Najbardziej popularny kruszec wśród wyrobów jubilerskich w Polsce. Cechuje je szlachetność, długotrwałość, piękne kolory, walory plastyczne, jak i trwałość. Dobrze wiedzieć więcej
Próba złota:
Próba to techniczne słowo opisujące zawartość czystego złota w stopie, gdyż czyste złoto jest za miękkie do wykorzystania w wyrobach jubilerskich. Dodaje się inne metale, aby złoto zyskało na twardości i kolorze. W Polsce każdy wyrób złoty powyżej 1g musi być oznakowany odpowiednią próbą z urzędu probierczego. W przypadku, kiedy podczas kontroli urzędu wyrób nie spełnia wymogów danej próby, nie otrzymuje odpowiedniej próby.
Najczęściej spotykane próby w Polsce to 18K,14K oraz 8K, ale wszystkie oficjalne próby są opisane poniżej:
próba 0 to 24k (również nazywana 999) – jest to próba dla czystego złota. Złoto oznakowane tą próbą zawiera 999 cząsteczek złota na 1000, jest bardzo miękkie i głównie stosowane w celach inwestycyjnych, gdyż obrót przez podmioty z licencją NBP nie wymaga naliczania podatku VAT (Mennica A&A jest podmiotem licencjonowanym, który prowadzi sprzedaż fizycznego złota po najniższych cenach na rynku) 22k (nazywana także 916) – jest to próba z bardzo wysoką ilością czystego złota - ponad 90%; próba rzadko stosowana w Europie z powodu niskiego praktycznego zastosowania (częściej spotykamy wyroby w tej próbie w Indiach i krajach arabskich). Dom Jubilerski A&A wykonuje biżuterię w tej próbie tylko na indywidualne zamówienie próba 2 to 18k ( nazywana również 750) – jest to próba z wysoką ilością czystego złota (75%), wyroby cechują się miękką charakterystyką oraz są ciężkie, gdyż dla tej samej objętości wyrobu złoto jest bardziej gęste niż często używane dodatki do stopów - z tego powodu stop ten jest czasami stosowany w Polsce dla wyrobów bardzo luksusowych próba 3 to 14k (również nazywana 585) – jest to próba zawierająca około 60% czystego złota i jest próbą najczęściej spotykaną w Polsce, wyroby w tej próbie mogą być bardziej wytrzymałe na otarcia i zużycie niż z wyższych prób z powodu możliwości uzyskania wyższej twardości stopu (nie jest to zasadą i zależy od dodatkowych metali użytych w tworzeniu stopu). Stop ten również daje szeroką gamę możliwości na eksperymentowanie kolorami – Dom Jubilerski A&A często stosuje ten stop złota, przy czym lata doświadczeń zaowocowały uzyskaniem specyficznego koloru i wysokiej wytrzymałości, która w testach często jest 50% wyższa od stopów używanych przez innych jubilerów w Polsce próba 6 to 8K (nazywana także 333) - jest to próba złota coraz częściej używana w Polsce. Zawiera ona 66% różnych metali i 33% złota. Dom Jubilerski A&A nie oferuje tej próby i nie uznaje jej jako próby złotego kruszcu. Wyroby wykonane z tej próby są bardzo niskiej jakości i mogą ulegać zmianom (kolor) podczas reakcji z powietrzem
Wykonywanie i przygotowywanie złota do produkcji jest wielką sztuką która wpływa na jakość wyrobu, jego szlachetność, kolor oraz długowieczność. Dlatego niektóre wyroby ulegają zarysowaniu szybciej niż inne, a czasami biżuteria traci swój blask po kilku dniach jej użytkowania, a blask nie jest ten sam, co przy zakupie u jubilera. Powodem tego może być technika przygotowania złota dostępna nielicznym ekspertom na świecie.
Przy zakupie biżuterii należy zwracać uwagę na jakość złota w wyrobach. Często się zdarza, że złoto posiada elementy niezbyt tolerowane przez ciało człowieka, ale obniżające koszty przygotowania złota, a zatem cenę wyrobu dla klienta. Takimi elementami może być nikiel. Kiedyś często stosowany w Polsce, pozwalał jubilerom obniżać koszty produkcji kosztem jakości. Dom Jubilerski A&A nie używa niklu w produkcji biżuterii, aby dbać o zdrowie naszych klientów oraz jakość wyrobów.
Złoto Domu Jubilerski A&A jest wyjątkowym złotem w Polsce - poprzez lata doświadczeń, eksperymentów, sugestii klientów, tysięcy rozmów, analiz wyrobów, doświadczenie zespołu wypracowaliśmy złoto, które dzisiaj udostępniamy naszym klientom tak, aby nasze wyroby były wyjątkowe i posiadały najwyższą jakość na rynku.
Złoto A&A zależnie od próby wyróżnia się atrybutami ważnymi dla naszych klientów:
Kolor złota
Kolor naszego złota jest zbliżony do często używanego koloru w Polsce tak, aby wyroby wykonywane przez artystów funkcjonujących na rynku jubilerskim w Polsce mogłyby być noszone w harmonii z klejnotami Domu Jubilerskiego A&A. Dla niewtajemniczonego oka różnica jest niezauważalna. Jednakże dla koneserów lub osób, które potrafią docenić szczegóły kolorystyki, nasze złoto mieni się bardziej szlachetnym odcieniem ciepłego wieczornego słońca.
Różnica jest bardziej zauważalna przy złocie białym, gdzie nawet dla niedoświadczonego oka białe złoto pracowni A&A posiada szlachetną biel zbliżoną do szlachetnej platyny, poprzez wysoką zawartość palladu, który jest droższy od czystego złota. Wyroby ze szlachetnego białego złota A&A będą zawsze tak białe i bez plam, jak przy zakupie. I nie pociemnieją, kiedy rod zostanie starty poprzez normalne użytkowanie. Większość biżuterii z białego złota w Polsce jest rodowana, więc różnicę pomiędzy naszym szlachetnym białym złotem można zauważyć bez problemów po pewnym czasie
Długowieczność złota
Stop złota zawiera wiele elementów innych niż złoto, które wpływają bezpośrednio nie tylko na jego kolor, ale także na walory plastyczne. Twardość stopu wpływa na jego wytrzymałość. Twardsze stopy są bardziej plastyczne, są łatwiejsze w obróbce, co powoduje, że jubiler ma łatwiejsze zadania. Jednakże wpływają one na odporność stopu na zarysowania oraz zniekształcanie w przypadkowych sytuacjach. 14k żółty stop złota Domu Jubilerskiego A&A był wytworzony z myślą o długowieczności, tak aby wyroby z niego mogły być codziennie użytkowane, a tym samym przez lata wyglądały tak samo, jak w jednym z naszych salonów w momencie zakupu. Eksperymenty, które porównują twardość naszego stopu złota metodą HV pokazują, że stop Domu Jubilerskiego jest średnio 50% twardszy, a tym samym bardziej wytrzymały od stopów używanych przez inne pracownie jubilerskie.
Białe złoto Domu Jubilerskiego A&A z wysokim dodatkiem palladu - metalu droższego od złota posiada cenione walory estetyczne, ale także charakteryzuje się długowiecznością większą od biżuterii rodowanej. Jednakże stop ten wymaga bardziej zaawansowanych technologii i doświadczenia podczas wykonywania biżuterii
Szlachetność złota
Wszystkie wyroby wykonywane w pracowni Domu Jubilerskiego A&A wykonywane są ze stopów złota, które zawierają dodatki innych metali szlachetnych - jak srebro, czy pallad, co wpływa na szlachetność naszej manufaktury. Nigdy nie używamy niklu, który w Polsce dopiero od niedawna jest limitowany przez urząd probierczy. W A&A wyprzedzamy zmieniające się prawo od dekad tworząc biżuterię, która będzie spełniać jutrzejsze standardy jakości
Platyna
Platyna jest metalem szlachetnym wycenianym na giełdach powyżej złota. Jest to metal koloru białego, sprawiający wielu jubilerom duże trudności w jego obróbce. Jest to spowodowane wysoką temperaturą topnienia platyny, jak i jej wysoką twardością. Niewielu jubilerów jest w stanie obrabiać platynę, tak jak złoto. Polskie prawo również uznaje tylko jedną próbę platyny 950, co oznacza, że wyroby z niej wykonane są jeszcze bardziej ciężkie od złotych, zawierając większą ilość tego wartościowego kruszcu. Charakterystyka platyny wpływa na jej popularność w Polsce. Dom Jubilerski A&A posiada w swojej kolekcji wyjątkowe wyroby z platyny dla najbardziej wymagających klientów ceniących sobie jej kolor i atrybuty.
Srebro
Srebro jest najbardziej dostępnym metalem szlachetnym, od lat uznawanym za metal leczniczy. Srebro, będąc dostępne w większych ilościach na świecie niż inne metale, również w Polsce cieszy się dużą popularnością.
Srebro wygląda pięknie i dla wielu jest ulubionym kolorem, jednakże należy pamiętać o pracy jaką srebro od nas wymaga. Poprzez jego reakcję ze światłem biżuteria srebrna potrafi ciemnieć i tracić swój blask. Rozwiązaniem jest ciągłe polerowanie wyrobów, lub ewentualne zabezpieczenie srebra cienką warstwą rodu.
Dom Jubilerski oferuje nietypowe wyroby ze srebra wykonywane głównie przez zewnętrznych artystów.
Rod
Rod jest metalem szlachetnym o wysokiej twardości i z tego powodu jest rzadko używany w tworzeniu całościowej biżuterii, jednakże każdy jubiler korzysta z jego atrybutów często pokrywając srebrne lub złote wyroby jubilerskie rodem. Powoduje to w przypadku srebra utrzymanie koloru i blasku. Rod jest używany także w produkcji złotej białej biżuterii. Powoduje on efekt ‘lustrzanego odbicia’ i niezwykłego blasku. Należy jednak pamiętać, że powłoka rodu podczas użytkowania powoli jest ścierna i wymaga odnowienia.
Pallad
Podobni jak rod, jest metalem szlachetnym z wysoką twardością. Wartość na giełdach światowych często przekracza wartość złota o tej samej wadze. Powoduje to, że biżuteria wykonana z palladu jest rzadkością, a raczej jego cząstki dodawane są w trakcie uszlachetniania innych stopów. Dodawanie palladu do stopów zwiększa ich twardość i szlachetność. Dom Jubilerski A&A dodaje pallad dla uzyskania szlachetności wyrobów oferowany klientom.
Inne metale
Stal
Jest to stop żelaza, często wykorzystywany w budownictwie. Dom Jubilerski A&A nie wykonuje oraz nie oferuje wyrobów wykonanych z tego materiały
Miedź
Miedź jest cennym metalem o różowawym odcieniu. W niektórych krajach stosowany w produkcji podstawowej biżuterii. Często przez jubilerów używany dla jej właściwości kolorowych w szczególności w różowym złocie.