Kamienie naturalne w biżuterii

Urok i piękno drogocennych kamieni doceniane jest przez ludzkość od tysięcy lat. Już w czasach starożytnego Egiptu, czy Rzymu, noszenie ozdób wysadzanych drogocennymi kamieniami było symbolem luksusu i pomyślności. Wielu kamieniom przypisywano ponadnaturalne właściwości, wierząc, że chronią one  przed złem i nieszczęściem.

Różniące się wyglądem, paletą barw i połyskiem kamienie naturalne, to w większości minerały lub skamieniałości, które po odpowiedniej obróbce zachwycają swym pięknem. Jubilerzy z całego świata wykorzystują je przy produkcji olśniewającej biżuterii, prześcigając się w tworzeniu coraz to bardziej oryginalnych wzorów. Kamienie naturalne do dziś kojarzone są z talizmanami odpędzającymi złe emocje i zmartwienia. A medycyna alternatywna korzysta z nich przy kuracji dolegliwości ciała i umysłu.

Serdecznie zapraszamy do poznania tych wspaniałych darów natury, z pewnością warto.

Kwarc dymny w biżuterii

Kamień harmonii i relaksu

Barwa kwarcu dymnego: jasno lub ciemnobrunatny

 

Połysk kwarcu dymnego: szklisty

 

Wartość w skali Mohsa dla kwarcu dymnego: 7

 

Inkluzje: częste igły rutylu

 

Występowanie kwarcu dymnego: Brazylia, USA, Madagaskar, Japonia, Rosja, Australia, Mozambik, Włochy, Ukraina, Kazachstan

 

Pielęgnacja i środki ostrożności kwarcu dymnego: kwarc standardowo zalecamy obmyć pod letnią wodą, a następnie pozostawienie go na słońcu przez kilka minut.

Opis kwarcu dymnego: Kwarc dymny, jak sama nazwa wskazuje, jest kolejną odmianą kwarcu. Nazwę swoją zawdzięcza brązowej barwie imitującej dym. Możliwym pochodzeniem nazwy kwarcu jest "kwadry", ze starosłowiańskiego - "twardy".

Właściwości kwarcu dymnego: Jeśli straszna jest ci stagnacja w życiu i brak motywacji do dokonywania dużych zmian życiowych, kwarc dymny jest dla ciebie idealnym wyborem. Jest to idealny prezent dla osób próbujących skończyć ze złymi nałogami i przyzwyczajeniami. Ułatwia przezwyciężenie własnej nieśmiałości i buduje poczucie własnej wartości. Dodatkowo kwarc uważany jest za neutralizator pola elektro-magnetycznego (komórki, mikrofale itp.). 

Oliwin w biżuterii

Kamień odwagi i duchowej obfitości

Barwa oliwina: odcienie przechodzące od żółtozielonego do brązowozielonego

 

Połysk oliwina: szklisty, na przełomie tłusty

 

Wartość w skali Mohsa: 6,5 - 7

 

Inkluzje spotykane w oliwinach: częste i duża ilości - np. wrostki ilmenitu, chromitu, magnetytu i spineli chromowych

 

Występowanie oliwinów: Brazylia, Australia, Chiny, Kenia, Meksyk, Birma, Norwegia, RPA, Tanzania, Sri lanka, USA, Arabia Saudyjska

 

Pielęgnacja i środki ostrożności oliwina: peridot (oliwin) najlepiej ostrożnie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie wysuszyć go w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Opis oliwina: Perydot jest rzadką odmianą oliwinu, niegdyś był często mylony ze szmaragdem. Najcenniejsza odmiana Perydotu Kaszmirskiego pozyskiwana jest w Pakistanie - wielkie kamienie pozwalają na wytwarzanie ponad 100-karatowych klejnotów ! Nazwa peridotu najprawdopodobniej pochodzi z francuskiego "peritot", czyli "nieczysty" (z pewnością związane jest to z licznymi inkluzjami kamienia). 

Właściwości oliwina: Jako kamień odwagi i duchowej obfitości, peridot z pewnością wspomoże nas w realizacji życiowych planów i marzeń. Otworzenie się na nowe możliwości ułatwi osiągnięcie założonych celów i pozwoli z pewnością siebie przyjąć nowe wyzwania. Delikatna zielona barwa klejnotu działa kojąco na nasze nerwy i pozwala w podejmowaniu racjonalnych decyzji.

Rubin w biżuterii

Kamień obfitości i dynamizmu

Barwa rubinów: wiele odcieni różu i czerwieni

 

Połysk rubinów: szklisty diamentowy

 

Wartość w skali Mohsa:9

 

Inkluzje spotykane w rubinach: Liczne inkluzje uwarunkowane od pochodzenia kamienia.  

 

Występowanie rubinów: Tajlandia, Birma, Finlandia, Kambodża, Sri Lanka,Pakistan, USA, Australia, Madagaskar, Norwegia,  Afganistan.

 

Pielęgnacja i środki ostrożności rubinów: rubin najlepiej opłukać i umieścić na krótką chwilę w dobrze nasłonecznionym miejscu, powinno to przywrócić piękny blask tego klejnotu.

Opis rubinów: Rubin to rzadko spotykany czerwony korund. Wraz z szafirem, są najtwardszymi po diamencie kamieniami naturalnymi. Wyjątkową czerwoną barwę zawdzięcza atomom chromu. Za najcenniejsze uważa się kamienie o głębokim czerwonym kolorze z niebieskim odcieniem. (Pigeon Blood Red Rubies). "Ruber" z łaciny oznacza czerwony. 

Właściwości rubinów: Rubin uważany jest za kamień obfitości i dynamizmu. Pobudza on do działania i podejmowania ważnych decyzji. osoby zmęczone monotonnym trybem życia odnajdą nowe siły i inspiracje. Rubin wspomaga również wyrażanie uczuć, co zaowocuje lepszymi kontaktami z innymi ludźmi.

Szafir w biżuterii

Kamień cierpliwości i mądrości

Barwa szafirów: najczęściej spotykany w barwie niebieskiej (występuje w niemal każdym kolorze z wyjątkiem czerwonego)

 

Połysk szafirów: szklisty, diamentowy

 

Wartość w skali Mohsa: 9

 

Inkluzje spotykane w szafirach: podobnie jak w przypadku rubinu, inkluzje szafiru mogą różnić się w zależności od miejsca jego pochodzenia

 

Występowanie szafirów: Sri Lanka, Kambodża, Australia, Tajlandia, Tanzania, Indie, USA, Rosja, RPA, Nambia, Kolumbia, Madagaskar

 

Pielęgnacja i środki ostrożności szafirów: Zalecamy co jakiś czas obmyć szafir pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić go w dobrze nasłonecznionym miejscu na kilka minut.

Opis szafirów: Podobnie jak rubin, szafir jest odmianą korundu, oba te klejnoty uważane są za drugie po diamencie najtwardsze kamienie naturalne. Jego nazwa wywodzi się z arabskiego słów "safir" , jak i z greckiego "sappheiros" 

Właściwości szafirów: Szafir często z powodu swojego koloru nazywany jest "niebiańskim kamieniem". Symbolizuje cierpliwość i mądrość. Pomaga podejmować właściwe decyzje, buduje siłę ducha oraz wzmacnia intuicję. Świetny prezent dla nauczycieli i uczonych. 

Szmaragd w biżuterii

Kamień szczęśliwej miłości

Barwa szmaragdów: zielona, niebieskozielona

 

Połysk szmaragdów: szklisty

 

Wartość w skali Mohsa: 7,5 - 8

 

Inkluzje spotykane w szmaragdach: szmaragdy często zawierają inkluzje widocznie gołym okiem

 

Występowanie szmaragdów: Austria, Australia, Brazylia, Egipt, Indie, Norwegia, Kolumbia, Mozambik, Madagaskar, Pakistanie, Rosja, RPA,

 

Pielęgnacja i środki ostrożności szmarargdów: Polecamy opłukać szmaragd w letniej wodzie, a następnie wysuszyć go w dobrze nasłonecznionym miejscu. 

Opis szmaragda: Szmaragd zawdzięcza swoją nazwę pięknemu zielonemu kolorowi, "smaragdus" z greckiego znaczy "zielony". Kamień ten należy do grupy beryli, a swój zielony kolor zawdzięcza obecności chromu. 

Właściwości szmaragda: Szmaragd często nazywany jest "kamieniem szczęśliwej miłości". Przynosi szczęście w związkach, koi złamane serce i przywraca harmonię. Ten królewski kamień pozytywnie wpływa na budowanie nowych przyjaźni i umacnianie więzi z bliskimi. Idealny prezent dla zakochanej pary.

Barwa: niebieskozielona, ciemnozielona, ciemnoniebieska (uwarunkowana obecnością jonów żelaza)

 

Połysk: żywy szklisty

 

wartość w skali Mohsa: 7,5 – 8,5

 

Inkluzje: częste, naturalnie występujące  w postaci długich pustych kanalików, równolegle ułożonych wzdłuż ścianki kamienia; w wyjątkowych przypadkach w klejnocie może występować kropla cieczy ułożona w kształt gwiazdy.

 

Występowanie: Brazylia, USA, Chiny, Kenia, RPA, Irlandia, Norwegia, Polska, Madagaskar, Sri Lanka, Indie, Australia, Rosja, Zimbabwe, Mozambik, Birma, Pakistan, Afganistan

 

Pielęgnacja i środki ostrożności: akwamaryn należy ostrożnie opłukać pod letnią wodą a następnie pozostawić na kilka minut w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Opis: akwamaryn to jeden z czołowych przedstawicieli grupy beryli. Nazwę zawdzięcza Łacińskiemu słowu „aqua marine”, czyli "woda morska” - nazwa ta idealnie oddaje jego morską barwę. Za najcenniejsze i najpopularniejsze uważa się akwamaryny błękitne o masie przynajmniej 10 karatów. Większość oszlifowanych kamieni poddaje się procesowi ogrzewania w temperaturze 400-500℃ w celu uzyskania pięknej niebieskiej barwy. 

Właściwości: Akwamaryn znany jest również jako „kamień odwagi”. Popularny jest wśród ludzi nieśmiałych lub mało asertywnych. Energia akwamarynu ma pomagać w płynnym wyrażaniu myśli i uczuć, co ułatwia budowanie lepszych relacji z ludźmi i osiąganiu celów życiowych. Akwamaryn jest idealnym kamieniem dla ludzi przytłoczonych licznymi obowiązkami i stresem. Zaleca się go osobom, których praca wymaga przetwarzania dużej ilości informacji (naukowcy, informatycy, menadżerowie ). Niezawodny również dla osób, które często wygłaszają publicznie prezentacje lub prowadzą szkolenia.

Ametyst w biżuterii

Kamień harmonii i relaksu

Barwa: różne odcienie fioletu i wrzosu

 

Połysk: szklisty

 

wartość w skali Mohsa: 7

 

Inkluzje: smugowanie - naprzemienne ułożenie o różnym natężeniu barw

 

Występowanie: USA, Brazylia, Meksyk, Kanada, Paragwaj, Urugwaj, Madagaskar, Australia, Rosja, Indie, Japonia, Chiny, Korea, Zimbabwe, Kenia

 

Pielęgnacja i środki ostrożności: ametyst standardowo zalecamy opłukać  pod bieżącą wodą, a następnie zostawić go na kilka minut w osłonecznionym miejscu.

Opis: ametyst jest odmianą kwarcu występująca w wielu barwach fioletu i wrzosu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa  "ametysos", co po przetłumaczeniu na nasz język, oznacza "trzeźwy". Starożytni Grecy wierzyli, że spożywając wino z naczynia udekorowanego ametystem uchronią się przed negatywnymi skutkami upojenia alkoholowego. 

Właściwości: ametyst często nazywany jest "kamieniem harmonii i relaksu". Łagodzi on negatywne skutki stresu, pozwala zachować spokój i pogodę ducha. Szczególnie polecany osobom na odpowiedzialnych stanowiskach. Ten piękny kamień z pewnością pomoże również osobom mającym problem z zasypianiem - złagodzi negatywne uczucia i pozwoli się odprężyć.

Cytryn w biżuterii

Kamień stabilności i bezpieczeństwa

Barwa: różne odcienie żółci i pomarańczy

 

Połysk: szklisty

 

wartość w skali Mohsa: 7

 

Inkluzje: rzadkie

 

Występowanie: Brazylia, Meksyk, Madagaskar, Kanada,Francja, Szkocja, USA, Rosja, Kazachstan, Czechy, Hiszpania

 

Pielęgnacja i środki ostrożności: cytryn polecamy opłukać pod letnią wodą, a następnie zostawić go na klika minut w dobrze nasłonecznionym miejscu. Zalecamy szczególną ostrożność, gdyż cytryn jest wyjątkowo kruchym kamieniem.

Opis: cytryn jest przeźroczystą odmiana kwarcu o żółtym lub jasnopomarańczowym zabarwieniu, wynikającym ze śladowych ilości żelaza w jego budowie. Naturalnie żółte cytryny występujące w naturze są niezwykle rzadkie, duża część tych kamienii wykorzystywanych w jubilerstwie to tak naprawdę ametsty lub kwarce dymne podgrzewane w dużej temperaturze w celu osiągnięcia pożądanego koloru. Nazwa cytrynu jest odwzorowaniem jego koloru (z łaciny "citrus"). 

Właściwości: klejnot cytrynu najczęściej kojarzony jest z bezpieczeństwem i stabilnością. Szczególnie ceniony przez osoby przedsiębiorcze, pracowite i aktywne. Cytryn jest świetnym prezentem dla osoby zaczynającej nową pracę. Taki talizman dobrobytu przyda się każdemu, przyciągając liczne szanse zawodowe. 

Topaz w biżuterii

Kamień odwagi i energii

Barwa: zabarwienie zależy od domieszek, najczęściej występuje w odcieniach niebieskiego, różowego, żółtego i czerwonego

 

Połysk: szklisty

 

wartość w skali Mohsa: 8

 

Inkluzje: łezkowate pustki w postaci pęcherzyków gazu lub cieczy oraz inne inkluzje, jak np.: szczeliny, smugi i pierzaste wrostki.  

 

Występowanie: Brazylia, USA, Meksyk, Rosja, Ukraina, Sri Lanka, Pakistan, Chiny, Japonia, Madagaskar, Kenia, Zimbabwe, Nigeria, Australia, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania

 

Pielęgnacja i środki ostrożności: topaz wystarczy opłukać krótko pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w nasłonecznionym miejscu, by naładował się energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Odmiany ciemnego topazu mogą z czasem blednąć pod wpływem światła, zatem należy przechowywać je w zacienionym miejscu. W związku z wysoką łupliwością, należy chronić topazy przed uderzeniem oraz gwałtownymi zmianami temperatur, bo mogą stracić swoją intensywną barwę.

Opis: wysoko ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny z grupy krzemianów - bardzo twardy, ciężki i rzadko spotykany. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem swoich barw występujących w naturze. Najwyżej cenione są topazy o głębokiej złocistożółtej barwie oraz okazy różowe. Z reguły bezbarwne topazy są podgrzewane lub poddawane napromieniowaniu w celu uzyskania rozmaitych odcieni barwy niebieskiej. Topaz żółty zwany jest w jubilerstwie „Imperial Topaz”.

Są dwie teorie na temat pochodzenia nazwy tego kamienia. Pierwsza mówi o tym, iż pochodzi od sanskryckiego słowa „tapza” oznaczającego „ogień”, inna że pochodzi od starogreckiej nazwy wyspy Topázios (lub Tapasos), skąd pochodziły jego najstarsze okazy (ale do dziś nie ma 100% pewności, iż były to prawdziwe topazy).

Właściwości: pomaga w pokonywaniu wszelkich problemów i napotykanych trudności, z którymi nie umiemy sobie poradzić. Jest symbolem wielkiej siły i mocy, pozwalającym wyzbyć się złych myśli. Również medycyna korzysta z niepodważalnych właściwości topazu, który bez wątpienia pomaga w leczeniu silnych stanów depresyjnych, zmęczenia, przesilenia i wyczerpania organizmu.

Czarny  diament w biżuterii

Kamień koncentracji i odwagi

Barwa: czarna, ciemnoszara

 

Połysk: absorbują światło, nieprzeświecające

 

wartość w skali Mohsa: 10

 

Inkluzje: intensywne nagromadzenie czarnych inkluzji

 

Występowanie: Afryka środkowa, Brazylia

 

Pielęgnacja i środki ostrożności: czarny brylant należy ostrożnie opłukać pod letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia w suchym miejscu.

Opis: czarne diamenty uważane są za najrzadsze diamenty naturalnie występujące na świecie. Ich barwa, która jest bardziej strukturą niż kolorem, wynika z bardzo intensywnego nagromadzenia czarnych inkluzji. Diamenty te są całkowicie nieprzeświecające, to znaczy nie przepuszczają przez swoją strukturę promieni słonecznych. Nie ocenia się ich także pod kątem czystości, ponieważ jej nie posiadają.

Czarne diamenty określa się także w języku portugalskim mianem Carbonado, co oznacza „zwęglony” lub „spalony”. Określenie to pojawiło się w XVIII w. dzięki Portugalczykom, którzy podróżując po świecie tak właśnie nazwali te idealnie czarne klejnoty, wydobywane wówczas w Środkowej Afryce i Brazylii. Czarne diamenty swój kolor zawdzięczają grafitowi.

Karbonado są bardziej porowate niż pozostałe diamenty, ale są to nadal kryształy węgla, choć o innej, polikrystalicznej strukturze. Wyglądają jakby były „sklejone” z milionów maleńkich kryształów. To odróżnia je do białych i kolorowych diamentów, które mają strukturę monokrystaliczną. Taka budowa sprawia, że są one niezwykle twarde i trudne do szlifowania.

 

Właściwości: czarny diament obdarza dobrych ludzi zdolnością koncentracji, przynosi radość i szczęście, dodaje odwagi. Daje również zwycięstwo w miłości. Czarne diamenty wyglądają wspaniale w biżuterii, ponieważ idealnie komponują się ze wszystkimi metalami szlachetnymi. Są to właściwie jedyne diamenty, które świetnie sprawdzają się w biżuterii męskiej.

Produkt dodany do porównania.