Data publikacji: 23.06.2021
Data aktualizacji: 28.09.2023
Odsłon artykułu: 1559
Spis treści
1. Jak wygląda diament?
2. Kamień cyrkonia – co to jest?
3. Odróżniamy diament od cyrkonii – test światła
4. Diament vs cyrkonia – test ciepła
4. Co jeszcze odróżnia diament od cyrkonii?
4. Cyrkonia a diament – jak rozpoznać?
Jak wygląda diament?
Myślisz, że wiesz, jak rozpoznać diament i że nie sposób pomylić go z innymi kamieniami? Niestety rynek zalewa fala tanich, syntetycznych podróbek, dlatego warto wiedzieć jakie detale wyróżniają najtwardszy kamień szlachetny na świecie.
Diamenty są twarde i nie można ich zarysować niczym innym oprócz drugiego diamentu. Mimo że kojarzy się je jako białe kamienie, to mogą mieć też odcień niebieski, różowy, a nawet czarny.
Jeszcze przed obróbką są matowe. Dopiero po tym, jak zostaną oszlifowane (najczęściej szlifem brylantowym), stają się brylantami. Obróbka wydobywa z nich wyjątkowy blask – jest to największy i najbardziej ceniony atut diamentów. To, jak efektownie załamuje się światło na prawdziwym diamencie, może pomóc w ocenie prawdziwości kamienia.
Kamień cyrkonia – co to jest?
Cyrkonia bardzo często imituje oszlifowane diamenty, czyli brylanty. Jednak tak naprawdę nie ma z nimi nic wspólnego.
Cyrkonia to wyrób syntetyczny, który nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. Powstaje poprzez stopienie tlenku cyrkonu i itru, co umożliwia utworzenie kamienia o sześciennej formie. Taki sztuczny "klejnot" jest niemal tak samo twardy jak prawdziwy diament. Twardość cyrkonii wynosi od 8,5 do 9, natomiast jej naturalnego pierwowzoru 10.
Cyrkonie mogą być przezroczyste, białe i kolorowe. "Udają" nie tylko diamenty, ale też inne kamienie szlachetne. W tym celu ich barwę zmienia się poprzez dodatek do bazowego stopu m.in. kobaltu. Dzięki temu stają się niebieskie, lub chromu – pozwala to na stworzenie zielonych błyskotek.
Pierwsze cyrkonie powstały w latach 30. ubiegłego wieku. Jednak weszły na rynek dopiero w 1976 roku. Od tego momentu cyrkonie zdobią pierścionki, kolczyki, naszyjniki, broszki i o wiele więcej. Obecnie największym producentem cyrkonii są Chiny.
Odróżniamy diament od cyrkonii – test światła
Zarówno diament, jak i cyrkonia będą zjawiskowo błyszczeć, jeżeli skierujesz na nie promienie światła. Jednak w obu przypadkach spodziewaj się różnych efektów świetlnych.
Sztucznie kamienie, kiedy pada na nie światło, mienią się wielokolorowym blaskiem we wszystkich odcieniach tęczy. W stosunku do cyrkonii diament odbija stonowane barwy szarości oraz refleksy w kolorze bieli, czerwieni i pomarańczowego.
Diament vs cyrkonia – test ciepła
Żeby przeprowadzić test ciepła, wystarczy przygotować miseczkę gorącej wody. Następnie wrzuć do niej kamień, ostrożnie wyjmij go (tak, aby się nie poparzyć) i umieść go na dłoni. Jeżeli czujesz, że jest ciepły i nagrzał się od wody, masz do czynienia z cyrkonią. Oszlifowany diament czy taki jeszcze przed obróbką nie zmieni swojej temperatury i nie poparzy się.
W ten sposób możesz odróżnić kamień naturalny od sztucznego, również opalając się. Jeżeli twoja zawieszka na łańcuszku po kilkunastu minutach zacznie cię parzyć, jest to dowodem na to, że wykonano ją nie z diamentu, a z cyrkonii.
Co jeszcze odróżnia diament od cyrkonii?
- Jeżeli masz kamień, który nie jest oprawiony biżuterią, to możesz położyć go na stronie książki. Jeżeli widzisz przez niego litery, oznacza to, że jest diamentem. Jest to tzw. test przejrzystości kamieni.
- Możesz też przyłożyć kamień do ust i dmuchnąć na niego. Pojawiła się na nim mgła? W takim razie trzymasz w ręce cyrkonię. Powierzchnia diamentów nigdy nie zachodzi mgłą. Takie "badanie" to test mgły – niestety, by jego wynik był wiarygodny, musi być on przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych.
- Aby sprawdzić, czy masz do czynienia z najtwardszym kamieniem świata, wykorzystaj zwykłą szybę w oknie. Delikatnie ją natłuść. Następnie przyłóż do niej kamień. Jeśli choć na chwile zatrzymał się on na szybie, jest diamentem. Wynika to z faktu, że naturalne kamienie mają chropowatą strukturę. Cyrkonia przyłożona do takiej szyby, od razu się po niej zsunie.
Cyrkonia a diament – jak rozpoznać?
O tym, czy kamień znajdujący się w bransoletce lub zdobiący pierścionek zaręczynowy, jest diamentem, czy cyrkonia można niestety przekonać się dopiero wraz z upływem czasu. Ze względu na różne właściwości fizyczne z biegiem lat zmienia się ich wygląd:
- Krawędzie cyrkonii prędzej czy później zetrą się, staną się łagodne i zaokrąglone. Nie ma o tym mowy w przypadku naturalnego klejnotu;
- Wierna imitacja diamentu jest podatna na zarysowania. Pojawią się na niej drobne defekty, a jej powierzchnia zmatowieje. Biżuteria z diamentem nawet po wielu latach prezentuje się nieskazitelnie.
Nie musisz być specjalistą od kamieni szlachetnych, aby odróżnić tanią cyrkonię od znacznie droższego od niej diamentu. Przyjrzyj się temu, jak kamienie te odbijają światło, jak zachowują się po kontakcie z ciepłem i czy widać przez nie litery w książce.
Julia Witczak
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Pierścionek zaręczynowy dwukolorowe złoto 585 Torino z brylantem 0,41 ct i sekretnym...
Pierścionek zaręczynowy z białego i żółtego złota 585 Vicenza z zachwycającym brylantem...
Poprzednie wpisy na blogu
Co symbolizuje obrączka ślubna: Znaczenie i historia symbolu małżeństwa
Składając przysięgę małżeńską, można obejść się bez drogich kreacji i wystawnego wesela. Nie można jednak zrobić tego bez obrączek. Dowiedz się, skąd pochodzi zwyczaj wymiany złotych krążków między małżonkami i kiedy przybył on do Polski.
Obrączka męska - na którym palcu powinna się znaleźć? Tradycje kontra nowoczesność
W dzisiejszych czasach coraz częściej wszelkie tradycje, zwyczaje czy obyczaje odchodzą w zapomnienie. Teraz częściej liczy się pragmatyzm czy wygoda. Niektórzy mimo wszystko starają się kultywować niektóre z nich i mimo zmieniającego się świata przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich tradycji jest noszenie obrączki ślubnej. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Na jakim palcu nosi się obrączkę w zależności od płci, jak Polacy wypadają w tym temacie na tle reszty świata? Czy trzeba trzymać się tradycji, oraz w jaki sposób palec, na którym nosimy obrączkę informuje innych o naszym sanie cywilnym? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy kupić obrączki? Najlepszy czas na wybór i zakup obrączek ślubnych
Planujecie ślub, macie jeszcze mnóstwo czasu do uroczystości więc nawet nie myślicie o tym kiedy kupić obrączki ślubne? To może być błąd, ponieważ zamówienie obrączek i wykonanie ich przez jubilera to wcale nie taka szybka i prosta sprawa. Ile czasu przed ślubem powinniście kupić obrączki, czy kupienie ich od ręki jest możliwe, co warto wziąć pod uwagę planując zakup obrączek ślubnych oraz kto według tradycji powinien za nie zapłacić. To pytania, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.
Czy obrączkę z diamentem można powiększyć: Co musisz wiedzieć?
Korekta rozmiaru obrączki, czy też powiększenie pierścionka to częste pytanie, tak w salonie stacjonarnym jak i na naszej skrzynce mailowej. Powiększanie pierścionków zależy od wielu czynników i nie każda z obrączek ślubnych nadaje się do korekty rozmiaru. Żeby to wyjaśnić sprawdzimy, w jaki sposób następuje powiększenie pierścionka, czy można zrobić to dla obrączki z diamentem, ile razy taka korekta jest możliwa, a kiedy nie powinno się tego robić. Omówimy także czy warto robić korektę rozmiaru obrączki ślubnej z diamentem, ile może kosztować taki zabieg i gdzie najlepiej go zrobić.
Jak zmniejszyć pierścionek: Kompletny przewodnik po zmianie rozmiaru pierścionków
Bywa w życiu tak, że mimo przygotowania idealnego planu, sprawdzenia dokładnie rozmiaru noszonej na co dzień biżuterii, pierścionek zaręczynowy, który wręczyliśmy naszej wybrance, nie pasuje. Bywa też tak, że przez chorobę, albo zmianę stylu życia dany pierścionek zaczyna się zsuwać albo uciskać. Na szczęście to nie koniec świata i jedyne czego potrzebujemy to delikatnej korekty rozmiaru pierścionka. Na czym polega ten proces i co powinniście wiedzieć sprawdzimy poniżej.
Kto powinien kupić obrączki: Tradycje i nowoczesne podejście
"Tradycja to rzecz święta" jak zwykło się u nas mawiać. Choć jest wiele fascynujących tradycji kultywowanych u nas w kraju, które warto podtrzymywać, to niektóre już dawno powinny odejść i zostać zapomniane. Czasy się zmieniły, zmieniła się mentalność ludzi więc duża część dawnych obyczajów jest już nieaktualna i krzywdząca. Dzisiaj zajmiemy się tradycją, która wprawdzie nikogo nie krzywdzi, ale też przy współczesnym społeczeństwie nie ma potrzeby trzymać się jej ślepo. Mowa o tym kto powinien kupić obrączki ślubne!
Rodzaje pierścionków zaręczynowych. Przewodnik po wyborze idealnego pierścionka
Kiedy przychodzi w życiu ten moment, że jesteśmy pewni naszych uczuć do drugiej osoby i uświadamiamy sobie, że to z nią chcemy spędzić całe życie, zaczyna się polowanie na pierścionek zaręczynowy. Przy wyborze pierścionka może pojawić się jednak pewien problem, a nawet kilka. Jaki, z czego, jaki kamień, jaki rozmiar, jaki budżet i gdzie go schować? Z ostatnim zagadnieniem musisz poradzić sobie sam. Jeśli chodzi o resztę pytań, wyciągamy pomocną dłoń i śpieszymy z odpowiedzią!
Grawer na obrączkach – co warto uwiecznić na symbolu Waszej miłości?
Nadszedł ten moment – idziecie do salonu jubilerskiego, wybieracie wymarzone obrączki i dostajecie pytanie na temat graweru. Jeżeli wcześniej nie przemyśleliście tej kwestii, to już kupując złote krążki, na pewno macie pustkę w głowie. Uniknijcie takiej sytuacji i już teraz pomyślcie, czy wolicie nietypowy grawer, klasyczny czy może stawiacie na minimalizm i wolicie wygrawerowanie prostego symbolu.
Cyrkonia a diament
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i trudno ocenić, czy biżuteria jest ozdobiona diamentem, czy tylko cyrkonią. Mimo tego te dwa kamienie różni niemal wszystko. Pochodzenie, struktura i połysk – to tylko niektóre różnice, które od razu wychwyci oko wytrawnego jubilera. I ty dowiedz się, jak odróżnić diament od cyrkonii i nigdy nie daj się oszukać.
Perły naturalne. Jak je odróżnić od sztucznych?
Natura nie jest perfekcyjna, ale zachwycająca, czego najlepszym przykładem są perły naturalne. Nigdy nie są idealnie okrągłe, a mimo tego urzekają fakturą i barwą. Niestety w powszechnym obrocie handlowym znajdują się ich na pierwszy rzut oka wierne imitacje, które powstają z niemal bezwartościowego plastiku lub szkła. Dowiedz się, jak wyglądają prawdziwe naturalne perły (hodowlane i te wyławianie z mórz) i nigdy nie daj się oszukać.