"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!

Dlaczego kupujemy obrączki? Ślubna symbolika

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie je kupujemy. Tradycja jest naprawdę stara i wywodzi się z Basenu Morza Śródziemnego - Rzymianie, Grecy czy Egipcjanie wymieniali się obrączkami na znak zawarcia umowy. Takie obrączki ślubne były zazwyczaj wykonane z metalu lub innego solidnego materiału, który miał symbolizować trwały związek. Mimo że z początku obrączki były domeną zamożnych (ze względu na cenę metalu i wykonania), szybko stały się popularne także wśród uboższych, którzy używali tańszych zamienników. W późniejszych okresach zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Europę i przyjął znaczenie także religijne symbolizując nierozerwalność małżeństwa. Pierścień jednak zachował swój okrągły kształt, po pierwsze reprezentując krąg nawiązujący do nieskończoności i nierozerwalności, a po drugie dla wygody noszenia. Dziś w dobie biurokracji, pierścionki przyjęły już tylko znaczenie symboliczne i nie zawsze są wymagane.

Czy obrączki są obowiązkowe do zawarcia małżeństwa?

Budżetu pary młodej nie obciąża już zakup obrączek, ale tylko w wypadku zawarcia ślubu cywilnego. W tym wypadku musimy stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego z wymaganymi dokumentami i świadkami. Ślub kościelny jednak będzie potrzebował obrączek, które są częścią tradycyjnej ceremonii.

Kto powinien kupić obrączki według tradycji?

Według tradycji wybór i zakup obrączek to obowiązek pana młodego i jego rodziny. On płaci za obrączki ślubne i pilnuje ich aż do dnia ceremonii. To na panu młodym ciąży wybór obrączek, materiału, zdobienia czy kamieni i to on ma zdecydować o ich ostatecznym wyglądzie.

Tradycje ślubne kontra nowoczesność - kto kupuje obrączki?

Mimo, że tradycja mówi jasno kto kupuje obrączki ślubne i za nie płaci, to w dzisiejszych czasach wiele się zmieniło. Nierzadko dziś wybór obrączki to coś, co większość par robi razem i razem także płaci za obrączki. Taki wybór zmienia się w nową tradycję. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem i dzięki temu przyszli małżonkowie świadomi są poniesionych kosztów i finalnego efektu. Koszty zazwyczaj są także dzielone w przypadku całego ślubu i wesela, co już jednak ustala każda para samodzielnie, ponieważ zależy to od wielu czynników:

  • przyjętych i wyznawanych tradycji,

  • sytuacji materialnej młodych i ich rodzin,

  • ustaleń młodych lub młodych i ich rodziców.

Nie ma więc obowiązku, że to pan młody płaci za obrączki ślubne, dziś to zazwyczaj wspólna decyzja i w dużej mierze zależy od budżetu i kosztów jakie ponoszą rodziny. W dzisiejszych czasach młodzi coraz częściej sami pokrywają koszty ślubu i wesela, więc presja ze strony rodzin czy równego podziału kosztów zanika.

Kiedy powinno się kupić obrączki ślubne?

Nie ma ustalonego terminu i nikt z tego nie rozlicza, ale... No właśnie ale, musicie pamiętać, że jeśli decydujecie się na personalizowane obrączki, a wszystko ma być zapięte na ostatni guzik to:

  • wykonanie i dopasowanie obrączek do waszego rozmiaru trwa,

  • zrobienie grawerunku trwa,

  • dostawa, jeśli jest konieczna, trwa.

Więc nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Na to warto zwrócić uwagę przy wyborze obrączek

Niezależnie kto kupuje obrączki ślubne, pan młody i panna młoda mają do przemyślenia kilka kwestii:

  • materiał, z którego będzie wykonana obrączka - to przede wszystkim osobiste preferencje, ale i ewentualne alergie. Pamiętajcie także, że każdy może mieć delikatnie inną obrączkę (ksiądz tego nie sprawdza!),

  • grawerunek - wiele osób decyduje się wygrawerowanie zdania, sentencji, daty lub imienia drugiej połówki. To zawsze romantyczny akcent, warto jednak wcześniej zadać sobie pytanie co byście chcieli tam umieścić,

  • budżet - to chyba najistotniejsza kwestia, każdy kto kupuje obrączki powinien sobie ustalić limit i się go trzymać. Szeroki wybór obrączek, które prezentujemy w naszym salonie często sprawia, że początkowe założenia szybko się zmieniają,

  • dodatkowe zdobienia - kamienie szlachetne, mieszanie metali, czy specjalna obróbka to często rzeczy rzutujące dość mocno na cenę, a zmieniają odbiór biżuterii.

Na kim spoczywa obowiązek kupna obrączek? Podsumowanie

Zmiany są symbolem naszych czasów, więc jeśli jakaś tradycja nam nie pasuje możemy bezkarnie ją zmienić. Nikt nie ma prawa narzucać nam jak będzie wyglądać jeden z najważniejszych dni w życiu. Jeśli chcemy jako młoda para podzielić się kosztem i zakupem obrączek ślubnych nikomu nic do tego, jeśli marzy nam się kameralny ślub w gronie najbliższych i przyjaciół, droga wolna! Obrączka leży lepiej na drugiej ręce? Noś śmiało! Zwyczaje związane ze ślubem to tylko zwyczaje, a to ma być Wasz dzień. Powodzenia!

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.