Najczęściej zadawane pytania

A. Jaki budżet powinno się przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy ?

Uznaje się, że pierścionek zaręczynowy powinien kosztować wystarczająco dużo, aby prawdziwy mężczyzna mógł pokazać swoje zaangażowanie w związek z wybranką. Jednocześnie wartość zakupu nie powinna przekraczać możliwości finansowych darczyńcy. Z tego powodu Polacy najczęściej decydują się przeznaczyć na zakup pierścionka zaręczynowego równowartość 1-2  miesięcznych pensji. Nie stanowi to jednak reguły - najważniejsza jest decyzja, a pierścionek jest jej zwieńczeniem i symbolem.

W ofercie posiadamy szeroką gamę pierścionków zaręczynowych, od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych. Różne elementy wpływają na cenę pierścionka. W  Domu Jubilerskim A&A podchodzimy do tego bardzo metodologicznie i matematycznie. Wyceniając wyroby uwzględniamy zaangażowanie czasowe mistrzów jubilerskich, wartość naszego wyjątkowego złota, platyny czy srebra oraz wartość kamieni, których parametry takie jak: szlif,  barwa, czystość i masa wyceniane są na renomowanych giełdach  światowych.

Każdy nasz doradca chętnie pomoże Wam znaleźć lub zaprojektować wyjątkowy pierścionek zaręczynowy - Wasz symbol miłości na lata.

B. Jaka jest różnica pomiędzy pierścionkiem zaręczynowym a obrączką?

Pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości, którym mężczyzna obdarowuje swoją przyszłą żonę w momencie zaręczyn. Od tego momentu  jest on noszony przez nią przez całe życie.

Style pierścionków zaręczynowych różnią się, ale zazwyczaj posiadają jeden element wspólny - kamień centralny. Najczęstszym wyborem są brylanty. Jest to spowodowane ich niepowtarzalnym blaskiem, tradycją oraz nieprzemijającą wartością.  Wiele osób decyduje się również na kolorowe kamienie szlachetne. Częstymi kamieniami są szafiry, szmaragdy, jak i rubiny.

Obrączki są oznaką obietnicy małżeńskiej i są przekazywane podczas ceremonii ślubnej. Przeważnie są prostsze w projekcie, ale mogą być cenniejsze od pierścionków zaręczynowych. Kobiety preferują indywidualne wzory posiadające dekoracyjne brylanty na obwodzie obrączek, a mężczyźni często gustują w klasycznych wzorach z białego palladowego złota A&A lub platyny.

C. Jak wybrać ten perfekcyjny styl pierścionka?

W idealnej sytuacji zaręczyny to absolutna niespodzianka, a pierścionek okazuje się trafnym wyborem stylu, projektu i wielkości. Ważne jest, aby wybrać pierścionek, w którym kobieta się zakocha - będzie jej przecież towarzyszył przez całe życie. Nasi doradcy doradzali w wyborze tego idealnego pierścionka od dekad, więc z chęcią pomogą Wam przejść przez drogę prowadzącą do odkrycia tego idealnego wzoru, zwracając uwagę na kluczowe elementy i tym samym ułatwiając podjęcie odpowiedniej decyzji.

Często Polacy konsultują swoje chęci ze znajomymi, pytając ich o rady i sugestie. Jest to bardzo dobry pomysł, jeśli znajomym jest doświadczony jubiler. Często jednak spotykamy osoby, których wiedza nie jest fachowa i usystematyzowana. Konwersacje ze znajomymi są najlepsze w planowaniu niespodzianki czy wyborze stylu, jednakże w przypadku chęci poznania wszystkich elementów jakości, najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna edukacja jubilerska, lub rozmowa z doświadczonym jubilerem.

Co do wyboru stylu pierścionka zaręczynowego, mężczyzna może sugerować się  stylem noszonej przez wybrankę biżuterii, jej ulubionymi kolorami, tonacją skóry, preferencjami dotyczącymi kamieni, czy też stroju.

D. Jaki wybrać stop metalu dla pierścionka zaręczynowego?

Wybór stopu sprowadza się do wyboru koloru i szlachetności kruszcu, który jest jego bazą.

Szlachetność złota

Jakość stopu zależy od jego próby, przygotowania i dodatków, które go tworzą. Nasi eksperci spędzają dużo czasu nad tymi zagadnieniami, więc Dom Jubilerski A&A produkuje biżuterię tylko i wyłącznie ze szlachetnych stopów złota i platyny. Można się dowiedzieć więcej o naszych stopach w naszej strefie wiedzy.

Kolor złota

Wygląd kruszcu jest bardzo różny i zależy od wielu czynników. W uproszczeniu można podzielić metale szlachetne na: platynę, złoto, srebro, oraz często używane jako dodatki uszlachetniające, pallad i rod.

Stopy platynowe mają podobne odcienie białości, co jest związane z  wymogami polskiego urzędu probierczego - w Polsce wyroby platynowe  muszą posiadać w składzie minimalnie 95% platyny.

Złoto i jego kolory to sztuka z tysiącleciami tradycji. W Polsce z powodu popularności  prób 14k jak i 18k, a więc stopów z zawartością dodatkowych metali, w ofercie występuje duża gama odcieni kolorów złota. Najbardziej popularnymi kategoriami kolorów złota są: złoto białe, złoto różowe oraz złoto żółte.

Dobrym wskaźnikiem kolorów, które będą się podobać narzeczonej mogą być jej obecne upodobania. Jednakże, jeśli poprzednia biżuteria nie pochodzi z Domu Jubilerskiego A&A, to niekoniecznie ukochana miała szansę doświadczyć oferowanych przez nas kolorów złota. Nasi eksperci długo pracowali, aby uzyskać zadowalające nas, często nietypowe kolory złota, dostępne w wybranych wyrobach o niespotykanych na rynku złotych wyrobów w Polsce parametrach.

Kolejną możliwą metodą wyboru odpowiedniego koloru jest sugerowanie się odcieniem skóry. Aby dowiedzieć się, jaki kobieta ma kolor skóry, najlepiej ocenić jej odcień w miejscu, gdzie widać ukrwienie – np. na nadgarstku w naturalnym świetle dziennym o barwie 5000K-6000K. Jeśli kolor ukrwienia jest purpurowy, to odcień może być zimny, jeśli ukrwienie jest koloru zielonego, to jej odcień prawdopodobnie jest ciepły. Jeśli ukrwienie miejscami wygląda  na zielone,  miejscami na purpurowe, to najprawdopodobniej jej odcień skóry jest neutralny.  Znając odcień koloru skóry można dokonać następującego wyboru:

 • żółte lub różowe złoto do ciepłego odcienia skóry
 • białe złoto lub platyna do zimnego odcienia skóry
 • każdy kolor do naturalnego odcienia skóry

Ostatnią i najpewniejszą metodą jest spacer po naszych salonach, gdzie możecie przymierzyć i sprawdzić, jak wygląda wyrób w rzeczywistości na skórze.

E. Jaka jest różnica pomiędzy żółtym a białym złotem ?

Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć stwierdzeniem, że różnica wynika z proporcji wykorzystanych w stopie metali dodatkowych. One to wpływają na kolor złota.

Próba oznacza ilość czystego złota w stopie. Z powodu tego, że czyste złoto jest bardzo miękkie, dodaje się do niego inne metale, które wpływają na kolor złota, jak i na jego twardość i wytrzymałość.

Złoto w Polsce dzieli się na próby opisywane często w ‘karatach’ , nadawane przez urząd probierczy. Najbardziej popularne próby złota to 14 karat  i 18 karat.  Stopy o próbach złota poniżej 14 karat wprowadzane przez jubilerów w Polsce nie są dostępne w Domu Jubilerskim A&A  z powodu jakości, która nie spełnia naszych wysokich wymogów.

Więcej informacji o naszym złocie w „strefie wiedzy”.

F. Jaka masa karatowa diamentu będzie dla mnie odpowiednia?

Aby wybrać najbardziej odpowiednią  masę karatową diamentu, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar palca swojej wybranki, rozmiar oprawy oraz budżet.

Jeżeli ważna jest duża masa karatowa diamentu, ale budżet jest ograniczony, polecamy rozważyć kupno diamentu o szlifie dobrym, klasie czystości SI1 lub SI2.

Ceny diamentów drastycznie rosną przy masach pełno- i pół karatowych. Diamenty bezpośrednio poniżej tych mas kosztują znacznie mniej, a ze względu na rozłożenie masy na całości diamentu różnice w rozmiarze są prawie niezauważalne.

Warto pamiętać, że im mniejszy palec, tym większy będzie się wydawał diament. 1,5-karatowy, pojedynczy diament będzie wydawał się znacznie większy na palcu o rozmiarze 8 niż na palcu o rozmiarze 14.

Nie każda oprawa będzie pasować do diamentu o każdej masie karatowej lub o każdym kształcie. Jeżeli życzą sobie Państwo zamówić biżuterię wykonaną na specjalne zamówienie, Dom Jubilerski A&A jest w stanie spełnić prawie wszystkie życzenia.

Aby jeszcze lepiej określić najlepszy rozmiar diamentu, warto dowiedzieć się, czego oczekuje wybranka. Przy delikatnym i ostrożnym podejściu można otrzymać odpowiedź bez wzbudzenia podejrzeń. Aby poznać więcej rad  i sugestii dotyczących wyboru odpowiedniego pierścionka zaręczynowego, polecamy zapoznanie się z Poradnikiem Zaręczynowym.

G. Czy pierścionek powinien być prosty czy bardziej rozbudowany?

Każda sytuacja w tej kwestii jest indywidualna. Wybór bardziej rozbudowanego pierścionka powoduje, że kobieta będzie w posiadaniu wyrobu  wyjątkowego, a  jeśli dodatkowo jest to wyrób ręcznie wykonany,  będzie to pierścionek unikatowy – jedyny w swoim rodzaju. Jednakże ten luksus powoduje zwiększenie wymaganego nakładu pracy i zaangażowania ze strony jubilera, co wpływa na cenę.

Prostsze wzory również cieszą się popularnością, np. z powodu  łatwości w dopasowaniu do innej biżuterii.

H. Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka?

Należy upewnić się, że mierzy się odpowiedni palec. Palec zaręczynowy to często czwarty palec od kciuka (między małym palcem a palcem środkowym). 

Trzy popularne metody mierzenia palca zaręczynowego ukochanej:

 1. zmierz lub przynieś jeden z obecnych pierścionków kobiety do salonu A&A  

 2. zmierz jeden z pierścionków kobiety na własnych palcach, zapamiętają na który palec  i do którego momentu pasuje, tak aby znaleźć odpowiednik w salonie

 3. zapytaj znajomych lub rodziny o rozmiar 

Wskazówki jaki rozmiar powinien być dobrany:

 1. pierścionek powinien pasować, to znaczy być wystarczająco ciasny, aby nie zsuwał się, ale też wystarczający luźny, aby można go było zdejmować w szczególności, gdy palce nieco spuchną  

 2. rozmiar palca waha się lekko podczas doby i temperatury dnia (rano i podczas zimy jej paluszek będzie mniejszy niż podczas ciepłego lata).

 3. rozmiar palca powinno się wielokrotnie mierzyć dla pewności

Ważne - każdy pierścionek Domu Jubilerskiego A&A objęty jest bezpłatną i bezterminową usługą korekty rozmiaru (w miarę możliwości technicznych). Korekta rozmiaru wymaga tylko kilku dni oczekiwania.

I. Czy można zaprojektować własny pierścionek?

Dom Jubilerski A&A słynie z wykonywania biżuterii pod indywidualne zamówienia. Nasi klienci to osoby często bardzo wymagające, które pragną spełnić swoje marzenie i posiadać klejnot, który sobie wymarzyli. Zapraszamy do salonów, aby omówić proces projektowania oraz wykonania biżuterii.

Proces przeważnie składa się z 4 kroków:

 1. niezobowiązująca rozmowa w salonie z jednym z naszych doradców na temat  wymogów i potencjalnej charakterystyki wymarzonej biżuterii - pozwoli nam to oszacować nakład pracy i potencjalne koszty wykonania
 2. akceptacja wstępnych kosztów i rozpoczęcie procesu projektowego, który może być oparty na sugestiach i inspiracjach, jak i opisie odczuć, a które nasz projektant lub jubiler zamieni w szkic biżuterii
 3. praca nad zaproponowanym szkicem do akceptacji wzoru
 4. wykonanie wyrobu przez doświadczonego jubilera

J. Czy można wygrawerować napis w środku pierścienia?

Dom Jubilerski A&A umożliwia wygrawerowanie tekstu w środku pierścionka. Posiadamy zaawansowane maszyny do grawerowania, aby umożliwić grawer w różnych czcionkach oraz z dużą dokładnością móc wygrawerować wymarzony tekst. Jesteśmy w stanie również wygrawerować ręcznie napis, aby dodać jeszcze dodatkowy element wyjątkowości wyrobu.

K. Co wyróżnia A&A od innych jubilerów?

Dom Jubilerski A&A wyróżnia się na tle innych jubilerów jakością wykonania z bezterminową gwarancją jakości, lojalnością wobec klientów - oferujemy bezpłatny serwis biżuterii oraz wyjątkowymi wyrobami z wysoką jakością klejnotów i kruszców, a także miłą domową, lecz w pełni profesjonalną atmosferą rodzinnej firmy z tradycjami.

Jakość wykonania

Wykonujemy biżuterię z najwyższych jakości kruszców, jak i kamieni szlachetnych. Nie używamy niskiej jakości stopów złota, czy prób poniżej 14k (czytaj więcej).

Dożywotnia gwarancja jakości

Gwarantujemy, że jakość naszych autorskich wyrobów z pracownii A&A spełnia najwyższe standardy i z tego powodu bezpłatnie naprawimy biżuterię, która została niepoprawnie wykonana. 

Lojalność wobec klientów A&A

Nasi klienci otrzymują bezpłatny serwis biżuterii zakupionej w salonach Domu Jubilerskiego A&A (czytaj więcej o naszym serwisie)

Tradycja i domowa atmosfera

Nasi doświadczeni mistrzowie szkolą technikę jubilerstwa od dekad w naszej pracowni jubilerskiej, tworząc wyroby dla Was tak, jakby tworzyli je w prezencie dla swojej własnej rodziny.

L. Jak zapewnić jakość kamieni szlachetnych w wyrobach?

Każdy wyrób z brylantami, jak i kamieniami szlachetnymi zakupiony w Domu Jubilerskim A&A posiada międzynarodowy certyfikat gwarantujący jakość kamieni.

M. Co to jest srebro rodowane?

Srebro rodowane jest to srebro pokryte cienką warstwą rodu. Rod w postaci czystej jest lśniącym, srebrzystoszarym metalem szlachetnym, który nie reaguje chemicznie z kwasami, wodą i powietrzem. Z tych powodów używany jest do wytwarzania między innymi narzędzi chirurgicznych oraz powłok zabezpieczających.

Biżuteria srebrna narażona jest na oddziaływanie środowiska zewnętrznego i z czasem ulega utlenianiu oraz drobnym uszkodzeniom mechanicznym. Zastosowanie procesu rodowania zapewnia bardzo dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi poprzez wzmocnienie zewnętrznej warstwy. Srebro rodowane z czasem nie czernieje i nie staje się matowe, ma większą twardość i jest odporne na powstawanie rys więc nie wymaga czyszczenia oraz zabezpieczania.

Dodatkowo srebro rodowane uzyskuje piękny blask porównywalny do białego złota, przez co pierścionki, kolczyki i naszyjniki  wyglądają ładniej, niż te wytworzone ze srebra bez dodatkowej powłoki rodu.

N. Jak czyścić biżuterię rodowaną?

Biżuteria rodowana jest już zabezpieczona przed wpływami środowiska twardą warstwą rodu o grubości około 0,2 mikronów. W przypadku zabrudzenia należy delikatnie przetrzeć ją kilka razy czystą ściereczką. Podczas noszenia warstwa rodu z czasem ulega ścieraniu, szczególnie w miejscu kontaktu z ciałem oraz przedmiotami metalowymi. Dlatego należy pamiętać o ściąganiu pierścionków przy wykonywaniu prac domowych, unikaniu kontaktu ze środkami chemicznymi zarówno czyszczącymi, jak i perfumami oraz o przechowywaniu biżuterii rodowanej w osobnych pudełkach wyłożonych miękkim materiałem. Nie powinno  się nosić pierścionków lub obrączek rodowanych  na sąsiednich palcach. W przypadku starcia powłoki rodu można ją nanieść na nowo, aby odzyskać blask biżuterii.

O. Jak czyścić złoto?

Złoto nie śniedzieje i nie wchodzi w reakcje chemiczne, lecz  może ulec zabrudzeniu. Należy je delikatnie przetrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie należy używać ostrych szczoteczek, ponieważ mogą zarysować powierzchnię metalu. Po wyczyszczeniu można wypłukać w ciepłej wodzie i przetrzeć suchą, miękką ściereczką. Biżuteria złota z kamieniami szlachetnymi nie powinna być zanurzana w wodzie. W takim wypadku należy używać jedynie wilgotnej ściereczki i pozostawić do wyschnięcia.

P. Jak czyścić srebro?

Srebro z czasem śniedzieje i traci swój pierwotny blask. Aby go przywrócić, można je wyczyścić miękką ściereczką. Nie należy używać ostrych szczoteczek, aby nie zarysować powierzchni. Najlepiej w tym  celu wykorzystać dedykowany preparat do czyszczenia srebra oraz bawełnianą czystą ściereczkę. Podczas czyszczenia szczególną uwagę należy zwrócić na szczeliny i zakamarki, do których trudno się dostać i gdzie może pozostać preparat czyszczący. Należy też pamiętać, że częste czyszczenie mechaniczne spowoduje, że z czasem srebro straci swój blask  i urok.

Produkt dodany do porównania.