Niebieski kamień szlachetny

Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.

Co symbolizuje niebieski kamień szlachetny?

Szlachetny kamień niebieski może symbolizować w zależności od rodzaju wierność, wieczną młodość, władzę i harmonię. Topazy wyrażają pewność siebie, bogactwo, chwałę i szacunek. Natomiast drogocenne szafiry to symbole sprawiedliwości, prawdy, rzetelności. Tanzanit, który ma odcień na pograniczu niebieskiego i fioletu, symbolizuje mądrość i spokój.

Niezależnie od symboliki błękitnego klejnotu będzie od niego emanować subtelny urok i zjawiskowy blask wystarczy, że zostanie precyzyjnie, misternie oszlifowany przez mistrza jubilerskiego rzemiosła.

Niebieski kamień szlachetny – chętnie stosowany w biżuterii

Ciemno- i jasnoniebieskie kamienie od lat są inspiracją dla największych mistrzów jubilerstwa. Niebieskie klejnoty zdobiły berła i korony władców w tym taką, która należała do Bolesława Chrobrego. Cejloński szafir, który zdobił pierścionek zaręczynowy księżnej Diany, jest jednym z najbardziej znanych błękitnych kamieni na świecie. Królowa Kilimandżaro to zjawiskowa tiara z najsłynniejszym oszlifowanym tanzanitem. Klejnot ten ma aż 242 karaty i wyrazisty, niebieski odcień.

W pracowniach jubilerskich na całym świecie powstają okazałe kolie, subtelne pierścionki, dziewczęce kolczyki i kobiece naszyjniki z niebieskimi kamieniami w roli głównej. Są łączone z żółtym i białym złotem, z diamentami, brylantami oraz innymi kolorowymi klejnotami.

Właściwości niebieskich kamieni szlachetnych

Niektórzy uważają, że od każdego niebieskiego kamienia szlachetnego bije spokój. Klejnoty w odcieniu błękitu mają wzmacniać intuicję, przyciągać radość i oczyszczać ze zmartwień. Topazy o niebieskiej barwie mają dodawać pewności siebie, gwarantować chwałę, szacunek i bogactwo. Niebieski szafir wyraża żywioł wiatru. Ma przynosić szczęście i dodawać energii do działania.

Lecznicze właściwości niebieskich kamieni szlachetnych

Są tacy, którzy sądzą, że noszenie niebieskich kamieni może wpływać na zdrowie:

  • szafir jest kamieniem szlachetnym, który ma pomagać regulować ciśnienie krwi i wspomagać pracę serca;

  • lapis lazuli ma być remedium na bóle głowy, bezsenność, epilepsję. Niektórzy uważają, że pocieranie nim skóry może pomóc pozbyć się kurzajek, brodawek;

  • akwamaryn ma wzmacniać funkcjonowanie wątroby.

Rodzaje niebieskich kamieni szlachetnych

Szafir

Te kamienie mogą mieć różny odcień, ale najbardziej pożądane są takie w kolorze niebieskim. To twarde i rzadkie minerały zaliczany do grupy korundów. Wydobywa się je w na Sri Lance, w Kambodży i Tajlandii oraz w RPA i na Madagaskarze. Szafir to przezroczysty kamień o twardości 9/10 w skali Mohsa, wyróżniający się głębokim, błękitnym blaskiem.

Tanzanit

To kamień, który zaraz po wydobyciu jest brązowy. Niebieski kolor zyskuje on dopiero po obróbce termicznej. Biżuterię z tym kamieniem chętnie noszą m.in. Angelina Jolie czy Penelope Cruz. Szacuje się, że ze względu na popyt na te klejnoty, łoża tanzanitu wystarczą tylko na kolejnych 15-20 lat.

Tanzanit

To kamień, który zaraz po wydobyciu jest brązowy. Niebieski kolor zyskuje on dopiero po obróbce termicznej. Biżuterię z tym kamieniem chętnie noszą m.in. Angelina Jolie czy Penelope Cruz. Szacuje się, że ze względu na popyt na te klejnoty, łoża tanzanitu wystarczą tylko na kolejnych 15-20 lat.

Topaz

To rzadki kamień wydobywany przede wszystkim w Brazylii. Może mieć niebieski, zielony, miodowożółty, ciemnoczerwony kolor. Jednak najbardziej cenione są błękitne topazy. To piękne, ale kruche kamienie, które łatwo uszkodzić podczas obróbki.

Akwamaryn

Ten kamień jest niebieską odmianą berylu. Może mieć odcień błękitny, morski, ciemno- lub jasnoniebieski. Wyróżnia się dichroizmem, czyli dwubarwnością. W zależności od jego ustawienia na niemetalicznej powierzchni może mieć kolor niebieski lub być bezbarwny.

Lapis lazuli

Jego największe złoża występują w Afganistanie, ale wydobywa się go także we Włoszech, w RPA, w Chile i w Rosji. Najcenniejsze z tych kamieni mają ciemnoniebieski odcień z domieszkami złocistego pirytu.

Turkus

Jest to kamień o charakterystycznym, wyrazistym jasnoniebieskim odcieniu. Turkusy swoją barwę zawdzięczają domieszce miedzi i żelaza.

Iolit

To kamień o złożonym składzie chemicznym, który może być jasno- lub ciemnoniebieski, fiołkowy. Zwykle ma pokrój zbliźniaczonych heksagonalnych słupów.

Pielęgnacja niebieskich kamieni szlachetnych

Warto zadbać, aby biżuteria z niebieskimi kamieniami szlachetnymi znajdowała się w szkatułce z przegródkami. Dzięki temu klejnoty nie będą ocierać się o siebie. Można czyścić je wodą z mydłem, za pomocą ściereczki z mikrofibry lub miękkiej szczoteczki.

Popularne zastosowania niebieskich kamieni szlachetnych

Naturalne niebieskie kamienie szlachetne zdobią naszyjniki, pierścionki zaręczynowe, broszki i bransolety. Oprócz tego syntetyczny szafir ma zastosowanie przemysłowe. Używa się go do produkcji ekranów do telewizorów, wykorzystuje w przemyśle szklarskim i do tworzenia układów scalonych.

Niebieskie klejnoty idealnie komponują się z innymi drogocennymi kamieniami, doskonale wyglądają w połączeniu z żółtym i białym złotem. Biżuteria z błyszczącym, błękitnym detalem to ciekawa alternatywa dla wyrobów jubilerskich z popularnymi diamentami i brylantami.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.