Pierścionki i ich wzory to sztuka. W ręcznej manufakturze każdy różni się od siebie jeśli nie diametralnie to drobnymi szczegółami, które są zapisem historii jubilera pracującego z tym metalem i klejnotami.

Jednakże jubilerzy wzorują się na grupie podstawowych wzorów pierścionków, które służą im jako punkt odniesienia do kreowania bardziej rozbudowanych wzorów.

Podstawowe wzory pierścionków z brylantem

Prong (or Solitaire) pierścionki z brylantem

Najbardziej popularny wzór w pierścionkach składający się z kamienia utrzymywanego przez metalowe ‘łapki’ o różnej liczebności od 4 do 6 lub nawet 8. Gdzie ilość ‘łapek’ zwiększa bezpieczeństwo utrzymania kamienia w przypadku zaczepienia i złamania jednej z ‘łapek’, ale tym samym zmniejsza brylancje kamienia działając jak fizyczna bariera która zapobiega wpadania światła do kamienia i rozjaśniania go blaskiem.

‘Łapki’ utrzymujące kamień mogą być zbudowane w różnych kształtach i profilach: od płaskiego do okrągłego. Zależnie od ich kształtu, wielkości i wykończenia mogą powodować zaczepianie się o ubrania z większym prawdopodobieństwem lub mniejszym.

Bezel - pierścionek z brylantem

Drugi najbardziej popularny wzór pierścionka. Pozwala na bezpieczne zabezpieczenie kamienia w oprawie. Zwiększa bezpieczeństwo utraty cennego klejnotu. Jednakże jego umiejscowienie w metalu zmniejsza jego brylancie i nie jest odpowiednie dla kamieni o większych rozmiarach

Często wybierany przez osoby aktywne, które chcą obcować z biżuterią podczas sportu bez obawy zniszczenia lub utraty kamienia.

Pave - pierścionki z zdobionymi brylantami

Wzór, który sam w sobie może być łączony z innymi wzorami pierścionków, jest reprezentowany przez dużej ilości wprawione kamienie w metal, dając wrażenie większej tafli klejnotów. Poprawnie wprawione kamienie wymagają dużej umiejętności i doświadczenia aby ich tafle równo dolegały do siebie pod tym samym kątem, dając dodatkowy efekt brylancji klejnotów. Technika niezmiernie trudna w biżuterii ręcznie wykonywanej gdzie najmniejsze milimetrowe wahnięcia podczas oprawy pod mikroskopem powodują odchylenia od perfekcji. Piękno tej sztuki jest doceniane z biegiem doświadczenia i czasu.

Należy również wiedzieć o zwiększonej trudności z korektą rozmiaru w przypadku tego wzoru z powodu ryzyka wypadających kamieni przy zmianie rozmiaru. Spowodowane jest to zmiana naprężeń oddziałujących na kamienie podczas procesu rozgrzewania wymaganego przy korekcji rozmiaru.  

Kanałowy - oprawa brylantów w pierścionku

Wzór często stosowany w kobiecych obrączkach, kiedy to kamienie oprawione są pomiędzy opaskami metalu w tak zwanym ‘kanale’. Jest to bezpieczna metoda oprawy kamieni bez ryzyka zaczepiania się.

Halo - brylanty dookoła powiększają brylant centralny

Wzór, który łączy ze sobą wzory z oprawą ‘łapkami’ trzymającymi centralny kamień w środku pierścionka, dekorując i powiększając mniejszymi kamieniami dookoła.

Wzór ten powiększa centralny kamień dodając również brylancji całemu pierścionkowi. Czasem w niektórych wzorach, potocznie zwanymi ‘oszukańcami’ oprawa dookoła centralnego kamienia jest nie z mniejszych kamieni a z wypolerowanego metalu wysokiej jakości ostrzem diamentowym, oddając efekt dużo większego kamienia centralnego.

Czasem jednak kamienie boczne kontrastują kolorem z centralnym klejnotem, często mniejsze brylanty są używane do dekoracji pięknego wartościowego kamienia kolorowego. Wzór ten również często łączony jest z Pave.

Tension - pierścionek

Wzór kiedy brylant jest utrzymywany poprzez ciśnienie pomiędzy dwoma częściami pierścionka sprawiając wrażenia jakby unosił się w powietrzu. Czasem aby zwiększyć bezpieczeństwo kamienia i zabezpieczyć go przed wypadaniem dodatkowe utrzymanie kamienia jest zbudowane pod spodem przez jubilera.

Flush - pierścionek

W tym wzorze, brylant jest osadzony bezpiecznie w środku metalu. Stosowany dla brylantów o mniejszych rozmiarach często w obrączkach kobiecych jak i czasem w męskich.

Cluster - pierścionek

Wzór gdzie duża ilość kamieni jest oprawiona blisko siebie często w kole sprawiając wrażenie jednego większego kamienia. Duże różnice w efekcie i brylancji są uzyskiwane pomiędzy jubilerami o różniących się umiejętnościach i doświadczeniach. Gdzie dokładność osadzenia kamieni tak jak w wzorze Pave wpływa na efekt całościowej tafli kamieni.

Three-stone - pierścionek

3 kamienny wzór może być używany na różne okazje, czasami reprezentując dwie oddzielne historie pary poprzez mniejsze boczne kamienie i nową wspólną historię poprzez centralny główny kamień. Wzór może być stosowany z różnymi klejnotami.

Antique and Vintage pierścionek

Pierścionki dekoracyjne ręcznie robione, w przypadku doświadczonego jubilera, dużą ilość elementów dekoracyjnych. Często elementy są dojrzewane i doceniane z biegiem czasu kiedy to osoba zaczyna dojrzewać coraz większą ilość drobnych detali, które zostały zaprojektowane często już na etapie wykonywanie biżuterii przez jubilera. Pierścionki te cieszą się największą popularnością wśród koneserów sztuki jubilerskiej. Jednakże nie są dostępne wszędzie z powodu wysokich wymagań stawianym jubilerom do spełniania przy poprawnym wykonaniu tego wzoru. Dom Jubilerski A&A posiada szeroki wybór pierścionków z tym wzorem tworzonych przez najbardziej doświadczonych jubilerów artystów - rzemieślników tej sztuki.

Produkt dodany do porównania.