Oliwin to zjawiskowy kamień szlachetny, który wyróżnia wręcz bajeczny połysk - szklisty, oleisty, niekiedy z efektem kociego oka i smug świetlnych. Niektórzy twierdzą, że odcień tego klejnotu jest podobny do koloru oliwek. Jednak zdarzają się oliwiny o barwie brązowej, czarnej, a także białe i bezbarwne. To także kamień, który ma też rozbudowaną symbolikę i któremu przypisuje się szereg cudownych właściwości. Oto oliwin - klejnot pełen tajemniczego uroku.

Jakie właściwości ma oliwin?

Niektórzy uważają, że ten zielony kamień ma zbawienny wpływ na zdrowie oraz że jest remedium na wiele popularnych i uciążliwych dolegliwości. Bywa, że w jego moc wierzą osoby będące na diecie. Według nich oliwin pomaga w detoksykacji organizmu, przyspiesza trawienie i podkręca metabolizm.

Inni uważają, że może on łagodzić nerwowość, leczy rany, przyciąga miłość, a nawet wspiera funkcjonowanie wątroby. Są też tacy, dla których jest on cudownym lekiem na trądzik i różne alergie. Uważa się, że może on zwalczać kurzajki, krosty, brodawki oraz nawilżać skórę. Oliwin ma też pomagać zrozumieć zmiany zachodzące w życiu, wnosić do niego poczucie harmonii i gwarantować spokojny sen oraz sprzyjać zachowaniu równowagi emocjonalnej.

Oliwin – skąd pochodzi i gdzie jest wydobywany?

Oliwin wydobywano już ponad 3500 lat temu. W starożytności zajmowali się tym Egipcjanie. Złoża tego zielonego kamienia znajdowały się na wyspie Dżazirat Zabardżad na Morzu Czerwonym. Oliwin był nazywany przez Egipcjan "klejnotem słońca".

Kamień ten był niezwykle popularny setki lat temu, ale jednocześnie mylono go z innymi minerałami. Uważa się, że kolekcja szmaragdów Kleopatry mogła być w rzeczywistości zbiorem oliwinów. Niekiedy błędnie identyfikowano go jako zielony diament, tsavoryt, dioptaz czy diopsyd. Nazwy "oliwin" po raz pierwszy użył pod koniec XVIII wieku niemiecki mineralog Abraham Gottlob Werner. Miała ona oczywiście nawiązywać do podobieństwa tego kamienia do zielonych oliwek.

Dziś wiadomo, że oliwiny to grupa minerałów zaliczanych do krzemianów. Ich strukturę tworzą krzemiany magnezu, żelaza, manganu, które zawierają domieszki chromu, tytanu i glinu. Tworzą one kryształy słupkowe i tabliczkowe.

Oliwin - nazywany też perydotem - wyróżnia specyficzny połysk, a na jego powierzchni można często dostrzec grę efektów świetlnych. Oprócz kociego oka kamieniu tym pojawiają się smugi, które przybierają kształt gwiazd. Kamień ten jest dość twardy - jego twardość ocenia się na od 6,5 do 7 w skali Mohsa.

Minerały te wydobywa się dziś w Australii (Queensland) Brazylii (Minas Gerais), Chinach, Erytrei, Kenii, Meksyku, Pakistanie, na Sri Lance, w Tanzanii i USA. Natomiast największy oliwin na świecie znaleziono na Wyspie św. Jana na Morzu Czerwonym. Kamień ten ma 62 g i znajduje się w zbiorach Smithsonian Institute w Waszyngtonie. W Polsce niewielkie złoża oliwinu występują na Dolnym Śląsku

Znaczenie i zastosowanie oliwinu

Oliwin to nie tylko piękny klejnot, ale też kamień, który ma pomóc odnaleźć równowagę ludziom refleksyjnym, ze skłonnościami do melancholii i pogrążonym w depresji. W przeszłości wykorzystywano go do tego, aby zabezpieczyć się przed utratą majątku. Dlatego do dziś uważa się, że jest to kamień bankierów i kupców.

Klejnoty te szlifuje się najczęściej szlifem fasetowym lub kaboszonowym. W pracowniach jubilerskich powstaje finezyjna biżuteria z oliwinem w roli głównej. To pierścionki, bransoletki i zawieszki mieniące się urzekającym zielono-żółtym blaskiem. Oliwiny pasują zwłaszcza do żółtego złota, ale często zestawia się je także z innymi kamieniami szlachetnymi - z białymi szafirami, diamentami czy zielonymi granatami.

Czy oliwin jest kamieniem szlachetnym?

Oliwin to jeden z najbardziej zjawiskowych i ciekawych kamieni szlachetnych. Powstał miliony lat temu we wnętrzu ziemi i znalazł się bliżej jej powierzchni na skutek zachodzących procesów geologicznych. Kamień ten znaleziono też w pyle komet, w rzadkich meteorytach-pallasytach i na Księżycu. Naukowcy uważają, że jego złoża znajdują się również na Marsie.

Jak rozpoznać oliwin?

Kamień ten może przypominać inne minerały i niekiedy trudno go od nich odróżnić. Jednak tym, co wyróżnia oliwny, jest specyficzny szklisto-tłusty połysk i niewielka dyspersja. Oprócz tego mają one charakterystyczne widmo absorpcyjne z trzema szerokimi liniami w niebieskiej części.

Oliwin w jubilerstwie

Te kamienie już w starożytności wykorzystywano do produkcji biżuterii i amuletów. Dziś powstają z nich wytworne i luksusowe wyroby jubilerskie. To pierścionki z dużymi klejnotami i bransoletki z misternie szlifowanych, niewielkich kamieni. Kolorystyka oliwinu świetnie wpisuje się w stylistykę wiktoriańską. Dlatego w pracowniach jubilerskich powstają m.in. zawieszki z zielonymi kamieniami inspirowane tą epoką.

Niezależnie od tego, czy właściwości oliwinu są mitem, czy prawdą, nie można zaprzeczyć, że jest on wyjątkowym klejnotem. Zielono-żółty odcień, unikalny połysk sprawiają, że ozdobiona nim biżuteria hipnotyzuje, przyciąga uwagę i jest niezwykle oryginalna.

Produkt dodany do porównania.