Ten zielony minerał, na którym znajdują się nieoczywiste liniowe i pierścieniowe wzory, skradł serce niejednego kolekcjonera biżuterii i mistrza sztuki jubilerskiej. Odcień malachitu pasuje do chłodnej barwy białego złota i srebra oraz do ciepłej tonacji żółtego kruszcu. Dlaczego jeszcze ten wyjątkowy kamień inspiruje do tworzenia misternej biżuterii? Poznaj bliżej malachit - ceniony i pożądany minerał.

Czym jest malachit i gdzie występuje?

Malachit to minerał z gromady węglanów (uwodniony węglan miedzi) blisko spokrewniony z lapis lazuli. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "malkos", co znaczy miękki. Określenie to jak najbardziej pasuje do malachitu, gdyż jego twardość w skali Mohsa wynosi zaledwie 4.

Cztery tysiące lat temu minerał ten wydobywano w Egipcie i Izraelu. Dziś spotyka się go w miejscach utleniania złóż miedzi. To właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za jego charakterystyczną zieloną barwę. Złoża malachitu występują na całym świecie. Największe z nich, które zostały już wyeksploatowane, znajdowały się na Uralu. Obecnie ten zielony minerał wydobywa się w Kongo, Zairze, Australii, USA, Chile i RPA. Jego niewielkie złoża znajdują się także w Polsce - na Kielecczyźnie w okolicach Góry Miedzianej i na Dolnym Śląsku.

Wypolerowany malachit ma zjawiskowy połysk i efektowny, zielony kolor. Na jego powierzchni znajdują się fantazyjne koła, słoje, pasy i wstęgi w jaśniejszych i ciemniejszych odcieniach zieleni. Natomiast bryły malachitu często osiągają imponujące rozmiary i ważą nawet kilka ton.

W czym pomaga malachit? Zdrowotne właściwości malachitu

Już wieki temu twierdzono, że ten zjawiskowy minerał może mieć dobry wpływ na ludzkie zdrowie. Dziś także niektórzy uważają, że ze względu na zawartość miedzi ma on właściwości bakteriobójcze. W przeszłości chętnie wykonywano z niego naczynia, wierząc, że pomogą one pozbyć się zanieczyszczeń z wody.

Są też tacy, którzy sądzą, że malachit to remedium na bóle porodowe i reumatyczne. Niekiedy za cenne właściwości zdrowotne tego minerału uważa się wspieranie przez niego układu krążenia i regenerację uszkodzonych tkanek.

Jaką moc ma malachit?

Od setek lat malachitowi przypisuje się właściwości magiczne i nadprzyrodzone. Niegdyś wykorzystano go podczas rytuałów oczyszczających.

Uważa się, że jest to kamień natury, który pomaga wzmocnić czakrę serca. Już Aztecy sądzili, że może przyciągać miłość. W starożytności patronką malachitu została bogini Wenus. Dziś również są tacy, którzy specjalnie noszą ten minerał blisko serca, gdyż wierzą, że zwiększa on zdolność kochania, i wykorzystują go do magii miłosnej.

Przez niektórych malachit nazywany jest kamieniem transformacji, gdyż ma on pomagać łagodnie przechodzić przez ważne zmiany w życiu. Oprócz tego uważa się, że ten zielony kamień ułatwia koncentrację i rozwój duchowy, rozwiązywanie problemów oraz dodaje wytrwałości, odwagi i nadziei.

Jak rozpoznać, czy malachit jest prawdziwy?

Malachit znika z powierzchni ziemi. Złoża uralskie wyeksploatowano już na początku XX wieku. Dlatego minerał ten jest coraz droższy i... coraz częściej podrabiany.

Znawca kamieni, który chce przekonać się, czy ma do czynienia z prawdziwym malachitem, może wziąć go do ręki. Minerał ten jest ciężki, a jego podróbki są lekkie niczym plastik. Aby upewnić się co do prawdziwości kamienia, wystarczy go ogrzać wyższą temperaturą. Malachit zmienia pod jej wpływem barwę - jego odcień blaknie. To samo dzieje się z nim, jeżeli jest zbyt długo wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych.

Jak oczyszczać i ładować malachit?

Malachit należy ładować, aby móc w pełni wykorzystywać jego właściwości. W tym celu trzeba zapewnić mu kontakt z ziemią. Kamień ten można zasypać ziemią, piaskiem lub roślinami - trawą czy liśćmi. Ładuje się go także za pomocą kryształów górskich lub w świetle Księżyca.

Malachit należy myć pod bieżącą zimną wodą. Nie może mieć on kontaktu z mydłem ani z amoniakiem i kwasami.

Malachit w jubilerstwie

Malachit szlifuje się w formy płytek, kaboszonów i kul. Ze względu na swój nieoczywisty urok inspiruje do tworzenia artystycznej i eleganckiej biżuterii. Jest łączony z białym i żółtym złotem oraz zdobi finezyjne bransolety, wytworne kolczyki, przykuwające wzrok wisiory i pierścionki. Do ozdabiania biżuterii często wykorzystywane są pokaźne, zwracające uwagę kamienie.

Dla kogo przeznaczona jest biżuteria z malachitem?

Zielony kamień w różnych odcieniach to kolorowa propozycja dla pań, które lubią niesztampową i wyrazistą biżuterię. Naszyjnik czy kolczyki z malachitem mogą stanowić ważny element stylizacji - i to zarówno takiej wybieranej na co dzień, jak i na specjalne okazje. To także ponadczasowy kamień, który będzie modnym biżuteryjnym akcentem mimo zmieniających się trendów.

Pomyśl o biżuterii z malachitem, jeżeli lubisz się wyróżniać i szukasz ozdób, które wyrażają osobowość. Bransoletka, wisiorek czy broszka z tym coraz rzadszym minerałem o nieoczywistym, zielonym odcieniu będzie wtedy ważnym elementem kolekcji twojej biżuterii.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.