Bursztyn – Czym jest, skąd pochodzi, do czego jest wykorzystywany, jak go rozpoznać, jakie ma właściwości i komu warto go podarować

Data publikacji: 25.10.2024

Data aktualizacji:  25.10.2024

Odsłon artykułu: 467

Bursztyn, ta niezwykła żywica kopalna często nazywana “złotem Bałtyku”, fascynuje ludzi od tysięcy lat swoją tajemniczą naturą.

Choć najczęściej kojarzy się z wybrzeżem Morza Bałtyckiego, można go znaleźć w różnych zakątkach świata, od wybrzeży Dominikany po odległe plaże Sycylii. Mimo że potocznie nazywany jest kamieniem szlachetnym, w rzeczywistości jest skamieniałą żywicą prehistorycznych drzew, która przez miliony lat podlegała procesom fosylizacji.

Ta wyjątkowa substancja, ceniona już w starożytności, do dziś zachwyca jubilerów i kolekcjonerów swoim ciepłym blaskiem, lekkością oraz zdolnością do przechowywania w swoim wnętrzu tajemnic sprzed milionów lat w postaci prehistorycznych inkluzji.

Spis treści

1. Co to jest bursztyn? Najważniejsze informacje

2. Geneza nazwy "bursztyn"

3. Kolory bursztynu – jakie barwy może mieć?

4. Zastosowania bursztynu – jak jest wykorzystywany?

5. Odmiany bursztynu - jakie są jego rodzaje?

6. Jak odróżnić prawdziwy bursztyn od podróbki?

7. Symbolika bursztynu i jego znaczenie

8. Właściwości bursztynu – co warto wiedzieć?

9. Przeciwwskazania do noszenia bursztynu

10. Dla kogo biżuteria z bursztynem będzie idealna?

11. Czy bursztyn to dobry pomysł na prezent?

Co to jest bursztyn? Najważniejsze informacje

Bursztyn (inaczej jantar) jest kopaliną, choć przyjęło się mówić o nim jako o kamieniu. To zastygła w morzu żywica z drzew iglastych.

Bursztyny powstały prawdopodobnie w paleogenie, ok. 40 mln lat temu. Są przezroczyste oraz mają twardość 2-2,5 w skali Mohsa. Mogą przechowywać w sobie pamiątki sprzed tysięcy lat. Są to tzw. inkluzje organiczne, czyli najczęściej owady, które można zobaczyć gołym okiem w tym przezroczystym kamieniu.

Fascynująca jest nie tylko historia bursztynów, ale też ich wygląd i geneza ich nazwy.

Geneza nazwy Bursztyn

Najstarsze określenie tej kopaliny – elektron – pochodzi z języka greckiego. Słowo to oznacza 'pochodzący od słońca' i 'kamień, który przyciąga'. Starożytnie Rzymianie nazywali bursztyny succinum.

Wyraz ten pochodzi od łacińskiego słowa sucus, czyli sok. Natomiast Polacy wieki temu przejęli nazwę 'bursztyn' od Germanów.

W język starogermańskim kopalinę tę nazywano bernstein – słowo to oznacza "kamień, który się pali"*.

Zastosowania bursztynu – jak jest wykorzystywany?

Już Grecy z epoki brązu nosili ozdoby z bursztynami. Starożytne ludy wykorzystywały ten "kamień" do produkcji paciorków oraz ozdób funeralnych, talizmanów i amuletów chroniących przed nieszczęściem**. Również dziś zdobi on m.in. eleganckie kolczyki, naszyjniki i broszki.

Starożytni uczeni przypisywali bursztynom właściwości lecznicze. I współcześnie zwolennicy medycyny naturalnej używają tych kamieni do wspomagania leczenia chorób tarczycy, serca czy astmy. Z bursztynów produkuje się również maści przeznaczone do stosowania w przypadku bólów reumatycznych.

W krajach nadbałtyckich kopalinę tę wykorzystywano do produkcji amuletów, relikwiarzy, rzeźb i instrumentów muzycznych. W XVIII w. na życzenie króla pruskiego powstała Bursztynowa Komnata – wyposażenie gabinetu Fryderyka Wilhelma w całości wykonane z jantarów. Zostało ono jednak podarunkiem tego władcy dla rosyjskiego cara. Ostatecznie Komnata przepadła podczas II wojny światowej.

Kopalina znajduje zastosowanie także w przemyśle jako składnik m.in. farb i rozpuszczalników. Natomiast kwas bursztynowy pozyskiwany z bursztynów wykorzystuje się do produkcji naturalnych kosmetyków. Bursztyny ceni się też za ich kolor – mają przeważnie słoneczny odcień.

Kolory bursztynu – jakie barwy może mieć?

Przezroczysty bursztyn ma zwykle ciepły odcień. Może być złoty, miodowy, czerwony, pomarańczowy. Rarytasami są: bursztyn niebieski, bursztyn zielonkawy czy bursztyn biały. Ten ostatni jest bardzo rzadki, a przez to najcenniejszy ze wszystkich jantarów.

Kolor bursztynu zależy od wielkości znajdujących się w jego wnętrzu pęcherzyków powietrza, środowiska, w którym się kształtował oraz od rodzaju znajdującej się w nim materii organicznej. Kopaliny te występują też w wielu odmianach.

Odmiany bursztynu - jakie są jego rodzaje?

Najpopularniejsze odmiany jantarów to bursztyny:

  • bałtyckie – mają woskowy połysk; są przezroczyste (przeświecające i mętne), żółtawe, mlecznobiałe lub brązowe;

  • dominikańskie – często znajdują się w nich skamieniałości; mogą mieć niebieski odcień i są fluorescencyjne; wyróżnia je mniejsza zawartość kwasu bursztynowego niż w przypadku innych odmian tej kopalin;

  • sycylijskie (symetyty) – są ciemnoczerwone lub niebieskie i fluorescencyjne – świecą światłem w najrozmaitszych barwach.

Zarówno bursztyn bałtycki, jak i inne odmiany mają cechy, po których łatwo rozpoznasz, że masz do czynienia z prehistoryczną kopaliną, a nie z jej podróbką.

Jak odróżnić prawdziwy bursztyn od podróbki?

Aby sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy, wykonaj test:

  • przyjrzyj się mu – powinien mieć nieregularne inkluzje;

  • podpal go – powinien palić się jasnym płomieniem i wydzielać się żywiczny, balsamiczny zapach;

  • wrzuć mały jantar do naczynia z osoloną wody – prawdziwy bursztyn będzie się na niej unosić.

Bursztyn to kamień o rozbudowanej symbolice, dlatego warto poznać jego interpretację w różnych kulturach.

Symbolika bursztynu i jego znaczenie

Bursztyn to symbol energii, słońca i życia – taka symbolika ma swoje korzenie w mitologii i dawnych wierzeniach. Starożytni Grecy uważali, że jest w nim zamknięty słoneczny blask, oraz wykonywali bursztynowe amulety ochronne.

To samo robili niegdysiejsi Rzymianie. Gladiatorzy przed wyjściem na arenę zawieszali na szyjach talizmany z bursztynem z napisem „zwyciężę". Natomiast dawni Słowianie wykorzystywali ten kamień podczas obrzędów religijnych. Wierzyli, że może on łączyć świat ludzi ze światem zmarłych.

Bursztyn ma rozbudowaną symbolikę, ale równie fascynujące są jego właściwości fizyczne i chemiczne.

Właściwości bursztynu – co warto wiedzieć?

Naturalne bursztyny:

  • są lekkie – ich gęstość oscyluje w granicach 0,96-1,096 g/cm3,

  • mają nieuporządkowaną strukturę wewnętrzną,

  • zawierają w swoim składzie ok. 3-8% kwasu bursztynowego (C4H6O4) pomagającego m.in. hamować procesy zapalne,

  • mają różny skład – zawierają do 81% węgla, do 11% wodoru, do 15% tlenu i ok. 0,5% siarki.

  • mają właściwości elektrostatyczne – jantary podczas pocierania np. o włosy czy włókna wełny elektryzują się ujemnie, dlatego przyciągają je do siebie.

Nasuwa się więc pytanie, czy właściwości bursztynu powodują, że niektórzy nie powinni go nosić?

Kamień wiecznie żywy

Bursztyn nazywany jest “kamieniem wiecznie żywym”, ponieważ zmienia swoją barwę pod wpływem czynników zewnętrznych.

W ciągu 15-20 lat jasne odcienie przechodzą w coraz bardziej pomarańczowe i czerwone.

Jest to jedyna kopalna żywica zawierająca tak wysoką zawartość kwasu bursztynowego (3-8%), który gromadzi się głównie w zewnętrznej warstwie, czyli korze.

Przeciwwskazania do noszenia bursztynu

Nie ma przeciwwskazań do noszenia bursztynów. Biżuteria z tymi kamieniami jest bezpieczna i nikomu nie wyrządzi krzywdy. Natomiast osoby uczulone na kwas bursztynowy muszą unikać suplementów, maści i kosmetyków, w których znajduje się ten związek chemiczny. W przeciwnym razie możliwa jest alergiczna reakcja skórna i pogorszenie samopoczucia.

Ze względu na to, że bursztyny są bezpieczne dla zdrowia, mają szerokie grono miłośników – jednak czy są odpowiednie dla każdego?

Dla kogo biżuteria z bursztynem będzie idealna?

Biżuteria z bursztynem przypadanie do gustu koneserom ozdób z naturalnymi kamieniami, osobom ceniącym klasyczną elegancję oraz tym, którzy wierzą we właściwości lecznicze tej kopaliny. Uważa się, że jest odpowiednia zwłaszcza dla zodiakalnych strzelców.

Wisiorki, naszyjniki czy bransoletki z bursztynem to biżuteryjna klasyka, która sprawdzi się na co dzień. Oprócz tego ozdoby te można potraktować jako duchowe talizmany chroniące przed pechem. Choć biżuteria z bursztynem jest zarazem klasyczna i nietuzinkowa, czy na pewno jest dobrym pomysłem na prezent?

Tradycje ludowe obdarowywania bursztynem

W polskiej tradycji ludowej bursztyn był szczególnie ważnym prezentem:

Na Kurpiowszczyźnie bursztyny najczęściej zamawiano dla młodej dziewczyny przed jej zamążpójściem lub były prezentem od męża.

Zgodnie z miejscową tradycją, kawaler mógł podarować bursztyny pannie tylko jako oficjalną deklarację uczuć - przyjęcie takiego podarunku oznaczało wzajemność i zgodę na wspólne życie

Czy bursztyn to dobry pomysł na prezent?

Biżuteria z bursztynem to zdecydowanie trafiony prezent – jest ponadczasowa, elegancka i ponoć może chronić swojego właściciela przed nieszczęściami. Wręczając ją, podarowujesz drugiej osobie coś więcej niż ozdobę. To piękna, niebanalna pamiątka na całe życie. Dlatego broszka, pierścionek czy naszyjnik z bursztynem będą wspaniałym prezentem na urodziny, rocznicę ślubu czy święta.

Jantar to złocista, twarda żywica, która jest inspiracją dla projektantów biżuterii. Bursztyn może również skrywać w sobie pamiątki sprzed tysięcy lat – jest wyjątkowy, elegancki i intrygujący.

Poprzednie wpisy na blogu

Produkt dodany do porównania.