Zaręczyny - poradnik

Zaręczyny.....

Niezapomniana chwila, która wymaga odwagi,

miłości oraz wyjątkowego pierścionka zaręczynowego,

który potwierdza zobowiązanie do wzajemnej lojalności.

Zaręczyny – niezapomniany moment w życiu każdego człowieka...

Szczęśliwe wspomnienie, do którego z przyjemnością wracamy po latach z uśmiechem na twarzy. Każda kobieta marzy o tej chwili od lat dziecięcych, a kiedy marzenie to się spełnia, euforia przepełnia jej ciało.

Tradycyjnie - zaakceptowanie i założenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny, oznacza przyjęcie zaręczyn i zwiastuje nadchodzący ślub młodej pary. To właśnie pierścionek zaręczynowy staje się symbolem miłości dwojga ludzi, który będzie towarzyszyć im przez całe życie, będąc świadkiem zakładania nowej rodziny.

Symbolika pierścionka jako materialna manifestacja miłości i oddania dwojga ludzi sięga czasów starożytnego Egiptu, gdzie zamknięty okrąg był symbolem nieskończoności. Już 2800 lat przed naszą erą używano złotych lub srebrnych drutów owiniętych wokół środkowego palca jako symbolu partnerstwa dwojga ludzi. W historycznych zapiskach i malowidłach z tamtego okresu można zauważyć wybranki władców ozdobione pięknymi złotymi pierścieniami.

Historia zaręczyn

Starożytni Rzymianie chcąc dopełnić kontrakt małżeński, oświadczali się wybrance na oczach świadków, wręczając obiektowi swoich uczuć żelazny lub złoty pierścień wraz z symbolicznym kluczem. Grecy zaś zapoczątkowali noszenie zaręczynowej biżuterii na serdecznym palcu lewej ręki, jako że żyły z tego właśnie palca miały płynąć prosto do serca.

Chrześcijanie zwyczaj noszenia pierścieni ślubnych przyjęli już w IX wieku, jednak wtedy symbolizowało to ślub z kościołem. Symbolem zaręczyn między dwojgiem zakochanych stał się dopiero na przełomie XII i XIII wieku. Wtedy też koncepcja ślubu stała się oficjalna i była odpowiednio dokumentowana przez kościół katolicki.

Na przestrzeni lat forma i sposób zarówno zaręczyn, jak i pierścionków zaręczynowych ewoluowały wielokrotnie. W okresie renesansu w Europie zaczęto dekorować pierścionki zaręczynowe brylantami. Prekursorem tego trendu był arcyksiążę Maksymilian, wręczając taki pierścień Marii Burgundzkiej. Zapoczątkowało to erę eksperymentów z tworzeniem pierścionków zaręczynowych w coraz to bardziej oryginalnych kształtach, dekorowanych kolorowymi kamieniami szlachetnymi.

Mimo, iż w dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe tworzone są z rożnych metali w towarzystwie ciekawych kombinacji kamieni, to i tak za sztandarowy uznaje się pierścionek z diamentem o szlifie brylantowym. Żaden inny kamień nie symbolizuje lepiej trwałości i wieczności związku, niż "niezniszczalny" diament.


Wybór właściwego pierścionka nie należy jednak do łatwych. Dobranie odpowiedniego kształtu, materiału, kamienia oraz rozmiaru jest kluczowe, gdyż to on ma zauroczyć kobietę i spowodować, że powie magiczne słowo „tak”.
Przede wszystkim musimy poznać rozmiar pierścionka. Najlepiej dyskretnie zmierzyć jeden z pierścionków partnerki, lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, zapytać jej rodzinę lub przyjaciółki. W sytuacji, kiedy wybrany rozmiar okazałby się niezbyt dopasowany do palca partnerki, w renomowanych firmach jubilerskich istnieje możliwośc korekty rozmiaru. W Domu Jubilerskim A&A usługa taka jest bezpłatna, bezterminowa i wykonywana zazwyczaj w ciągu trzech dni roboczych, co wyróżnia firmę spośród innych obecnych na rynku jubilerskim.


Wybór odpowiedniej kompozycji metalu i kamienia jest nieco bardziej skomplikowany. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały wykorzystywane przy produkcji pierścionków zaręczynowych.

Złoto - najpopularniejszy materiał wykorzystywany w biżuterii od setek lat jest kruszcem eleganckim i stylowym. Biżuterię z tego metalu wytwarza się w 2 kolorach. Klasycznym - żółtym i rosnącym na popularności - białym. Często można spotkać również wyroby będące połączeniem złota białego ze złotem żółtym.
Platyna - rzadko spotykany materiał, przez co zawdzięcza sobie nieco wyższą cenę niż złoto. Odkryta dopiero w XVI wieku, wstępnie mylnie brana za srebro „które nie chciało się topić”.
Kiedy mamy już wybrany metal, z którego zostanie zrobiona obrączka pierścionka, pozostaje dobranie odpowiedniego kamienia. Stanowczo najpopularniejszym kamieniem jest diament, który może występować w wielu szlifach, z których najpopularniejszym jest szlif brylantowy.

Diamenty  i inne kamienie w pierścionkach zaręczynowych

Diamenty same w sobie są cennymi kamieniami, jednak ich cena potrafi się diametralnie wahać w zależności od tak zwanych 4 x C ( clarity, cut, color,carat ) - czystość, szlif, kolor, karat. Najczęściej wybierane są kamienie o masie od 0,10 kr. do 0,25 kr. i czystości od SI "w górę", czyli z inkluzjami niedostrzegalnymi "gołym okiem". Parametry diamentów (brylantów) określone są w certyfikatach dołączanych do zakupu i uwiarygadniają sprzedawcę w oczach klienta.
Zwyczajowo w pierścionkach zaręczynowych brylant osadza się w tzw. łapkach, czterech lub sześciu. To klasyczny sposób oprawy jednego kamienia pozwalający na wydobycie z diamentu wszystkich jego zalet wizualnych, określanych jako brylancja. Inne sposoby osadzenia, to tzw. oprawa pełna oraz "koszyczek" stosowany zazwyczaj przy oprawianiu kamieni powyżej 0,5 kr.
W naturze występuje bardzo szeroki wybór kamieni szlachetnych, które także cieszą się powodzeniem w pierścionkach zaręczynowych, szczególnie w oprawie z białego złota. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych.

Szafir – w języku greckim szafir oznacza niebieski, i taka też jest jego najpopularniejsza barwa, których ten piękny minerał ma kilka : różową, pomarańczową, żółtą, zieloną i fioletową. Szafir bywa też bezbarwny !
Szmaragd – bardzo cenny i piękny kamień, występujący w odcieniach zieleni, wykorzystywany powszechnie w jubilerstwie od czasów średniowiecza.
Rubin – kamień szlachetny o charakterystycznych odcieniach koloru czerwonego. Oszlifowany nabiera niemal diamentowego połysku. Obok szafiru jest po diamencie najtwardszym minerałem na świecie.
Ametyst – najcenniejszy kamień z grupy kwarców, o charakterystycznej fioletowej barwie. Wierzy się, że ma wielką moc uzdrawiania.
Mamy nadzieję, że tych kilka porad ułatwi Państwu wybór. Najważniejszym kryterium pozostanie jednak Państwa gust !

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, lub chcą zaczerpnąć profesjonalnej porady, zapraszamy do salonów firmowych A&A, gdzie nasz wyszkolony personel z przyjemnością posłuży Państwu pomocą.

Produkt dodany do porównania.