Ametyst to pełen uroku kamień półszlachetny o fioletowej barwie, który od wieków intryguje nie tylko kobiety, ale też możnowładców i hierarchów kościelnych. Spokojny, stonowany kolor kryształu połączony ze białym lub żółtym złotem olśniewa swoim dostojeństwem, a jednocześnie rozbudza głęboko skrywane marzenia. Ukryta we wnętrzu ametystu energia sprawia, że każda kobieta nabiera odwagi i pewności siebie.

Ametyst to dwutlenek krzemu – przeźroczysta odmiana kwarcu mlecznego o zróżnicowanym natężeniu barwy. Jego nazwa została zaczerpnięta z języka greckiego i oznacza dosłownie "trzeźwy", ponieważ według wierzeń to minerał o niezwykłych właściwościach, który zapobiega złemu samopoczuciu po wypiciu nadmiernej ilości wina.  Jednak niektórzy uważają, że jego nazwa pochodzi od legendy o Amethis, którą Diana zamieniła w przezroczysty minerał, aby ochronić ją przed okrutną zemstą Bachusa. 

Ametyst swoją niespotykaną barwę zawdzięcza śladowym ilościom żelaza połączonym z dwutlenkiem krzemu. W zależności od odmiany, minerał może mieć kolor od liliowego, aż po ciemny fiolet w czerwonym lub niebieskim odcieniu. 

Gdzie występuje ametyst?

Kamień ametyst występuje w Brazylii, Urugwaju, USA, Iranie, Rosji, Niemczech, a także na Sri Lance i Madagaskarze. Można go znaleźć także w Polsce, w okolicach Szklarskiej Poręby.

Znane ametysty znajdują się się m.in. w berle niesamowitej Katarzyny Wielkiej, a także w pierścieniach papieskich. Dlatego to doskonały wybór dla pewnej siebie i temperamentnej kobiety, która nie boi się dzierżyć władzy w rękach.

Kamień szlachetny ametyst – znaczenie

Ametyst nazywany jest także kamieniem harmonii i relaksu, ponieważ ma wiele ciekawych właściwości. Według wierzeń pomaga radzić sobie w stresujących sytuacjach, przywraca równowagę oraz zapewnia spokojny sen. Jest również symbolem szczęścia i walki z uzależnieniem. 

Ametyst chętnie był noszony przez papieży, biskupów i zamożnych chrześcijan jako znak oddania Chrystusowi. Głęboki fiolet miał nawiązywać do jego męki. 

Cechy ametystu

Ametyst jest kamieniem szczególnie cennym w jubilerstwie. Doskonale komponuje się nie tylko z białym i żółtym złotem, ale także innymi minerałami szlachetnymi, takimi jak diamenty, szafiry i szmaragdy. Kryształ ten wyróżnia się:

twardością - 7/10 w skali Mohsa,

słupkowym pokrojem w formie efektownej geody, czyli skały wypełnionej minerałem,

smugowaniem, czyli naprzemiennym ułożeniem warstw o różnym natężeniu barwy.

Dzięki temu kryształy po odpowiednim oszlifowaniu są zjawiskowo piękne.

Jakie są właściwości ametystu?

Ametystowi przypisuje się wiele różnych właściwości. Według wierzeń przynosi spokój w życiu osobistym, dodaje cierpliwości i pomaga uwolnić się od negatywnych myśli. Starożytni Grecy wierzyli, że kamień zapewnia również zdrowy sen nocą, poprawia przemianę materii, a także pomaga w łagodzeniu konfliktów. 

Dla kogo biżuteria z ametystem byłaby idealnym prezentem?

Kamienie szlachetne doskonale prezentują się w połączeniu z białym i żółtym złotem. Energia ametystu zamknięta w eleganckiej biżuterii świetnie sprawdzi się na prezent dla ukochanej, jako wyraz wdzięczności za obecność i dowód dozgonnej miłości, a także dla osób na wysokich stanowiskach, jako symbol profesjonalizmu i połączenia wiedzy z niecodzienną kreatywnością.

Sięgnij po biżuterię z ametystu, jeśli szukasz kamieni szlachetnych, które podkreślą wyjątkowy charakter obdarowanej osoby.

Czy ametyst zmienia kolor?

Ametyst wykazuje smugowanie, dzięki czemu mieni się wieloma kolorami od subtelnego wrzosu, aż po upojny, głęboki fiolet. Swoją nietuzinkową barwę może zmieniać w zależności od kąta padania światła.

Ile kosztuje ametyst?

Każdy kamień, który znajdziesz w asortymencie domu jubilerskiego A&A, jest wyjątkowy. Ametysty różnią się kolorem, szlifem, wagą i czystością, dlatego nie można określić ceny konkretnego okazu przed umieszczeniem go w biżuterii. 

Olśniewające spokojem i szczęściem ametysty - wyjątkowy upominek dla pewnej siebie kobiety

Wybierz nasze naszyjniki, pierścionki lub inną biżuterię z ametystu i oczaruj ukochaną osobę dostojnym połączeniem luksusu, delikatności i potęgi.

Pierścionek z ametystem – niebanalny wybór dla narzeczonej, żony w rocznicę ślubu i matki swojego dziecka. Głęboki blask fioletowego ametystu sprawia, że ukochana kobieta czuje się wyróżniona i doceniona, a w trudnych chwilach pomaga uspokoić się. Co więcej, dzięki swojej barwie stale przypomina o tym, jak bardzo jest wyjątkowa. Wybierz połączenie unikalnego ametystu z doskonałymi w każdym calu brylantami, a pierścionek olśni każdą osobę, której ukochana poda dłoń w geście przywitania.

Kolczyki z ametystem – wyjątkowa biżuteria z olśniewającym kamieniem rozjaśni twarz każdej damy. Kryształy o głębokiej fioletowej barwie doskonale pasują do oczu we wszystkich kolorach, a ich subtelny blask oraz kunszt wykonania podkreśla ich elegancki i profesjonalny styl. Kolczyki z ametystem uświetnią niejedną stylizację, zarówno tę codzienną, jak i wieczorową.

Naszyjnik z ametystem – doskonałe w każdym calu dzieło jubilerów, które zachwyca nie tylko kobiety, ale także osoby w jej otoczeniu. Efektowna kolia przyciąga spojrzenia i uświetnia każdą stylizację. Podaruj ją ukochanej kobiecie, a w prosty sposób sprawisz, że w jednej chwili poczuje się jak prawdziwa księżniczka. Tutaj nie trzeba słów, wystarczy jedno spojrzenie na to kunsztownie wykonane dzieło wypełnione kamieniami, które mienią się tysiącem barw i wyróżniają niesamowitymi właściwościami, aby dostrzec naturalne piękno kobiety. 

Bransoletka z ametystem – niewielka, lecz niezwykle urocza propozycja dla każdej kobiety, która pragnie w subtelny i niesztampowy sposób urozmaicić swoją aranżację. Połyskujące w słońcu kamienie szlachetne podkreślają wyjątkowe stylizacje i dodają urody osobie noszącej. Ametyst w bransoletce potrafi olśnić wszystkich wokół swoim dostojnym, fioletowym blaskiem i perfekcyjnie wykonanym szlifem. To doskonały wybór na urodziny, święta czy rocznicę, jako uzupełnienie kolekcji kamieni. 

Obrączka z ametystem – kwintesencja perfekcji i elegancji w jednym. Kamień ametyst o niepowtarzalnym blasku osadzony w żółtym lub białym złocie sprawdzi się doskonale, jako wyraz głębokiej i wyjątkowej miłości między dwojgiem ludzi. Niewielki kryształ osadzony w tym symbolicznym krążku sprawia, że ślubny symbol staje się niezwykłą pamiątką, na którą nawet po latach ukochana będzie patrzeć z nieukrywaną rozkoszą i radością. 

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.