Miłość nie ma ceny, ale mężczyzna, który zamierza się oświadczyć, myśli także o finansach. Cena pierścionka zaręczynowego i to jak kosztowny model wybrać może spędzać sen z powiek. Są tacy, dla których wydanie większej ilości pieniędzy świadczy o sile uczucia i tacy pragnący znaleźć, elegancką, ale raczej symboliczną biżuterię. Którzy z nich postępują właściwie? I czy faktycznie koszt pierścionka zaręczynowego ma tak duże znaczenie? Wyjaśniamy!

Pierścionek zaręczynowy – ile powinien kosztować?

Zgodnie z tradycją, aby kupić pierścionek zaręczynowy dla swojej wybranki, należy wydać przynajmniej trzykrotność swojej miesięcznej pensji. Możliwość wydania takiej kwoty ma świadczyć o tym, że mężczyzna jest zaradny, przedsiębiorczy, umie gospodarować budżetem i jest w stanie utrzymać przyszłą żonę.

Takie podejście powiela jednak stereotypy i odchodzi do lamusa. Niektórzy, zamiast tradycyjnej biżuterii, wręczają swoim wybrankom symboliczne grawerowane medaliony, nieśmiertelniki. Są też pary, które z okazji zaręczyn wolą wykonać tatuaż. Dlatego, aby wybrać pierścionek zaręczynowy, który przemówi do serca ukochanej, warto kierować się nie jego ceną, a gustem i oczekiwaniami przyszłej narzeczonej. Mężczyzna powinien zwrócić uwagę na solidne wykonanie biżuterii, którą jego druga połówka będzie z dumą nosić na palcu.

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy i co wpływa na jego cenę?

To, ile kosztują pierścionki zaręczynowe, zależy od kilku czynników. Powstają subtelne modele, których cena wynosi kilkaset złotych. W Polsce na biżuterię zaręczynową wydaje się jednak zwykle między 1 a 2 tys. złotych. Są też tacy, którzy decydują się na luksusowe pierścionki kosztujące tyle co samochody dobrych marek.

O tym, ile będzie kosztować pierścionek zaręczynowy, decyduje:

  • jego kruszec - najdroższe są modele wykonane z platyny. Mniej płaci się za pierścionki zaręczynowe z białego i żółtego złota. Niektórzy jednak wybierają skromną, ale efektowną biżuterię ze srebra. Oprócz rodzaju kruszcu na cenę pierścionka wpływa też jego próba - im jest ona wyższa, tym za zaręczynowy krążek trzeba zapłacić więcej;

  • rodzaj kamieni szlachetnych - najwięcej trzeba wydać na pierścionek zaręczynowy z efektownie oszlifowanym brylantem. Tylko trochę mniej zapłacisz za biżuterię ze szmaragdami i rubinami. Jeżeli chcesz przeznaczyć na nią mniejszą kwotę, to zdecyduj się na wybór pierścionka z topazem lub białym szafirem. Znaczenie ma zarówno rodzaj kamienia, jak i jego wielkość. Okazały brylant będzie nieporównywalnie droższy od klejnotu będącego małym oczkiem na złotym krążku;

  • renoma jubilera - pamiętaj, że za pierścionek pochodzący z masowej produkcji zapłacisz mniej niż za ten, który powstał w kameralnej, rzemieślniczej pracowni. Ten drugi będzie jednak wykończonyz wirtuozerską precyzją, solidny i efektowny mimo upływu czasu. W małych pracowniach możesz też zamówić pierścionek, który będzie wykonany według twojego projektu. Niezależnie od tego, ile będzie on kosztować, stanie się bezcenny dla twojej narzeczonej.

Pierścionki zaręczynowe – ceny za modele z brylantami

Jeżeli zastanawiasz się, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, na pewno myślałeś o modelu z brylantem. Taka biżuteria występuje w wielu wariantach i mogą pozwolić sobie na nią także ci, którzy mają ograniczony budżet.

Pierścionek zaręczynowy z białego złota o próbie 750 i z brylantem o masie 0,03 ct możesz kupić już za ok. 900 zł. Jeżeli szukasz czegoś z większym klejnotem i chcesz wydać więcej, to twój wybór może paść np. na model z białego złota o próbie 585 z brylantem o masie 0,14 ct, za który zapłacisz ok. 2000 zł. Natomiast jeśli twój budżet pozwala na większe szaleństwo, zaskocz swoją przyszłą żonę czymś wyjątkowym. Niech będzie to np. zjawiskowy pierścionek z dwukolorowego złota o próbie 585 z okazałym brylantem ważącym 0,50 ct. Wydasz na niego pięciocyfrową kwotę.

Pamiętaj, że to, ile za pierścionek zaręczynowy zapłacisz, nie jest najważniejsze!

Cena pierścionka ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest, aby trafić w gust przyszłej żony. Zastanów się, czy woli ona klasyczną i subtelnie zdobioną biżuterię, czy raczej nosi przykuwające wzrok, kolorowe ozdoby. W tym drugim przypadku pomyśl o pierścionku z topazem, akwamarynem lub rubinem.

Nie zapomnij też, że taka biżuteria to przede wszystkim symbol miłości. Może być skromna lub wyszukana, z dużym lub niewielkim kamieniem - ważne, aby była wręczona szczerze.

Pierścionek zaręczynowy – za ile go kupić?

Ceny pierścionków zaręczynowych zaczynają się od kilkuset złotych, a ich górna granica ciągle się przesuwa. Jednak ty, kup biżuterię dla swojej narzeczonej za tyle, za ile uważasz. Nie kieruj się konwenansami - niech będzie to twój podarunek wyrażający najpiękniejsze uczucia.

Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na jakość kruszcu i kamienia. Nawet jeżeli masz mały budżet, to wybierz skromniejszy pierścionek, ale z pracowni, w której będzie wykonany ręcznie i z dbałością o detale. Nie rezygnuj z jakości na poczet niższej ceny. To właśnie twoje starania, aby wybrać możliwie najpiękniejszą i najlepiej wykonaną biżuterię, są świadectwem twoich uczuć.

Produkt dodany do porównania.