Diamenty

Diamenty

Wymarzony pierścionek zaręczynowy

Zmierzamy powoli do końca naszych rozważań, które mają na celu pomoc w znalezieniu wymarzonego, idealnego pierścionka zaręczynowego. Jeszcze jedno, bardzo istotne zagadnienie pozostaje nieomówione – kamienie. Choć poprzednie wpisy z pewnością uwrażliwiły na pozostałe elementy pierścionka oraz podkreśliły ich znaczenie, to zdobiące dany model kamienie stanowią ich największą ozdobę. Powiemy więcej o tych wyjątkowych, o których marzy wiele kobiet – diamentach. Nie sposób jednak nie zauważyć, że choć cieszą się w dalszym ciągu ogromną popularnością, to nie są to jedyne kamienie, po które sięga się z powodzeniem w jubilerstwie. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że równie często wybieramy kolorowe kamienie i  perły. Większa różnorodność pozwala podkreślić charakter i indywidualizm obdarowanej osoby, jest to zdecydowanie tendencja pozytywna.

Zacznijmy od zwrócenia uwagi na fundamentalną kwestię. Brylant to nie synonim słowa diament! Te dwie nazwy są często stosowane wymiennie – a błąd! Wcale nie odnoszą się do tego samego. Sytuacja przedstawia się analogicznie do tej z kwadratem i prostokątem, którą z pewnością pamiętamy ze szkoły. Każdy brylant jest diamentem, lecz nie każdy diament jest brylantem. Tym ostatnim nazywamy diament o określonym kształcie, a konkretnie okrągłym, stworzonym, by wydobyć z niego jak najwięcej blasku. Rozpatrując jego specyfikę musimy ponownie cofnąć się do lekcji matematyki i pomyśleć o nim, jak o bryle przestrzennej. Gdy uświadomimy sobie, że brylant tworzą stykające się ze sobą powierzchnie, które dodatkowo łączą się pod określonym kątem, łatwiej będzie nam zrozumieć czym są fasetki, które stanowią przymiot brylantu. Zazwyczaj ten ostatni ma 57 fasetek.

Ważna kwestia – karat

Kolejnym terminem, który należy poznać mając zamiar kupić diament jest karat, czyli określenie masy kamienia. Ta jednostka miary jubilerskiej funkcjonuje oficjalnie od roku 1913 i stała się jednym z częściej używanych słów przy wyborze pierścionka zaręczynowego. Masa bezpośrednio przekłada się na wartość kamienia, a co za tym idzie i cenę pierścionka. Nie daj się zwieść i czytaj opis biżuterii ze zrozumieniem,  nie bój się też spytać o dokładne informacje sprzedawcy – często opis biżuterii zawiera informacje o łącznej masie diamentów osadzonych w danym pierścionku.

Diament definiujemy również przez szlif, jaki został mu nadany. Proces obróbki wydobywa z niego blask i migotliwość, które wywołują niemy zachwyt. Klejnot pozbawiony konkretnego kształtu nie prezentuje swoich wdzięków, brylacja sprawia, że światło odbija się od każdej powierzchni kamienia i dodatkowo rozszczepia w jego środku, powodując optyczne złudzenie, że klejnot ma ruchomy środek. Za sprawą szlifu diament zyskuje wyraźnie zarysowany kształt, na który składa się połączenie korony (która zazwyczaj wystaje ponad obrączkę) oraz pawilonu, który wieńczy u dołu kolet. Według nas największego uroku tym wyjątkowym kamieniom dodaje szlif szmaragdowy i markiza, pełen wdzięku jest też ponadczasowy owal, dostojnie prezentuje się również bagieta i gruszka.

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*
Pomyślnie dodano produkt do porównania!