazałe pierścionki zaręczynowe oraz dziewczęce naszyjniki i unikatowe kolie. Łączy się je z białym i żółtym złotem, z diamentami i z innymi kamieniami szlachetnymi.

Właściwości zielonych kamieni szlachetnych

Zielone kamienie szlachetne są rzadkie, osiągają niebotyczne ceny, a po starannej obróbce jubilerskiej zyskują przepiękny wygląd, połysk i odpowiedni kształt. Oprócz tego uważa się, że ich noszenie:

 • sprzyja osiągnięciu spokoju i równowagi;

 • przynosi szczęście;

 • pomaga rozwinąć się intelektualnie i lepiej kontrolować emocje.

Klejnoty w tym odcieniu w zależności od ich rodzaju różnią się od siebie właściwościami fizycznymi. Są takie, które mają inny odcień w sztucznym oświetleniu, a inny w słońcu, a niektóre z nich są twardsze od pozostałych. Zielone kamienie szlachetne wydobywa się w różnych zakątkach świata, finezyjnie się szlifuje i uwydatnia ich piękno, osadzając w eleganckich pierścionkach, koliach i broszkach.

Lecznicze właściwości zielonych kamieni szlachetnych

Właściwości prozdrowotne zielonych kamieni szlachetnych nie są udowodnione naukowo. Jednak niektórzy wierzą, że mogą one wspomagać leczenie chorób.

Już wieki temu zielony szafir był kamieniem powszechnie wykorzystywanym do leczenia trądu. 

Dziś zielonym klejnotom przypisuje się najczęściej właściwości uspokajające, wyciszające. Uważa się, że wspierają one odporność, chronią przed chorobami serca, pomagają zasnąć i poradzić sobie ze stresem.

Mimo tego każdy zielony kamień szlachetny jest ceniony przede wszystkim ze względu na swój efektowny wygląd. To dlatego tak często staje się on ozdobą dłoni, nadgarstka, dekoltu, twarzy i luksusowym dodatkiem do eleganckiej stylizacji.

Rodzaje zielonych kamieni szlachetnych

Zieleń może hipnotyzować, zwłaszcza kiedy spektakularnie błyszczy. Kamienie w tym odcieniu, które szczególnie zwracają uwagę i są wyjątkowo cenne to:

 • zielony ametyst

  Zielone ametysty wydobywa się w Brazylii, w Kanadzie, USA, Meksyku, ale ich złoża występują także w Polsce. Kamienie te mają jasnozieloną, chłodną barwę, dlatego pasują zwłaszcza do ozdób z białego złota i takich zdobionych brylantami. Uważa się również, że pomagają one łagodzić dolegliwości związane z sercem i układem krążenia;

 • szmaragd

  Jest to najpopularniejszy zielony kamień szlachetny. Jego kolor jest intensywny, głęboki, dlatego biżuteria z takim klejnotem jest wyjątkowo efektowna, droga i przykuwa wzrok. Kopalnie szmaragdów znajdują się w Afryce Południowej, w Rosji, w Australii i w Brazylii.

  Klejnoty te mają często nieoczywisty odcień i można dostrzec w nich jaśniejsze, żółte, niekiedy, pomarańczowe refleksy. Szmaragdy po oszlifowaniu efektownie błyszczą, a ich twardość w skali Mohsa wynosi 8,0. Najwyższej jakości kamieniom nadaje się formę charakterystycznego szlifu schodkowego.

  Oprócz tego niektórzy sądzą, że noszenie biżuterii ze szmaragdami może pomóc w walce z bezsennością, przy problemach z nadciśnieniem i układem pokarmowym.

 • tsaworyt

  Szmaragdowozielona barwa tsaworytu to efekt połączenia się pierwiastków wanadu, chromu, żelaza i tytanu. Kamienie te zostały odkryte dopiero w latach 70. XX wieku w Kenii, a swoją popularność zawdzięczają domowi jubilerskiemu Tiffany & Co. To właśnie tam powstała zjawiskowa kolekcja z tsaworytami w roli głównej.

  Kamienie te mają wysoki współczynnik załamania światła, a najcenniejsze spośród nich wyróżnia transparentność. Dla niektórych są symbolem bogactwa, realizacji pragnień, pomyślności.

 • oliwin

  Oliwin zwany również perydotem, a przez starożytnych Egipcjan "kamieniem słońca", ma jasnozielony, niekiedy zielonożółty odcień – zawdzięcza go jonom jodu i magnezu. Jego wyjątkowa barwa przyniosła mu ogromną popularność, dlatego jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie.

  Wiadomo, że kopalnie oliwinów istniały już 3000 lat p.n.e. na wyspie Zabardżad (Wyspie Św. Jana) znajdującej się na Morzu Czerwonym. Dziś wydobywa się je w Finlandii, USA, w Birmie, Chinach, ale ich złoża znajdują się również w Polsce. Kamienie te pasują do białego i żółtego złota, powstaje z nich bardzo kobieca, subtelna biżuteria, która dodaje nuty nieoczywistej elegancji każdej stylizacji.

  Ponadto uważa się, że oliwin przynosi pomyślność, zwiększa witalność, siłę i pomaga odpędzić złe myśli;

 • zielony diament

  Zielone diamenty są poszukiwanym materiałem jubilerskim. Są bardzo rzadkie, a zarazem niezwykle efektowne. Biżuteria z tymi kamieniami ma wręcz kolekcjonerski charakter.

  Ich barwa to efekt promieniowania radioaktywnego, na jakie były przez tysiące lat wyeksponowane. Mogło ono pochodzić od znajdujących się w ziemi niewielkich ilości uranu lub toru.

  Zielone okazy tak jak białe są niezwykle twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i dają niezrównany blask. Największy znany zielony brylant to "Dresden Green". Został on wydobyty w Indiach i był własnością Fryderyka Augusta II króla Saksonii.

  Biżuteria z zielonymi diamentami to połączenie klasyki i nowoczesności. To bardzo luksusowe ozdoby, w których biały połysk został zastąpiony przez oryginalne, zielonkawe refleksy.

 • wełtawin

  Wełtawin zawdzięcza swoją nazwę pochodzeniu – jego złoża znajdują się nad czeską rzeką Wełtawą. Jest on nietypowy i oryginalny pod każdym względem – począwszy od jego wyglądu, a skończywszy na jego pochodzeniu.

  Wełtawiny występują we wszystkich odcieniach zieleni. Wynika to z faktu, że nie ma dwóch kamieni o takim składzie chemicznym, co przekłada się także na ich kolorystykę. Wyróżnia je też pomarszczona powierzchnia – mają niejednorodną strukturę, pokrywają je wgłębienia i guzki.

  Wokół pochodzenia wełtawinów narosło wiele mitów. Uważano, że są to kawałki księżyca, łzy wylewane przez komety, a nawet odłamki szklanego meteorytu. Dziś wiadomo, że słusznie poszukiwano pochodzenia tych kamieni na niebie. Powstały one miliony lat temu, gdy na Ziemię, w okolicach Bawarii, spadł meteoryt.

  Oszlifowane wełtawiny wyróżnia olśniewający blask. Mają nieoczywisty, zielony połysk, świetnie komponują się z białym, żółtym złotem, z innymi kolorowymi kamieniami. Ze względu na ich pochodzenie uważa się, że są pełne kosmicznej energii.

  W jubilerstwie wykorzystuje się również turmalin – minerał o pięknym, szklistym połysku. Popularnością cieszy się też czarujący zielony agat, który jest ponadto uważany za kamień ochronny.

Pielęgnacja zielonych kamieni szlachetnych

Należy pamiętać, że jedynie zielone diamenty – ze względu na ich twardość – nie są podatne na zarysowania. Szmaragdy, ametysty, tsaweryty, wełtawiny należy starannie chronić przed powstawaniem na nich takich uszkodzeń. Dlatego biżuterię, którą zdobią te zielone klejnoty:

 • delikatnie czyść, wykorzystując do tego jedynie letnią wodę, płyn do naczyń, mydło – jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, nie ryzykuj stosowania bardziej radykalnych metod, a oddaj biżuterię w ręce doświadczonego jubilera;

 • przechowuj w osobnych pudełeczkach lub w szkatułce ze specjalnymi przegródkami – ważne, aby kosztowności miały kontakt jedynie z miękkim, delikatnym materiałem.

Popularne zastosowania zielonych kamieni szlachetnych

Zielone kamienie szlachetne, którym przypisywane są właściwości lecznicze, są często wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Od wieku powstają z nich również amulety ochronne – niektórzy wierzą, że mogą one chronić przed chorobami, niepomyślnością.

Oprócz tego z niektórych z nich powstają przedmioty użytku codziennego, które jednak ze względu na swoją wartość, stanowią niezwykłe dekoracje. Tak było w przypadku wazy, która została wyrzeźbiona z jednego, bardzo dużego szmaragdu. Naczynie to ma 10 cm, waży 2681 ct i można podziwiać je w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Drogocenny zielony diament, urzekający szmaragd, ametyst czy "kosmiczny" wełtawin mają niepowtarzalny urok, pasują do wytwornej i dziewczęcej biżuterii oraz do osób w każdym wieku. Kolorowy, błyszczący klejnot przykuwa wzrok, nadaje charakteru stylizacji, a ozdobione nimi kolczyki, wisiorek, broszka czy naszyjnik są ponadczasowe.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.