- A&A
- Porady
- 0 likes
- 344 views
- 0 comments

Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Co symbolizuje zielony kamień szlachetny?
Kolor zielony kojarzy się z naturą, harmonią i szczęściem. Jest symbolem zdrowia, witalności i równowagi. Dowiedziono także, że zielone światło sprzyja odprężeniu i relaksowi. Dlatego biżuteria z klejnotami w tym odcieniu nie tylko przyciąga uwagę, ale może mieć także głębsze, symboliczne znaczenie. W przypadku kamieni szlachetnych zielony kolor może oznaczać zarówno mądrość, nadzieję, jak i młodość – znaczenie jest zależne od ich rodzaju.
Kosztowności zdobione przez takie drogocenne, błyszczące detale od wieków były atrybutem królów, członków wyższych klas społecznych. Dziś biżuteria z zielonymi kamieniami szlachetnymi jest chętnie zestawiana z nowoczesnymi stylizacjami, noszona na co dzień i łączona z wytwornymi kreacjami. Klejnoty te – ze względu na swoja symbolikę, rzadkość i zjawiskowy wygląd – cieszą się nieustająca popularnością.
Zielony szlachetny – kamień chętnie stosowany w biżuterii
Zielone kamienie szlachetne od stuleci inspirują do tworzenia finezyjnej, bardzo wytwornej biżuterii. Przykładem tego mogą być szmaragdy.
Były to ulubione klejnoty Kleopatry; kamienie, z których powstał słynny naszyjnik Elizabeth Taylor stworzony przez luksusowy Dom jubilerski Bulgari. Natomiast minimalistyczny łańcuszek Hutton-Mdivani zaprojektowany przez Cartiera w 1933 roku i składający się z małych jadeitów jest dziś jednym z najdroższych wyrobów jubilerskich świata.
Zielone kamienie szlachetne były popularnym motywem pojawiającym się w biżuterii art déco, w której dominowały mocne, żywe, przykuwające wzrok odcienie. Dziś zdobią one subtelne i bardziej okazałe pierścionki zaręczynowe oraz dziewczęce naszyjniki i unikatowe kolie. Łączy się je z białym i żółtym złotem, z diamentami i z innymi kamieniami szlachetnymi.
Właściwości zielonych kamieni szlachetnych
Zielone kamienie szlachetne są rzadkie, osiągają niebotyczne ceny, a po starannej obróbce jubilerskiej zyskują przepiękny wygląd, połysk i odpowiedni kształt. Oprócz tego uważa się, że ich noszenie:
sprzyja osiągnięciu spokoju i równowagi;
przynosi szczęście;
pomaga rozwinąć się intelektualnie i lepiej kontrolować emocje.
Klejnoty w tym odcieniu w zależności od ich rodzaju różnią się od siebie właściwościami fizycznymi. Są takie, które mają inny odcień w sztucznym oświetleniu, a inny w słońcu, a niektóre z nich są twardsze od pozostałych. Zielone kamienie szlachetne wydobywa się w różnych zakątkach świata, finezyjnie się szlifuje i uwydatnia ich piękno, osadzając w eleganckich pierścionkach, koliach i broszkach.
Lecznicze właściwości zielonych kamieni szlachetnych
Właściwości prozdrowotne zielonych kamieni szlachetnych nie są udowodnione naukowo. Jednak niektórzy wierzą, że mogą one wspomagać leczenie chorób.
Już wieki temu zielony szafir był kamieniem powszechnie wykorzystywanym do leczenia trądu.


Dziś zielonym klejnotom przypisuje się najczęściej właściwości uspokajające, wyciszające. Uważa się, że wspierają one odporność, chronią przed chorobami serca, pomagają zasnąć i poradzić sobie ze stresem.
Mimo tego każdy zielony kamień szlachetny jest ceniony przede wszystkim ze względu na swój efektowny wygląd. To dlatego tak często staje się on ozdobą dłoni, nadgarstka, dekoltu, twarzy i luksusowym dodatkiem do eleganckiej stylizacji.
Rodzaje zielonych kamieni szlachetnych
Zieleń może hipnotyzować, zwłaszcza kiedy spektakularnie błyszczy. Kamienie w tym odcieniu, które szczególnie zwracają uwagę i są wyjątkowo cenne to:
zielony ametyst
Zielone ametysty wydobywa się w Brazylii, w Kanadzie, USA, Meksyku, ale ich złoża występują także w Polsce. Kamienie te mają jasnozieloną, chłodną barwę, dlatego pasują zwłaszcza do ozdób z białego złota i takich zdobionych brylantami. Uważa się również, że pomagają one łagodzić dolegliwości związane z sercem i układem krążenia;
szmaragd
Jest to najpopularniejszy zielony kamień szlachetny. Jego kolor jest intensywny, głęboki, dlatego biżuteria z takim klejnotem jest wyjątkowo efektowna, droga i przykuwa wzrok. Kopalnie szmaragdów znajdują się w Afryce Południowej, w Rosji, w Australii i w Brazylii.
Klejnoty te mają często nieoczywisty odcień i można dostrzec w nich jaśniejsze, żółte, niekiedy, pomarańczowe refleksy. Szmaragdy po oszlifowaniu efektownie błyszczą, a ich twardość w skali Mohsa wynosi 8,0. Najwyższej jakości kamieniom nadaje się formę charakterystycznego szlifu schodkowego.
Oprócz tego niektórzy sądzą, że noszenie biżuterii ze szmaragdami może pomóc w walce z bezsennością, przy problemach z nadciśnieniem i układem pokarmowym.
tsaworyt
Szmaragdowozielona barwa tsaworytu to efekt połączenia się pierwiastków wanadu, chromu, żelaza i tytanu. Kamienie te zostały odkryte dopiero w latach 70. XX wieku w Kenii, a swoją popularność zawdzięczają domowi jubilerskiemu Tiffany & Co. To właśnie tam powstała zjawiskowa kolekcja z tsaworytami w roli głównej.
Kamienie te mają wysoki współczynnik załamania światła, a najcenniejsze spośród nich wyróżnia transparentność. Dla niektórych są symbolem bogactwa, realizacji pragnień, pomyślności.
oliwin
Oliwin zwany również perydotem, a przez starożytnych Egipcjan "kamieniem słońca", ma jasnozielony, niekiedy zielonożółty odcień – zawdzięcza go jonom jodu i magnezu. Jego wyjątkowa barwa przyniosła mu ogromną popularność, dlatego jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie.
Wiadomo, że kopalnie oliwinów istniały już 3000 lat p.n.e. na wyspie Zabardżad (Wyspie Św. Jana) znajdującej się na Morzu Czerwonym. Dziś wydobywa się je w Finlandii, USA, w Birmie, Chinach, ale ich złoża znajdują się również w Polsce. Kamienie te pasują do białego i żółtego złota, powstaje z nich bardzo kobieca, subtelna biżuteria, która dodaje nuty nieoczywistej elegancji każdej stylizacji.
Ponadto uważa się, że oliwin przynosi pomyślność, zwiększa witalność, siłę i pomaga odpędzić złe myśli;


zielony diament
Zielone diamenty są poszukiwanym materiałem jubilerskim. Są bardzo rzadkie, a zarazem niezwykle efektowne. Biżuteria z tymi kamieniami ma wręcz kolekcjonerski charakter.
Ich barwa to efekt promieniowania radioaktywnego, na jakie były przez tysiące lat wyeksponowane. Mogło ono pochodzić od znajdujących się w ziemi niewielkich ilości uranu lub toru.
Zielone okazy tak jak białe są niezwykle twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i dają niezrównany blask. Największy znany zielony brylant to "Dresden Green". Został on wydobyty w Indiach i był własnością Fryderyka Augusta II króla Saksonii.
Biżuteria z zielonymi diamentami to połączenie klasyki i nowoczesności. To bardzo luksusowe ozdoby, w których biały połysk został zastąpiony przez oryginalne, zielonkawe refleksy.
wełtawin
Wełtawin zawdzięcza swoją nazwę pochodzeniu – jego złoża znajdują się nad czeską rzeką Wełtawą. Jest on nietypowy i oryginalny pod każdym względem – począwszy od jego wyglądu, a skończywszy na jego pochodzeniu.
Wełtawiny występują we wszystkich odcieniach zieleni. Wynika to z faktu, że nie ma dwóch kamieni o takim składzie chemicznym, co przekłada się także na ich kolorystykę. Wyróżnia je też pomarszczona powierzchnia – mają niejednorodną strukturę, pokrywają je wgłębienia i guzki.
Wokół pochodzenia wełtawinów narosło wiele mitów. Uważano, że są to kawałki księżyca, łzy wylewane przez komety, a nawet odłamki szklanego meteorytu. Dziś wiadomo, że słusznie poszukiwano pochodzenia tych kamieni na niebie. Powstały one miliony lat temu, gdy na Ziemię, w okolicach Bawarii, spadł meteoryt.
Oszlifowane wełtawiny wyróżnia olśniewający blask. Mają nieoczywisty, zielony połysk, świetnie komponują się z białym, żółtym złotem, z innymi kolorowymi kamieniami. Ze względu na ich pochodzenie uważa się, że są pełne kosmicznej energii.
W jubilerstwie wykorzystuje się również turmalin – minerał o pięknym, szklistym połysku. Popularnością cieszy się też czarujący zielony agat, który jest ponadto uważany za kamień ochronny.

Pielęgnacja zielonych kamieni szlachetnych
Należy pamiętać, że jedynie zielone diamenty – ze względu na ich twardość – nie są podatne na zarysowania. Szmaragdy, ametysty, tsaweryty, wełtawiny należy starannie chronić przed powstawaniem na nich takich uszkodzeń. Dlatego biżuterię, którą zdobią te zielone klejnoty:
delikatnie czyść, wykorzystując do tego jedynie letnią wodę, płyn do naczyń, mydło – jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, nie ryzykuj stosowania bardziej radykalnych metod, a oddaj biżuterię w ręce doświadczonego jubilera;
przechowuj w osobnych pudełeczkach lub w szkatułce ze specjalnymi przegródkami – ważne, aby kosztowności miały kontakt jedynie z miękkim, delikatnym materiałem.
Popularne zastosowania zielonych kamieni szlachetnych
Zielone kamienie szlachetne, którym przypisywane są właściwości lecznicze, są często wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Od wieku powstają z nich również amulety ochronne – niektórzy wierzą, że mogą one chronić przed chorobami, niepomyślnością.
Oprócz tego z niektórych z nich powstają przedmioty użytku codziennego, które jednak ze względu na swoją wartość, stanowią niezwykłe dekoracje. Tak było w przypadku wazy, która została wyrzeźbiona z jednego, bardzo dużego szmaragdu. Naczynie to ma 10 cm, waży 2681 ct i można podziwiać je w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.
Drogocenny zielony diament, urzekający szmaragd, ametyst czy "kosmiczny" wełtawin mają niepowtarzalny urok, pasują do wytwornej i dziewczęcej biżuterii oraz do osób w każdym wieku. Kolorowy, błyszczący klejnot przykuwa wzrok, nadaje charakteru stylizacji, a ozdobione nimi kolczyki, wisiorek, broszka czy naszyjnik są ponadczasowe.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,50 ct i brylantem...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Modena z topazem 0,99 ct i białymi szafirami 0,09 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Milano z brylantem 0,24 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia ze szmaragdem i białymi szafirami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia z rubinem i brylantami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Portofino z topazem
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z tanzanitem 0,48 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi szafirami 0,06 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z białym szafirem
Klasyczny pierścionek złoty próby 0,585 z brylantem 0,26 ct Si/H
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z białym szafirem 0,52 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 z brylantami i diamentami bagietowymi

Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Kamienie szlachetne. Rodzaje, nazwy, kolory, znaczenie
Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Read more
Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Read more
Czerwony kamień szlachetny
Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie, bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!
Read more
Jak sprawdzić złoto? 6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego złota
Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.
Read more
Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?
Naturalne kamienie szlachetne mają dużą wartość, błyszczą i zdobią najpiękniejsze pierścionki, kolie, bransoletki. Jednak ten, kto na co dzień nie pracuje z takimi drogocennymi przedmiotami, może mieć spory problem, aby odróżnić je od tanich błyskotek. Tłumaczymy, jak zweryfikować, czy domniemane szlachetne kamienie naturalne są rzeczywiście autentyczne.
Read more
Turmalin – kamień szlachetny. Symbolika, właściwości, pochodzenie
Piękny minerał turmalin był znany już w czasach starożytnych w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak popularność w Europie zyskał dopiero na początku XVIII wieku. Obecnie turmalin wydobywa się w Brazylii, a także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wspaniałe okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.
Read more
Comments (0)