- A&A
- Nowości
- 0 likes
- 79 views
- 0 comments

Oliwin to zjawiskowy kamień szlachetny, który wyróżnia wręcz bajeczny połysk - szklisty, oleisty, niekiedy z efektem kociego oka i smug świetlnych. Niektórzy twierdzą, że odcień tego klejnotu jest podobny do koloru oliwek. Jednak zdarzają się oliwiny o barwie brązowej, czarnej, a także białe i bezbarwne. To także kamień, który ma też rozbudowaną symbolikę i któremu przypisuje się szereg cudownych właściwości. Oto oliwin - klejnot pełen tajemniczego uroku.
Jakie właściwości ma oliwin?
Niektórzy uważają, że ten zielony kamień ma zbawienny wpływ na zdrowie oraz że jest remedium na wiele popularnych i uciążliwych dolegliwości. Bywa, że w jego moc wierzą osoby będące na diecie. Według nich oliwin pomaga w detoksykacji organizmu, przyspiesza trawienie i podkręca metabolizm.
Inni uważają, że może on łagodzić nerwowość, leczy rany, przyciąga miłość, a nawet wspiera funkcjonowanie wątroby. Są też tacy, dla których jest on cudownym lekiem na trądzik i różne alergie. Uważa się, że może on zwalczać kurzajki, krosty, brodawki oraz nawilżać skórę. Oliwin ma też pomagać zrozumieć zmiany zachodzące w życiu, wnosić do niego poczucie harmonii i gwarantować spokojny sen oraz sprzyjać zachowaniu równowagi emocjonalnej.
Oliwin – skąd pochodzi i gdzie jest wydobywany?
Oliwin wydobywano już ponad 3500 lat temu. W starożytności zajmowali się tym Egipcjanie. Złoża tego zielonego kamienia znajdowały się na wyspie Dżazirat Zabardżad na Morzu Czerwonym. Oliwin był nazywany przez Egipcjan "klejnotem słońca".
Kamień ten był niezwykle popularny setki lat temu, ale jednocześnie mylono go z innymi minerałami. Uważa się, że kolekcja szmaragdów Kleopatry mogła być w rzeczywistości zbiorem oliwinów. Niekiedy błędnie identyfikowano go jako zielony diament, tsavoryt, dioptaz czy diopsyd. Nazwy "oliwin" po raz pierwszy użył pod koniec XVIII wieku niemiecki mineralog Abraham Gottlob Werner. Miała ona oczywiście nawiązywać do podobieństwa tego kamienia do zielonych oliwek.
Dziś wiadomo, że oliwiny to grupa minerałów zaliczanych do krzemianów. Ich strukturę tworzą krzemiany magnezu, żelaza, manganu, które zawierają domieszki chromu, tytanu i glinu. Tworzą one kryształy słupkowe i tabliczkowe.
Oliwin - nazywany też perydotem - wyróżnia specyficzny połysk, a na jego powierzchni można często dostrzec grę efektów świetlnych. Oprócz kociego oka kamieniu tym pojawiają się smugi, które przybierają kształt gwiazd. Kamień ten jest dość twardy - jego twardość ocenia się na od 6,5 do 7 w skali Mohsa.
Minerały te wydobywa się dziś w Australii (Queensland) Brazylii (Minas Gerais), Chinach, Erytrei, Kenii, Meksyku, Pakistanie, na Sri Lance, w Tanzanii i USA. Natomiast największy oliwin na świecie znaleziono na Wyspie św. Jana na Morzu Czerwonym. Kamień ten ma 62 g i znajduje się w zbiorach Smithsonian Institute w Waszyngtonie. W Polsce niewielkie złoża oliwinu występują na Dolnym Śląsku
Znaczenie i zastosowanie oliwinu
Oliwin to nie tylko piękny klejnot, ale też kamień, który ma pomóc odnaleźć równowagę ludziom refleksyjnym, ze skłonnościami do melancholii i pogrążonym w depresji. W przeszłości wykorzystywano go do tego, aby zabezpieczyć się przed utratą majątku. Dlatego do dziś uważa się, że jest to kamień bankierów i kupców.
Klejnoty te szlifuje się najczęściej szlifem fasetowym lub kaboszonowym. W pracowniach jubilerskich powstaje finezyjna biżuteria z tym wyjątkowym kamieniem w roli głównej. To pierścionki, bransoletki i zawieszki mieniące się urzekającym zielono-żółtym blaskiem. Oliwiny pasują zwłaszcza do żółtego złota, ale często zestawia się je także z innymi kamieniami szlachetnymi - z białymi szafirami, diamentami czy zielonymi granatami.
Czy oliwin jest kamieniem szlachetnym?
Oliwin to jeden z najbardziej zjawiskowych i ciekawych kamieni szlachetnych. Powstał miliony lat temu we wnętrzu ziemi i znalazł się bliżej jej powierzchni na skutek zachodzących procesów geologicznych. Kamień ten znaleziono też w pyle komet, w rzadkich meteorytach-pallasytach i na Księżycu. Naukowcy uważają, że jego złoża znajdują się również na Marsie.


Jak rozpoznać oliwin?
Kamień ten może przypominać inne minerały i niekiedy trudno go od nich odróżnić. Jednak tym, co wyróżnia oliwny, jest specyficzny szklisto-tłusty połysk i niewielka dyspersja. Oprócz tego mają one charakterystyczne widmo absorpcyjne z trzema szerokimi liniami w niebieskiej części.
Oliwin w jubilerstwie
Te kamienie już w starożytności wykorzystywano do produkcji biżuterii i amuletów. Dziś powstają z nich wytworne i luksusowe wyroby jubilerskie. To pierścionki z dużymi klejnotami i bransoletki z misternie szlifowanych, niewielkich kamieni. Kolorystyka oliwinu świetnie wpisuje się w stylistykę wiktoriańską. Dlatego w pracowniach jubilerskich powstają m.in. zawieszki z zielonymi kamieniami inspirowane tą epoką.
Niezależnie od tego, czy właściwości oliwinu są mitem, czy prawdą, nie można zaprzeczyć, że jest on wyjątkowym klejnotem. Zielono-żółty odcień, unikalny połysk sprawiają, że ozdobiona nim biżuteria hipnotyzuje, przyciąga uwagę i jest niezwykle oryginalna.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,26 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,41 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z białym szafirem 0,31 ct
Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 Milano z czarnym brylantem 0,30 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Modena z białym topazem 0,97 ct i białymi...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Modena z szafirem 0,96 ct i brylantami...
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Perugia z topazem 0,62 ct i brylantami...
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Perugia z morganitem 0,36 ct i białymi...
Pierścionek zaręczynowy żółte złoto 585 Parma z czarnym diamentem 0,0581 ct
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Parma z brylantem
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Torino z morganitem 0,27 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy różowe złoto 585 Torino z rubinem 0,33 ct i sekretnym brylantem...
Pierścionek zaręczynowy z białego złota 585 z brylantem 0,10 ct
Pierścionek zaręczynowy z żółtego i białego złota 585 z brylantami 0,28 ct
Pierścionek zaręczynowy z dwukolorowego złota 585 z brylantami 0,37 ct

Oliwin – kamień szlachetny. Symbolika, właściwości, pochodzenie
Oliwin to zjawiskowy kamień szlachetny, który wyróżnia wręcz bajeczny połysk - szklisty, oleisty, niekiedy z efektem kociego oka i smug świetlnych. Niektórzy twierdzą, że odcień tego klejnotu jest podobny do koloru oliwek. Jednak zdarzają się oliwiny o barwie brązowej, czarnej, a także białe i bezbarwne. To także kamień, który ma też rozbudowaną symbolikę i któremu przypisuje się szereg cudownych właściwości. Oto oliwin - klejnot pełen tajemniczego uroku.
Read more
Sentencje łacińskie
Mimo że łacina to martwy język, to łacińskie sentencje, które powstały wieki temu, są nadal żywe. To ciągle aktualne przesłania, wskazówki i uniwersalne prawdy. W mowie tej jest też zarówno coś szlachetnego, eleganckiego, jak i tajemniczego, dlatego łacińskich słów używa się przy szczególnych okazjach. Dowiedz się, jakie są najpiękniejsze sentencje w tym starożytnym języku i pomyśl, która z nich mogłaby być twoim podarunkiem lub życiową radą dla bliskiej ci osoby.
Read more
Fioletowy kamień szlachetny
Chłodny i ciepły, wpadający w błękit lub w czerwień, pastelowy albo neonowy - fiolet ma niejedno oblicze. Dokładnie takie same są fioletowe kamienie szlachetne. W zależności od tego, jak odbija się od nich światło, mogą mieć jasną lub głęboką, ciemną barwę. Jednak wszystkie one urzekają swoją tajemniczą aurą. Poznaj klejnoty w różnych odcieniach fioletu, które zdobią wytworne pierścionki, naszyjniki i kolczyki.
Read more
Malachit – właściwości, pochodzenie, symbolika
Ten zielony minerał, na którym znajdują się nieoczywiste liniowe i pierścieniowe wzory, skradł serce niejednego kolekcjonera biżuterii i mistrza sztuki jubilerskiej. Odcień malachitu pasuje do chłodnej barwy białego złota i srebra oraz do ciepłej tonacji żółtego kruszcu. Dlaczego jeszcze ten wyjątkowy kamień inspiruje do tworzenia misternej biżuterii? Poznaj bliżej malachit - ceniony i pożądany minerał.
Read more
Jaki pierścionek pasuje do obrączki?
Najpierw na kobiecej dłoni pojawia się pierścionek zaręczynowy, a zwykle niedługo potem towarzyszy mu obrączka. Wtedy świeżo upieczona żona staje przed dylematem i zastanawia się, jak nosić tę biżuterię. Obecnie w modzie jest noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Jak wybrać te ozdoby, aby rzeczywiście do siebie pasowały? Wyjaśniamy!
Read more
Najmodniejsze pierścionki zaręczynowe – trendy na rok 2023
Klasyczne i subtelne oraz przykuwające wzrok i odważne - wszystkie najmodniejsze pierścionki zaręczynowe w tym sezonie powinny olśniewać blaskiem. Mimo że wybór tego "jedynego" jest często uzależniony od gustu wybranki, to przed podjęciem ostatecznej decyzji i zakupem biżuterii, warto zorientować się, jakie zaręczynowe trendy aktualnie obowiązują. Dowiedz się, jakich pierścionków pragną kobiety i które z nich są obecnie jubilerskimi hitami.
Read more
Czarny kamień szlachetny
Czarne kamienie szlachetne są tajemnicze, wytworne, kojarzą się z luksusem. Ich nieoczywista elegancja wynika z bijącego od nich chłodnego blasku. Klejnoty w kolorze czarnym zdobią najpiękniejszą biżuterię, która jest zarazem oryginalna i ponadczasowa. Poznaj sekrety ciemnych kamieni i dowiedz się więcej o ich właściwościach.
Read more
Niebieski kamień szlachetny
Mogą pasować do koloru oczu, kojarzą się z głębią oceanu i bezchmurnym niebem – niebieskie kamienie szlachetne urzekają, hipnotyzują i są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Niektóre błękitne klejnoty są bardzo rzadkie, a ich złoża niewielkie. Dlatego też osiągają zawrotne ceny i są poszukiwane przez kolekcjonerów kosztowności. Dowiedz się więcej o biżuterii z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, o ich symbolice i właściwościach.
Read more
Zielony kamień szlachetny
Głęboki odcień, hipnotyzujący połysk i efektownie odbijające się refleksy światła sprawiają, że kamienie o barwie zielonej mogą śmiało konkurować z najpiękniejszymi diamentami. Klejnoty te powstają w naturalny sposób w skorupie ziemskiej, od lat inspirują mistrzów jubilerstwa i osiągają zawrotne ceny. Czym szczególnym wyróżnia się biżuteria z zielonym kamieniem? I które z klejnotów w tym odcieniu cieszą się największą popularnością wśród jubilerów? Wyjaśniamy!
Read more
Tanzanit - unikalny kamień o bajecznym odcieniu
W 1967 roku odbyła się wyprawa w poszukiwaniu złóż szafirów, która tylko w połowie zakończyła się fiaskiem. Manuel d’Souza przywiózł z niej inne, ciekawe kamienie szlachetne. Błyszczące minerały znaleziono w północnej Tanzanii, dlatego nazwano je tanzanitami. Te kamienie szlachetne szybko zyskały ogromną popularność i pokochały je gwiazdy. Tanzanit to kamień, który zdobi pierścionek zaręczynowy Beyoncé, kolczyki wybrane przez Anne Hathaway na galę wręczenia Oscarów i efektowny naszyjnik Cate Blanchett. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym klejnocie!
Read more
Comments (0)