Data publikacji: 24.10.2024
Data aktualizacji: 24.10.2024
Odsłon artykułu: 376
Agat zachwyca swoim nietuzinkowym przekrojem i woskowym połyskiem. Według niektórych skrywa w sobie również dobrą energię i może być talizmanem. Poznaj bliżej agaty – kamienie inspirujące do tworzenia wyrafinowanej biżuterii i od wieków cenione przez koneserów klejnotów.
Spis treści
1. Agat – co to za kamień?
2. Skąd pochodzi nazwa agat?
3. Do czego jest wykorzystywany agat? Zastosowanie w jubilerstwie
4. Barwy agatu – jakie kolory może przybrać?
5. Rodzaje agatu – jakie odmiany tego minerału występują?
6. Jak rozpoznać autentyczny agat? Wskazówki i porady
7. Znaczenie i symbolika agatu – co oznacza ten kamień?
8. Właściwości agatu – jakie ma działanie i cechy?
9. Kiedy nie należy nosić agatu? Przeciwwskazania i uwagi
10. Biżuteria z agatem – komu warto ją podarować?
11. Agat jako prezent – czy to dobry wybór?
Agat – co to za kamień?
Agat to naturalny kamień półszlachetny. Minerał ten jest odmianą chalcedonu (krzemionki) i wyróżnia go wstęgowa struktura – jego robiące wrażenie warstwy są zbudowane z mikrokrystalicznego kwarcu.
Agaty to kamienie o twardości od 6,5-7 według skali Mohsa. Mają woskowy połysk i mogą być zarówno przezroczyste, jak i nieprzezroczyste.
Uwielbiany przez jubilerów
Kamienie te są uwielbiane przez jubilerów oraz przez koneserów biżuterii zwłaszcza za robiący ogromne wrażenie, plastrowy przekrój. Jednak również pochodzenie nazwy tych minerałów jest intrygujące i niejednoznaczne.
Skąd pochodzi nazwa agat?
Nazwa agat pochodzi od miejsca, w którym odkryto ten kamień – od nazwy sycylijskiej rzeki Achates – i pojawia się już w mitologicznych w pieśniach Orfeusza. Takie nazewnictwo utrwaliło się w kulturze dzięki Teofrastowi, który wspomina o tym minerale w swoim dziele O kamieniach. Są też badacze uważający, że etymologia nazwy agat jest związana z semickim określeniem okolic Medyny – AlMadina. Tam również znajdowały się złoża tego kamienia.*
Agat ma ciekawą historię, ale oprócz tego wyróżnia go niezwykły wygląd i właściwości, które zadecydowały, że jubilerzy wręcz go pokochali.
W XVI wieku kamień zyskał ogromną popularność w europejskiej szlifierni Idar-Oberstein, gdzie powstało aż 153 szlifierni wodnych, co zapoczątkowało jego światową sławę. Według starożytnych wierzeń, agat miał niezwykłe moce - Indianie wierzyli, że wzmacnia ciało, Egipcjanie używali go jako ochrony przed piorunami, a Chińczycy uważali go za kamień przynoszący szczęście.
Do czego jest wykorzystywany agat? Zastosowanie w jubilerstwie
Agaty to ozdobne elementy konwencjonalnej biżuterii (m.in. pierścionków, naszyjników, broszek) oraz "magicznych" amuletów. To minerały wdzięczne w obróbce. Łatwo je oszlifować i wypolerować – w ten sposób można szybko nadać im pożądany efektowny połysk i wyeksponować ich naturalne piękno. Niekiedy zmienia się ich barwę. Zanurzając agaty np. w kwasie solnym, można nadać im cytrynowożółty odcień. Jednak w branży jubilerskiej ceni się również naturalne kolory agatów.
Barwy agatu – jakie kolory może przybrać?
Agaty występują w dziesiątkach odcieni. Mogą być np. beżowe, perłowe, szare i szaroniebieskie, brązowe, czerwone, zielone, różowe i błękitne. Wstęgowa struktura tych minerałów sprawia, że na powierzchni agatów powstaje efekt wielobarwnej tęczy. Kamienie te zachwycają różnorodnością wzorów, a półprzezroczyste kamienie wystawione na światło za zjawiskowo rozświetlone. Ze względu na tak wyjątkowy wygląd cieszą się ogromną popularnością wśród projektantów biżuterii.
Jednak agat niejedno ma imię – liczba jego odmian występujących na całym świecie jest imponująca!
Rodzaje agatu – jakie odmiany tego minerału występują?
Agat ma kilkadziesiąt odmian, a najpopularniejsze z nich to:
agat mszysty – to prześwitujący minerał z zielonymi wrostkami; wydobywa się go w Brazylii, Indiach i Urugwaju;
agat dendrytowy – jest nieprzezroczysty i ma inkluzje przypominające gałęzie drzew; jego złoża znajdują się m.in. w obu Amerykach i na Dolnym Śląsku;
agat ognisty – jest czerwony, pomarańczowy i sprawia wrażenie rozżarzonego; wydobywa się go w Ameryce Środkowej i Północnej;
agat indyjski – występuje w odcieniu brązowym i zielonym; zgodnie z nazwą, jego największe złoża znajdują się w Indiach.
Ze względu na różnorodność odmian tych kamieni łatwo je pomylić z innymi minerałami. Dowiedz się, po czym rozpoznać autentyczny agat.
Jak rozpoznać autentyczny agat? Wskazówki i porady
By mieć pewność, że agat jest prawdziwy:
przyjrzyj się jego powierzchni – przekrój kamienia i jego inkluzje powinny być nieregularne,
delikatnie przeciągnij igłą po powierzchni kamienia (to tzw. test twardości) – na prawdziwym agacie nie powstanie rysa;
sprawdź, czy jego powierzchnia mocno odbija światło – autentyczne kamienie mają głęboki połysk;
dotknij go – powierzchnia prawdziwego agatu jest chłodna;
wrzuć go do miski z wodą – agaty są ciężkie i szybko opadają na dno;
zanieś go do jubilera – oko fachowca szybko oceni, czy kamień jest prawdziwy.
Prawdziwe agaty są wyjątkowe – nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i na symbolikę.
Znaczenie i symbolika agatu – co oznacza ten kamień?
Agat to symbol harmonii. Ma równoważyć energię yin i yang oraz jej przepływ w organizmie. Uważa się, że dodaje pewności siebie i dobrze wpływa na stabilność emocjonalną. Ma pomagać w podejmowaniu decyzji, zwiększać zdolności analityczne umysłu i przynosić poczucie duchowego spokoju.
Ze względu na właściwości agatów już w Mezopotamii wykorzystywano je w amuletach ochronnych. W średniowieczu ozdabiano nimi relikwie – np. łyżkę św. Kingi. Ponadto od wieków wierzono, że minerały te dodają odwagi, dlatego umieszczano je na zbrojach wojowników.
Agat jest ceniony również za jego domniemane, ezoteryczne właściwości, mające wpływać na ciało i umysł.
Właściwości agatu – jakie ma działanie i cechy?
Ze względu na właściwości i wygląd agatów, w starożytności i w dobie renesansu wykonywano z nich talizmany dla prawników i polityków. Uważano, że kamenie te pomagają lepiej się wysławiać.
Agat to kamień wierności, a zatem idealna ozdoba pierścionków zaręczynowych. Kamienie te od wieków wykorzystywano w medycynie niekonwencjonalnej.
Niektórzy i dziś wierzą w to, że agaty mają uzdrawiającą moc – pomagają pobudzić krążenie krwi i leczyć choroby oczu. Mówi się, że mają właściwości lecznicze i są remedium na problemy z pamięcią oraz ze skołatanymi nerwami.
Uwaga! Tak jak ze wszystkimi kamieniami naturalnymi, tak i z agatami należy obchodzić się ostrożnie.
Kiedy nie należy nosić agatu? Przeciwwskazania i uwagi
Biżuteria z agatem to trafiony prezent dla osób ceniących rozwój duchowy i poszukujących życiowej harmonii. To również znakomity upominek dla każdego miłośnika kamieni naturalnych. Ze względu na aurę tego minerału będzie on udanym podarunkiem dla zodiakalnych byków, baranów, bliźniąt i raków.
Sygnet, pierścionek i naszyjnik z agatem to idealna niespodzianka na rocznicę ślubu i urodziny. Urok tego kamienia możesz wykorzystać, by sprawić komuś przyjemność bez okazji. Wybierz agat dla osoby, która próbuje zwiększyć swoją pewność siebie i ułożyć sobie życie.
Czy jednak biżuteria z tym kamieniem półszlachetnym spodoba się każdemu?
Biżuteria z agatem – komu warto ją podarować?
Zrezygnuj z noszenia agatu, jeżeli zauważysz, że jego energia źle na ciebie wpływa. Pamiętaj, że zgodnie z przesądami ludowymi, nie zaleca się nadużywania mocy kamieni naturalnych. Nie należy trzymać zbyt wielu minerałów w domu i pod żadnym pozorem nie można umieszczać ich w sypialni i łazience. Agatów nie łącz też z karnelianem i czerwonym jaspisem. Grozi to stworzeniem niestabilnego pola energetycznego i może spowodować rozchwianie emocjonalne.
Przeciwwskazań do noszenia agatów jest niewiele, dlatego biżuteria z agatem jest doskonałym prezentem dla wielu osób.
Agat jako prezent – czy to dobry wybór?
Agat to dobry prezent dla każdego! Plastry agatowe, z których powstają wisiorki, pierścionki i sygnety to efektowne dodatki do wieczorowych kreacji i mocny akcent codziennego outfitu. Biżuteria z agatem ma rozbudowaną symbolikę i jest pełna dobrej energii – może stać się amuletem ochronnym. Kamień ten oprawiony w metal szlachetny wygląda zjawiskowo. Sprawi radość, ale także otoczy swojego właściciela dobrą aurą energetyczną, dlatego warto podarować go również sobie.
Julia Witczak
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Pierścionek z białego i żółtego złota 585 z tanzanitem 0,20 ct i brylantami 0,10 ct
Pierścionek zaręczynowy Perugia z różowego złota 585 z morganitem 0,43 ct i białymi...
Zawieszka medalik z żółtego złota 585 szkaplerz dwustronny z Matką Boską i Jezusem
Poprzednie wpisy na blogu
Pomysł na prezent na Święta Bożego Narodzenia - inspiracje prezentowe dla kobiet
Najlepsze świąteczne prezenty to te wręczane prosto z serca i takie, które sprawiają radość, wzruszają i stają się troskliwie przechowywanymi pamiątkami. Dlatego, jeśli chcesz podarować bliskiej osobie upominek, który będzie wyrażać więcej niż słowa, wybierz biżuterię. Spraw, by tegoroczne Boże Narodzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe dla twojej żony, mamy, narzeczonej czy przyjaciółki!
Co kupić na Mikołajki kobiecie? Prezentownik A&A
Lampki, choinki oraz unoszący się w powietrzu zapach cynamonu i goździków oznaczają jedno – czas pomyśleć o tym, co wybrać na idealny prezent mikołajkowy dla bliskiej twojemu sercu kobiety. Oczywiście i w tym przypadku niezastąpiona okazuje się luksusowa biżuteria od A&A. Oto nasze propozycje upominków mikołajkowych, które oczarowują i pozwolą poczuć magię zbliżających się Świąt.
Bursztyn - Charakterystyka, właściwości, zastosowanie i biżuteria
Bursztyn, zwany "złotem Bałtyku", kojarzy się z Morzem Bałtyckim, ale jest też spotykany w odległych zakątkach świata. Nazywa się go kamieniem, choć nie wydobywa się go z wnętrza ziemi. Mimo tego bursztyny już wieki temu były obiektem pożądania i zdobiły wyrafinowaną biżuterię. Dowiedz się więcej o tych niezwykłych "morskich kamieniach"!
Agat - Charakterystyka, właściwości, kolor i zastosowanie
Agat zachwyca swoim nietuzinkowym przekrojem i woskowym połyskiem. Według niektórych skrywa w sobie również dobrą energię i może być talizmanem. Poznaj bliżej agaty – kamienie inspirujące do tworzenia wyrafinowanej biżuterii i od wieków cenione przez koneserów klejnotów.
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!