Noszenie pierścionka może mieć drugie dno. Jest on ozdobą, elementem stylizacji, ale może też uchylić rąbka tajemnicy na temat osobowości czy sytuacji życiowej noszącej go osoby. Co innego oznacza pierścionek na małym palcu lewej ręki, a co innego biżuteria zdobiąca palec wskazujący. O symbolice tej często się zapomina, co może skończyć się kłopotliwą sytuacją, nieporozumieniem. Dowiedz się, co symbolizują pierścionki na palcach i już zawsze bądź świadoma tego, jak je nosić!

Co oznaczają pierścionki na poszczególnych palcach

Obrączkę ślubną powinno nosić się na palcu serdecznym prawej dłoni, natomiast pierścionek zaręczynowy w ten sam sposób, jednak na lewej ręce - te dwie zasady są powszechnie znane.

Oprócz tego istnieje rozbudowana symbolika zakładania tych ozdób. Są to przesądy, zwyczaje i tradycje związane z różnymi kulturami. Pierścionki noszone na konkretnych palcach sugerują przynależność do grupy, złożone przyrzeczenie, a nawet wykonywany zawód. Ponadto symbolika ta dotyczy zarówno biżuterii dla pań, jak i męskich sygnetów.

Co oznacza pierścionek na środkowym palcu lewej ręki

Środkowy palec lewej ręki ma ubogą symbolikę. Dlatego chcąc uniknąć dwuznaczności związanej z noszeniem pierścionka, warto wybrać dla niego właśnie to miejsce na dłoni.

Mimo tego w niektórych kulturach biżuterii noszonej na środkowym palcu lewej dłoni przypisuje się szczególne znaczenie. Taki pierścionek może wyrażać równowagę i odpowiedzialność. Uważa się też, że w ten sposób noszona biżuteria pozwala czuć się pewniej. Niektórzy zakładają na ten palec pierścionki, które mają być obrączkami - jednak takimi symbolizującymi więzy przyjaźni.

Pierścionek – symbolika ozdoby na palcu serdecznym lewej dłoni

Niegdyś sądzono, że w lewym palcu serdecznym znajduje się vena amoris, czyli żyła miłości. Dlatego już wieki temu to miejsce na dłoni było zajmowane przez pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. W XX wieku, w czasach II Wojny Światowej na lewy palec serdeczny wkładali biżuterię mężczyźni idący na wojnę. Miała ona im przypominać o rodzinie czekającej w domu.

Dziś pierścionek na palcu serdecznym lewej ręki może oznaczać nie tylko to, że kobieta jest zaręczona. W ten sposób nosi się również pierścienie czystości - symbol wstrzemięźliwości seksualnej, która ma trwać do momentu ślubu.

Pierścionek na małym palcu

Pierścionki na małych palcach noszono od stuleci - jednak dziś nie jest to popularny zwyczaj. W zależności, czy zdobią one prawą, czy lewą dłoń, mają inne znaczenie.

W czasach wiktoriańskiej Anglii pierścionki, obrączki na małych palcach nosili żonaci mężczyźni. Tradycja ta została zapoczątkowana przez księcia Alberta. Zwyczaj ten utrzymywał się długo, gdyż jeszcze w XX wieku prezydent Stanów Zjednoczonych - Franklin D. Roosevelt - nosił w ten sposób swoją biżuterię ślubną.

Oprócz tego pierścionek włożony na mały palec lewej dłoni może oznaczać przynależność do określonej grupy - bractwa, a nawet gangu, mafii. Ponadto jest on zarezerwowany także na pierścień rodowy.

Natomiast biżuteria noszona na małym palcu prawej dłoni wskazuje na status zawodowy. Taki pierścionek oznacza, że dana osoba - kobieta lub mężczyzna - jest inżynierem lub ukończyła studia z zakresu ekologii.

Co oznacza pierścionek na środkowym palcu prawej ręki

Środkowy palec prawej dłoni jest najbardziej "bezpieczny". Można na nim nosić dowolny pierścionek bez obaw o to, że będzie to niosło za sobą ukryte znaczenie. Bywa, że kobiety noszą na tym palcu biżuterię zaręczynową. Dzieje się tak jednak przeważnie wtedy, gdy pierścionek jest za duży na palec serdeczny.

Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym lewej ręki?

Pierścionek na palcu wskazującym jest doskonale wyeksponowany. Noszenie biżuterii właśnie w ten sposób i na lewej dłoni mówi o tym, że dana osoba chce zaznaczyć swoją władzę, autorytet i wysoki status społeczny.

Co oznaczają pierścionki na kciuku?

Pierścionek noszony zarówno na lewym, jak i na prawym kciuku miał od wieków bogatą symbolikę. W starożytnych Chinach symbolizował zamożność, piastowanie stanowiska o wysokiej randze. Natomiast w XVI wieku w Anglii taki sposób noszenia pierścionków był zarezerwowany dla lekarzy. Moda na biżuterię na kciuku powróciła w latach 90. XX wieku. Taki pierścionek oznaczał przynależność do społeczności LGBTQ+.

Co oznacza pierścionek na palcu u nogi?

W kulturze europejskiej pierścień na palcu u nogi oznacza jedynie otwarcie na eksperymenty modowe i nie niesie za sobą żadnej szczególnej symboliki. Jednak niegdyś w Indiach w ten sposób kobiety nosiły pierścionek zaręczynowy i obrączki ślubne.

Znaczenie pierścionków na palcach. Co chcesz przekazać za pomocą biżuterii?

Biżuteria ma podkreślać urodę, być elementem stylizacji, przykuwać spojrzenia, błyszczeć i pozwalać czuć się pewną siebie. Okazuje się jednak, że to, czy będziesz nosić pierścionek na palcu serdecznym prawej ręki, czy zdecydujesz się go włożyć na kciuk lub palec wskazujący ma głębsze znaczenie.

Mimo tego nie daj zwariować się przesądom, zwyczajom i symbolice, o której niewielu już pamięta. Bądź ostrożna, ale jednocześnie noś biżuterię tak, jak lubisz - bez względu na symboliczne znaczenie pierścionków na palcach.

Produkt dodany do porównania.