Rubin to niezwykły klejnot, który jak ogień rozpala żądze, odkrywa głęboko skrywane pragnienia, budzi pożądanie nie tylko w kobietach. Jego czerwoną barwę można podziwiać na wielu  insygniach i szatach królewskich, a także w przestrzeniach kościelnych. Doskonale komponuje się z czystym, jak łza, diamentem, ale wspaniale prezentuje się także samodzielnie w otoczeniu białego i żółtego złota.

Rubin to niezwykle rzadki, a przez to bardzo ceniony w jubilerstwie kamień. Tak jak szafir, rubin to korund, czyli bezbarwny kryształ. Za niezwykły kolor kamienia – od różowego po krwiście czerwony – odpowiada chrom. Połączenie tlenku glinu i chromu jest niezwykle rzadko spotykane w środowisku, stąd jego popularność, która nie słabnie mimo upływu lat.

Nazwa rubin pochodzi od  łacińskiego słowa ruber i oznacza dosłownie "czerwony". Starożytni hindusi określali go także jako "ratnaraj" co oznacza "król klejnotów".  Powstaje w skałach metamorficznych, a jego występowanie badacze określają jako prawdziwy cud.

Gdzie występuje rubin?

Rubiny można znaleźć tylko na wybranych obszarach, m.in. na Sri Lance, w Tajlandii, Kambodży, Pakistanie, Tanzanii, a także w Afganistanie i Australii. W przeszłości występowały także w Polsce. Ich występowanie jest niezwykle ograniczone, stąd niezwykle wysoka cena. Szczególnie poszukiwany jest rubin gwiaździsty, który pochodzi ze Sri Lanki. Według informacji handlowych największy z nich "Rosser Reeves Star" ma 138,72 karata. 

Kamień szlachetny rubin – znaczenie

Minerał o tak niesamowitej barwie symbolizuje przede wszystkim głęboką i prawdziwą miłość, a także namiętność i rozkosz. Nic dziwnego, że pierścionki pełne rubinów są jedną z najczęściej wybieranych biżuterii na zaręczyny. 

Legendy głoszą, że  służyły greckim i rzymskim boginiom miłości – Afrodycie i Wenus. Według wierzeń  rubiny miały gwarantować odwagę i bogactwo oraz chronić w walce. Dodatkowo często były traktowane jako sposób na to, żeby wzmocnić pozytywną energię i... rozbudzić pożądanie.

Cechy rubinu

Rubin jest nie tylko symbolem miłości, ale obok szafiru także jednym z najważniejszych kamieni szlachetnych, które występują na świecie. Wyróżniają go: 

twardość taka, jaką ma szafir, czyli 9/10 w skali Mohsa,

inkluzje – nadają kamieniu niesamowitego charakteru i wskazują miejsce pochodzenia klejnotu. 

Rubin jest drugim co do twardości kamieniem szlachetnym na świecie. Te kamienie szlachetne plasują się pod tym względem tuż za diamentami. Dlatego, oprócz biżuterii, rubiny wykorzystuje się do tworzenia narzędzi ogniotrwałych.

Jakie są właściwości rubinu?

Rubin to kamień o płomiennej barwie, na którego widok każde serce zaczyna mocniej bić. Jednak to nie jedyne zalety tego kamienia. Rubin wyróżnia się także wieloma właściwościami. 

Według wierzeń pierścionek z ognistym kryształem miał zabezpieczać m.in. przed różnymi chorobami związanymi z krążeniem krwi i wzmacniać serce. Dodatkowo historia rubinu pokazuje, że często sięgały po niego osobny zamożne, gdyż miał chronić przed utratą bogactwa. 

Dla kogo biżuteria z rubinem byłaby idealnym prezentem?

Rubin doskonale prezentuje się w połączeniu z białym złotem. Jasne tło doskonale podkreśla jego naturalny blask i sprawia, że biżuteria wygląda bardzo dostojnie. To doskonały wybór dla kobiety, która pragnie wyróżniać się wśród innych.

Dobrym wyborem jest także żółte złoto, które swoją ciepłą barwą wzmacnia ognisty charakter rubinu. Taka biżuteria z wykorzystaniem rubinów sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz wzniecić iskrę pożądania i rozpalić dziką namiętność.

Niezwykle oryginalnie wyglądają czerwony kamień i różowe złoto. Razem tworzą niesamowitą kompozycję, która urzeka klasą i ponadczasowością. Idealnie sprawdzi się jako upominek dla ukochanej kobiety, której pragniesz podziękować za obecność i uczucie.

Czy rubin zmienia kolor?

Rubin, tak jak szafir, wykazuje silny pleochroizm, dzięki któremu występuje w różnych odcieniach od purpurowej po pomarańczową. Obserwowane barwy zależą od kąta i intensywności padania światła. 

Jego walory estetyczne podnosi również luminescencja, która sprawia, że kamień zachwyca swoim luksusowym blaskiem pełnym namiętności. Nie sposób się dziwić, że tak często porównuje się go z szafirem.

Ile kosztuje rubin?

Rzadkie kamienie naturalne są niesamowicie kosztowne. Na ich cenę wpływa wiele czynników. W przypadku rubinów jest to barwa. Im bardziej głęboki kolor, tym większa wartość kamieni. 

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje karat rubinu, skontaktuj się z naszą obsługą. Pracownicy Domu Jubilerskiego A&A odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania odnośnie do naszej wyjątkowej biżuterii wysadzanej kamieniami. 

Niezwykły rubin – królewski klejnot dla królowej Twojego życia!

Pokaż ukochanej osobie, jak bardzo Ci na niej zależy i podaruj jej biżuterię z rubinami, jako dowód Twojej miłości i wierności!

Pierścionek z rubinem – Rubin to symbol głębokiego uczucia, pasji i namiętności, który doskonale sprawdzi się z okazji zaręczyn, a także rocznicy ślubu czy narodzin pociechy. Wręcz kobiecie pierścionek z rubinami otoczonymi diamentami, a zobaczysz w jej oczach płomień prawdziwej namiętności, która rozpali Twoje serce i umocni łączące Was uczucie. Pierścionek wspaniale ozdobi jej dłoń i sprawi bardzo dużo radości!

Kolczyki z rubinem – Zjawiskowa biżuteria, której odcienie doskonale podkreślą malinowy kolor ust ukochanej i jej urocze rumieńce wywołane emocjami. Kolczyki urzekną niejedną damę i w dyskretny sposób uświetnią każdą stylizację zarówno codzienną, biznesową jak i wieczorową. Sprawdzą się doskonale na święta, urodziny czy inną wyjątkową okazję, jaką jest np. uzyskanie naukowego stopnia. 

Naszyjnik z rubinem – Olśniewający wybór dla pewnej siebie kobiety o ognistym temperamencie. Doskonałe połączenie złota i kamieni sprawia, że kreacja damy nabiera niecodziennego charakteru. Jako pojedynczy klejnot, rubiny olśniewają swoją energią i w niesztampowy sposób podkreślają wyjątkowość i elegancję każdej kobiety. 

Bransoletka z rubinem – Wyjątkowa dekoracja delikatnych, smukłych nadgarstków, która każdej kobiecej kreacji nadaje niecodziennego charakteru. Rubiny rozjaśniają dłonie swoją głęboką, ognistą barwą i sprawią, że każdy dżentelmen z szacunkiem pochyli się, aby ją pocałować i spod przymkniętych powiek podziwiać blask kamieni.

Obrączka z rubinami – Ponadczasowy symbol wiecznego uczucia. Rubin w połączeniu z białym lub żółtym złotem tworzą szlachetne połączenie, które zachwyca swoim eleganckim i ponadczasowym blaskiem. Taka biżuteria nigdy się nie nudzi i nawet po kilkudziesięciu latach wciąż przypomina o złożonej sobie przysiędze. Obrączka z rubinami doskonale sprawdzi się także jako prezent z okazji 40. rocznicy ślubu, jako wyraz wierności i głębokiego uczucia, które pozostało niezmienne mimo upływu dekad. 

Przeczytaj więcej

Produkt dodany do porównania.