Chłodny i ciepły, wpadający w błękit lub w czerwień, pastelowy albo neonowy - fiolet ma niejedno oblicze. Dokładnie takie same są fioletowe kamienie szlachetne. W zależności od tego, jak odbija się od nich światło, mogą mieć jasną lub głęboką, ciemną barwę. Jednak wszystkie one urzekają swoją tajemniczą aurą. Poznaj klejnoty w różnych odcieniach fioletu, które zdobią wytworne pierścionki, naszyjniki i kolczyki.

Jaki kamień szlachetny jest fioletowy?

Fiolet to kolor pomiędzy czerwienią a błękitem. Kamienie szlachetne mieniące się tą barwą robią ogromne wrażenie i tkwi w nich nieoczywisty urok - poznaj najpopularniejsze i najpiękniejsze z nich.

Ametyst

Złoża ametystu występują w różnych zakątkach świata, ale kamień ten wydobywa się przede wszystkim w Brazylii, Zambii i Rosji.

Kamień ten ma odcień purpurowo-fioletowy, który zawdzięcza domieszce glinu i żelaza wbudowanych w dwutlenek krzemu. Na jego powierzchni mogą być też widoczne żółte lub białe pasma. Jego kolor wpływa na jego cenę. Najcenniejsze ametysty to takie w ciemnofioletowym odcieniu. Natomiast podczas obróbki tego kamienia stosuje się zwykle szlif schodkowy, mieszany lub zaokrągla się jego powierzchnię.

Starożytni Grecy nazywali ametyst "améthystos", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "trzeźwy". Wykorzystywali go do produkcji kielichów. Wlana do nich woda miała taki sam kolor jak wino, dlatego pijąc z tych naczyń, można było sprytnie udawać spożywanie trunku z procentami.

Tanzanit

Tanzanit występuje zwykle w skałach metamorficznych, które uległy przemianom pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Wyróżnia się twardością na poziomie od 6,5 do 7 w skali Mohsa, co oznacza, że jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Te fioletowe kamienie wydobywa się tylko w jednym miejscu na świecie - w Tanzanii, a całkowity obszar ich występowania nie przekracza 16 km².

Tanzanity są na ogół niebieskie, granatowe. Jednak niektóre z nich przyjmują odcień wpadający w ciemniejszy lub jaśniejszy fiolet. Wartość tych kamieni, które są rzadsze niż diamenty, z roku na rok wzrasta.

Macica perłowa

Z macicy perłowej od lat powstają ozdobne detale do biżuterii. Mimo że kojarzy się ją zwykle z białym, kremowym odcieniem, to niekiedy wyróżnia ją wyrazisty kolor. Np. macica perłowa małża uchowca Haliotis australis ma niebieskozielony kolor. Zdarzają się także, że przyjmuje odcień fioletu - jej kolor zależy od cech osobniczych mięczaków.

Ametryn

Ten kamień to dwubarwne połączenie ametystu i cytrynu. Występuje w Brazylii, w dolinie rzeki Anahí w Boliwii, w Urugwaju, Paragwaju i USA. Ma żółto-fioletowy odcień - niekiedy kolory te są wyraźnie oddzielone od siebie, a innym razem mogą stanowić przeplatające się, kolorowe refleksy.

Szafir

To jeden najtwardszych i najdroższych minerałów na świecie. Zwykle ma głęboki, niebieski kolor. Jednak w zależności od miejsca występowania, obecności innych pierwiastków w strukturze może przyjmować inną barwę. Dlatego spotyka się także szafiry w wyrazistym, fioletowym kolorze.

Jaka jest symbolika fioletowych kamieni szlachetnych?

Fiolet to kolor władzy, mistyki, symbolizujący magię i wyrażający tajemniczość. Mimo tego kamieniom w tym odcieniu przypisuje się nieco inne znaczenie. Ametyst uważa się za kamień symbolizujący czystość duchową. Ma on wzmacniać trzeźwość umysłu, a jego symbolika jest od wieków związana z winem. 

Bóg Dionizos miał być niegdyś jedynym właścicielem tego klejnotu chroniącego rzekomo przed upojeniem alkoholowym. Dlatego tylko on ze swojego orszaku pozostawał zawsze trzeźwy. W taką moc ametystu wierzyła także Kleopatra, dlatego wybierając się na ucztę, zawsze zakładała pierścień z ogromnym, fioletowo-purpurowym ametystem.

Oprócz tego fioletowe szafiry wyrażają mądrość duchowego przebudzenia. Natomiast tanzanit w tym odcieniu symbolizuje bogactwo, miłość i pełnię życia.

Gdzie występują fioletowe kamienie szlachetne?

Fioletowe klejnoty występują na całym świecie. Wydobywa się je we wschodniej Afryce, w Ameryce Południowej, na Madagaskarze, w Rosji i USA. Złoża ametystów znajdują się również w okolicach Szklarskiej Poręby, Lwówka, Krzeszowic i Kamiennej Góry.

Fioletowy kamień w pierścionku – wybierz pierścionek z naszej oferty

Fioletowe klejnoty to ciekawa alternatywa dla diamentów i brylantów w chłodnym, jasnym odcieniu. Pasują do ciemnej i jasnej karnacji i są nierzutnikową ozdobą naszyjników oraz bransoletek. Doskonale prezentują się również, gdy są osadzane w pierścionkach - jeden z nich może być np. romantycznym krążkiem wręczonym drugiej połówce podczas zaręczyn.

Fiolet dobrze prezentuje się na tle żółtego i białego złota. Kamienie w tym odcieniu zjawiskowo wyglądają w towarzystwie białych brylantów - ich kolor wtedy hipnotyzuje i wydaje się jeszcze wyrazistszy. Fioletowy klejnot może też być częścią kolorowej kompozycji. Np. pierścionek z topazami, cytrynami i ametystami to wyjątkowa ozdoba dla odważnych oraz lubiących się wyróżniać kobiet.

U nas znajdziesz biżuterię z fioletowymi kamieniami w najpiękniejszej odsłonie. Skuś się na pierścionek inny niż wszystkie, robiony ręczne z kamieniem w romantycznym, zarazem nieco tajemniczym kolorze.

Produkt dodany do porównania.