- A&A
- Porady
- 0 likes
- 2754 views
- 0 comments

Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Co oznaczają pierścionki na poszczególnych palcach
Obrączkę ślubną powinno nosić się na palcu serdecznym prawej dłoni, natomiast pierścionek zaręczynowy w ten sam sposób, jednak na lewej ręce - te dwie zasady są powszechnie znane.
Oprócz tego istnieje rozbudowana symbolika zakładania tych ozdób. Są to przesądy, zwyczaje i tradycje związane z różnymi kulturami. Pierścionki noszone na konkretnych palcach sugerują przynależność do grupy, złożone przyrzeczenie, a nawet wykonywany zawód. Ponadto symbolika ta dotyczy zarówno biżuterii dla pań, jak i męskich sygnetów.
Co oznacza pierścionek na środkowym palcu lewej ręki
Środkowy palec lewej ręki ma ubogą symbolikę. Dlatego chcąc uniknąć dwuznaczności związanej z noszeniem pierścionka, warto wybrać dla niego właśnie to miejsce na dłoni.
Mimo tego w niektórych kulturach biżuterii noszonej na środkowym palcu lewej dłoni przypisuje się szczególne znaczenie. Taki pierścionek może wyrażać równowagę i odpowiedzialność. Uważa się też, że w ten sposób noszona biżuteria pozwala czuć się pewniej. Niektórzy zakładają na ten palec pierścionki, które mają być obrączkami - jednak takimi symbolizującymi więzy przyjaźni.
Pierścionek – symbolika ozdoby na palcu serdecznym lewej dłoni
Niegdyś sądzono, że w lewym palcu serdecznym znajduje się vena amoris, czyli żyła miłości. Dlatego już wieki temu to miejsce na dłoni było zajmowane przez pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. W XX wieku, w czasach II Wojny Światowej na lewy palec serdeczny wkładali biżuterię mężczyźni idący na wojnę. Miała ona im przypominać o rodzinie czekającej w domu.
Dziś pierścionek na palcu serdecznym lewej ręki może oznaczać nie tylko to, że kobieta jest zaręczona. W ten sposób nosi się również pierścienie czystości - symbol wstrzemięźliwości seksualnej, która ma trwać do momentu ślubu.
Pierścionek na małym palcu
Pierścionki na małych palcach noszono od stuleci - jednak dziś nie jest to popularny zwyczaj. W zależności, czy zdobią one prawą, czy lewą dłoń, mają inne znaczenie.
W czasach wiktoriańskiej Anglii pierścionki, obrączki na małych palcach nosili żonaci mężczyźni. Tradycja ta została zapoczątkowana przez księcia Alberta. Zwyczaj ten utrzymywał się długo, gdyż jeszcze w XX wieku prezydent Stanów Zjednoczonych - Franklin D. Roosevelt - nosił w ten sposób swoją biżuterię ślubną.


Oprócz tego pierścionek włożony na mały palec lewej dłoni może oznaczać przynależność do określonej grupy - bractwa, a nawet gangu, mafii. Ponadto jest on zarezerwowany także na pierścień rodowy.
Natomiast biżuteria noszona na małym palcu prawej dłoni wskazuje na status zawodowy. Taki pierścionek oznacza, że dana osoba - kobieta lub mężczyzna - jest inżynierem lub ukończyła studia z zakresu ekologii.
Co oznacza pierścionek na środkowym palcu prawej ręki
Środkowy palec prawej dłoni jest najbardziej "bezpieczny". Można na nim nosić dowolny pierścionek bez obaw o to, że będzie to niosło za sobą ukryte znaczenie. Bywa, że kobiety noszą na tym palcu biżuterię zaręczynową. Dzieje się tak jednak przeważnie wtedy, gdy pierścionek jest za duży na palec serdeczny.
Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym lewej ręki?
Pierścionek na palcu wskazującym jest doskonale wyeksponowany. Noszenie biżuterii właśnie w ten sposób i na lewej dłoni mówi o tym, że dana osoba chce zaznaczyć swoją władzę, autorytet i wysoki status społeczny.
Co oznaczają pierścionki na kciuku?
Pierścionek noszony zarówno na lewym, jak i na prawym kciuku miał od wieków bogatą symbolikę. W starożytnych Chinach symbolizował zamożność, piastowanie stanowiska o wysokiej randze. Natomiast w XVI wieku w Anglii taki sposób noszenia pierścionków był zarezerwowany dla lekarzy. Moda na biżuterię na kciuku powróciła w latach 90. XX wieku. Taki pierścionek oznaczał przynależność do społeczności LGBTQ+.
Co oznacza pierścionek na palcu u nogi?
W kulturze europejskiej pierścień na palcu u nogi oznacza jedynie otwarcie na eksperymenty modowe i nie niesie za sobą żadnej szczególnej symboliki. Jednak niegdyś w Indiach w ten sposób kobiety nosiły pierścionek zaręczynowy i obrączki ślubne.
Znaczenie pierścionków na palcach. Co chcesz przekazać za pomocą biżuterii?
Biżuteria ma podkreślać urodę, być elementem stylizacji, przykuwać spojrzenia, błyszczeć i pozwalać czuć się pewną siebie. Okazuje się jednak, że to, czy będziesz nosić pierścionek na palcu serdecznym prawej ręki, czy zdecydujesz się go włożyć na kciuk lub palec wskazujący ma głębsze znaczenie.
Mimo tego nie daj zwariować się przesądom, zwyczajom i symbolice, o której niewielu już pamięta. Bądź ostrożna, ale jednocześnie noś biżuterię tak, jak lubisz - bez względu na symboliczne znaczenie pierścionków na palcach.

Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,50 ct i brylantem...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Modena z topazem 0,99 ct i białymi szafirami 0,09 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Milano z brylantem 0,24 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia ze szmaragdem i białymi szafirami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Venezia z rubinem i brylantami
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Portofino z topazem
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z tanzanitem 0,48 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi szafirami 0,06 ct
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z białym szafirem
Klasyczny pierścionek złoty próby 0,585 z brylantem 0,26 ct Si/H
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 Perugia z białym szafirem 0,52 ct i brylantami 0,05 ct
Pierścionek zaręczynowy złoty 585 z brylantami i diamentami bagietowymi

Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Kamienie szlachetne. Rodzaje, nazwy, kolory, znaczenie
Gdyby nie bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych i różnorodność ich barw, jubilerstwo byłoby o wiele uboższym rzemiosłem. Te naturalne ozdoby już w czasach starożytnych były wykorzystywane do produkcji kunsztownej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi są tak cenne? Czym są kamienie półszlachetne? Wyjaśniamy!
Read more
Znaczenie pierścionków na palcach
Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!
Read more
Czerwony kamień szlachetny
Nie tylko diamenty zdobią oczka pierścionków, kolie, bransoletki. Równie zjawiskowe są czerwone kamienie szlachetne, które mają wyjątkowo intensywną barwę. To klejnoty, które już w dawnych czasach zdobiły kosztowności, osiągały zawrotne ceny i urzekały swoim pięknem. Dowiedz się, jakie drogocenne kamienie mają szlachetny, hipnotyzujący czerwony odcień!
Read more
Jak sprawdzić złoto? 6 sposobów na rozpoznanie prawdziwego złota
Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria rzeczywiście powstała ze szlachetnego kruszcu? Szukałeś na niej wybitej próby, jednak nie zauważyłeś żadnego symbolu i nie wiesz, co to może oznaczać? W takich sytuacjach warto zweryfikować autentyczność złota. Wyjaśniamy, czy można to zrobić również w domowych warunkach.
Read more
Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?
Naturalne kamienie szlachetne mają dużą wartość, błyszczą i zdobią najpiękniejsze pierścionki, kolie, bransoletki. Jednak ten, kto na co dzień nie pracuje z takimi drogocennymi przedmiotami, może mieć spory problem, aby odróżnić je od tanich błyskotek. Tłumaczymy, jak zweryfikować, czy domniemane szlachetne kamienie naturalne są rzeczywiście autentyczne.
Read more
Turmalin – kamień szlachetny. Symbolika, właściwości, pochodzenie
Piękny minerał turmalin był znany już w czasach starożytnych w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak popularność w Europie zyskał dopiero na początku XVIII wieku. Obecnie turmalin wydobywa się w Brazylii, a także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wspaniałe okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.
Read more
Comments (0)