Jak wygląda diament?

Myślisz, że wiesz, jak rozpoznać diament i że nie sposób pomylić go z innymi kamieniami? Niestety rynek zalewa fala tanich, syntetycznych podróbek, dlatego warto wiedzieć jakie detale wyróżniają najtwardszy kamień szlachetny na świecie.

Diamenty są twarde i nie można ich zarysować niczym innym oprócz drugiego diamentu. Mimo że kojarzy się je jako białe kamienie, to mogą mieć też odcień niebieski, różowy, a nawet czarny.

Jeszcze przed obróbką są matowe. Dopiero po tym, jak zostaną oszlifowane (najczęściej szlifem brylantowym), stają się brylantami. Obróbka wydobywa z nich wyjątkowy blask – jest to największy i najbardziej ceniony atut diamentów. To, jak efektownie załamuje się światło na prawdziwym diamencie, może pomóc w ocenie prawdziwości kamienia.

Kamień cyrkonia – co to jest?

Cyrkonia bardzo często imituje oszlifowane diamenty, czyli brylanty. Jednak tak naprawdę nie ma z nimi nic wspólnego.

Cyrkonia to wyrób syntetyczny, który nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. Powstaje poprzez stopienie tlenku cyrkonu i itru, co umożliwia utworzenie kamienia o sześciennej formie. Taki sztuczny "klejnot" jest niemal tak samo twardy jak prawdziwy diament. Twardość cyrkonii wynosi od 8,5 do 9, natomiast jej naturalnego pierwowzoru 10.

Cyrkonie mogą być przezroczyste, białe i kolorowe. "Udają" nie tylko diamenty, ale też inne kamienie szlachetne. W tym celu ich barwę zmienia się poprzez dodatek do bazowego stopu m.in. kobaltu. Dzięki temu stają się niebieskie, lub chromu – pozwala to na stworzenie zielonych błyskotek.

Pierwsze cyrkonie powstały w latach 30. ubiegłego wieku. Jednak weszły na rynek dopiero w 1976 roku. Od tego momentu cyrkonie zdobią pierścionki, kolczyki, naszyjniki, broszki i o wiele więcej. Obecnie największym producentem cyrkonii są Chiny.

Odróżniamy diament od cyrkonii – test światła

Zarówno diament, jak i cyrkonia będą zjawiskowo błyszczeć, jeżeli skierujesz na nie promienie światła. Jednak w obu przypadkach spodziewaj się różnych efektów świetlnych.

Sztucznie kamienie, kiedy pada na nie światło, mienią się wielokolorowym blaskiem we wszystkich odcieniach tęczy. W stosunku do cyrkonii diament odbija stonowane barwy szarości oraz refleksy w kolorze bieli, czerwieni i pomarańczowego.

Diament vs cyrkonia – test ciepła

Żeby przeprowadzić test ciepła, wystarczy przygotować miseczkę gorącej wody. Następnie wrzuć do niej kamień, ostrożnie wyjmij go (tak, aby się nie poparzyć) i umieść go na dłoni. Jeżeli czujesz, że jest ciepły i nagrzał się od wody, masz do czynienia z cyrkonią. Oszlifowany diament czy taki jeszcze przed obróbką nie zmieni swojej temperatury i nie poparzy się.

W ten sposób możesz odróżnić kamień naturalny od sztucznego, również opalając się. Jeżeli twoja zawieszka na łańcuszku po kilkunastu minutach zacznie cię parzyć, jest to dowodem na to, że wykonano ją nie z diamentu, a z cyrkonii.

Co jeszcze odróżnia diament od cyrkonii?

  • Jeżeli masz kamień, który nie jest oprawiony biżuterią, to możesz położyć go na stronie książki. Jeżeli widzisz przez niego litery, oznacza to, że jest diamentem. Jest to tzw. test przejrzystości kamieni.

  • Możesz też przyłożyć kamień do ust i dmuchnąć na niego. Pojawiła się na nim mgła? W takim razie trzymasz w ręce cyrkonię. Powierzchnia diamentów nigdy nie zachodzi mgłą. Takie "badanie" to test mgły – niestety, by jego wynik był wiarygodny, musi być on przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych.

  • Aby sprawdzić, czy masz do czynienia z najtwardszym kamieniem świata, wykorzystaj zwykłą szybę w oknie. Delikatnie ją natłuść. Następnie przyłóż do niej kamień. Jeśli choć na chwile zatrzymał się on na szybie, jest diamentem. Wynika to z faktu, że naturalne kamienie mają chropowatą strukturę. Cyrkonia przyłożona do takiej szyby, od razu się po niej zsunie.

Cyrkonia a diament – jak rozpoznać?

O tym, czy kamień znajdujący się w bransoletce lub zdobiący pierścionek zaręczynowy, jest diamentem, czy cyrkonia można niestety przekonać się dopiero wraz z upływem czasu. Ze względu na różne właściwości fizyczne z biegiem lat zmienia się ich wygląd:

  • Krawędzie cyrkonii prędzej czy później zetrą się, staną się łagodne i zaokrąglone. Nie ma o tym mowy w przypadku naturalnego klejnotu;

  • Wierna imitacja diamentu jest podatna na zarysowania. Pojawią się na niej drobne defekty, a jej powierzchnia zmatowieje. Biżuteria z diamentem nawet po wielu latach prezentuje się nieskazitelnie.

Nie musisz być specjalistą od kamieni szlachetnych, aby odróżnić tanią cyrkonię od znacznie droższego od niej diamentu. Przyjrzyj się temu, jak kamienie te odbijają światło, jak zachowują się po kontakcie z ciepłem i czy widać przez nie litery w książce.

Produkt dodany do porównania.