Turmalin to jeden z minerałów rzadkich, należący do grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa "turmali" oznaczającego zdolność do przyciągania. Inne wyjaśnienia etymologii tej nazwy mówią o tym, że "turmali" oznacza "wielobarwny". W tej teorii może być ziarno prawdy, ponieważ turmalin występuje w bardzo szerokiej palecie kolorów: od bezbarwnych, poprzez różowe, aż do zielonych. Poznaj ten magiczny kamień.

Piękny minerał turmalin był znany już w czasach starożytnych w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak popularność w Europie zyskał dopiero na początku XVIII wieku. Obecnie turmalin wydobywa się w Brazylii, a także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wspaniałe okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.

Turmalinowi, jak zresztą wielu kamieniom, przypisuje się szczególne, magiczne znaczenie. Zaliczany jest do kamieni słonecznych, co ma przyciągać dobrą energię. Uważa się, że ze względu na to odpowiada za przyjaźń, miłość i bogactwo. Szczególne znaczenie przypisuje się turmalinowi czarnemu, który uważany jest za kamień o tak dużej sile ochronnej jak kryształ górski. Czarny turmalin nie tylko chroni przed zazdrością, egoizmem i nieufnością, ogólnie zabezpiecza też przed zewnętrznymi złymi wpływami, negatywną energią. Kiedyś zawiązywano go na szyi małym dzieciom uczącym się chodzić.

Turmaliny zazwyczaj tworzą kryształy o pokroju słupkowym, igiełkowym i pręcikowym, a na ścianach kryształów widoczne są charakterystyczne pionowe bruzdy. Kryształy osiągają wielkość nawet do pięciu metrów. Niektóre turmaliny ujawniają ciekawy efekt optyczny, który polega na pojawianiu się wąskiej smugi światła, przypominającej kocie oko (stąd nazwa "efekt kociego oka"). Smuga przemieszcza się po wypukłej i wypolerowanej powierzchni kamienia podczas jego obracania. Jedną z cech turmalinu jest zmiana barwy w zależności od oświetlenia.

Turmalin łatwo elektryzuje się i z tego powodu przyciąga kurz, dlatego należy czyścić go częściej niż inne kamienie. Wyróżnia go duża zawartość jonów, emituje dalekie promieniowanie podczerwone. Jest piroelektryczny (co oznacza, że na jego ścianach podczas zmian temperatury pojawiają się ładunki elektryczne) oraz piezoelektryczny (co oznacza, że może przechowywać ładunek elektryczny i przetwarzać energię elektryczną).

Turmalin, jako kamień magiczny, ma szereg właściwości. Przypisuje mu się między innymi pozytywny wpływ na zdrowie:

  • zdolność obniżania gorączki i łagodzenia oparzeń,

  • zmniejszanie dolegliwości dróg oddechowych,

  • oczyszczanie otoczenia z bakterii,

  • właściwości uspokajające – pomaga w zasypianiu, wspomaga relaksację,

  • wsparcie przy przeziębieniach i zawrotach głowy.

Niektórzy uważają, że ten piękny minerał oczyszcza zarówno ciało, jak i duszę, przynosząc ukojenie i pomagając skupić się na własnych potrzebach.

Niektórzy uważają, że ten piękny minerał oczyszcza zarówno ciało, jak i duszę, przynosząc ukojenie i pomagając skupić się na własnych potrzebach.

Turmalin to przepiękny i rzadko spotykany minerał. Biżuteria z takim kamieniem będzie więc doskonałym prezentem dla bliskiej ci kobiety, której chcesz pokazać, jak bardzo jest wyjątkowa.

Taki prezent sprawdzi się również w przypadku osoby, która interesuje się astrologią, ezoteryką, talizmanami. Jeśli chcesz, by prezent był trafiony w 100% pamiętaj, że w astrologii turmalin wiąże się ze znakami Wagi, Skorpiona i Koziorożca! W związku z tym, że kamień ten rzekomo ma przyciągać dobrą energię, a także przynosić ukojenie, może być miłym podarunkiem dla osoby, która przeżywa chwilowo trudniejszy czas. Dołączenie karteczki z opisem niezwykłych właściwości turmalinu będzie dodatkowym, miłym gestem.

Turmalin wykazuje dość silny pleochroizm. Pojęcie to oznacza zmianę zabarwienia w zależności od kierunku padania światła. Z boku minerały te mogą wydawać się ciemnozielone, a od góry – jasnozielone lub bezbarwne. Jest to jedna z ważniejszych cech diagnostycznych, umożliwiających odróżnienie turmalinu od innych kamieni szlachetnych.

Turmalin może występować w wielu barwach, z których szczególnie interesujące są dwie: turmalin czarny oraz turmalin arbuzowy. 

  • Czarny turmalin to typ popularny wśród ezoteryków. Określa się go mianem kamienia potężnej mocy. Występuje także pod nazwą szerl albo szerlit. Jego zaletą jest niewysoka cena, nie jest jednak popularnie stosowany w jubilerstwie.

  • Turmalin arbuzowy to kamień łączący w sobie barwę zieloną i różową. Ma otwierać na ludzi i nastrajać do miłości. Ten typ turmalinu to bardzo cenny i atrakcyjny kamień kolekcjonerski, bardzo chętnie wykorzystywany w jubilerstwie.

Jeśli chodzi o inne rodzaje tego minerału, wyróżnia się turmalin zielony, różowy, czerwony i niebieski, a także kwarc turmalinowy.

Turmaliny należą do bardzo cenionych kamieni jubilerskich. Ma na to wpływ ilość odcieni, w jakich występują, a także ich niezwykłe właściwości odbijające światło. Biżuteria z turmalinem prezentuje się dostojnie i elegancko. Określenie przedziału cenowego tych minerałów jest bardzo trudne. Ostateczny koszt zależy bowiem od rodzaju turmalinu i jego wielkości. Pojedynczy kamień może kosztować zarówno kilka, jak i kilkanaście tysięcy złotych. Okazy kolekcjonerskie osiągają oczywiście ceny dużo wyższe.

2,38 ct
Diament wyższej jakości
Pierścionek złoty 585 z prostokątnym turmalinem 2,20 ct i... Pierścionek złoty 585 z prostokątnym turmalinem 2,20 ct i... 2
Pierścionek w stylu Art Déco z żółtego i białego palladowego złota próby 0,585 wykonany ręcznie w Pracowni Domu Jubilerskiego A&A. Jego największym atutem jest zjawiskowy turmalin o głębokiej barwie i masie 2,20 ct. Schodkowa oprawa perfekcyjnie zakutych brylantów jakości VS/G pięknie eksponuje kamień centralny. Starannie wykonany milgryf nadaje...
8,24 ct
Ręczne wykonanie
Pierścionek złoty 585 z turmalinem i brylantami Pierścionek złoty 585 z turmalinem i brylantami 2
23 990 zł
Ręcznie w pracowni Domu Jubilerskiego A&A unikatowy pierścionek z białego i żółtego złota zachwyca swoją wyjątkową kompozycją. Centralnie osadzony, zjawiskowy turmalin o masie 7,19 ct odznacza się perfekcyjnym szlifem i piękną głębią koloru, natomiast nieprzemijający blask brylantów o masie 1,05 ct nadaje całości wyrafinowany charakter. Całość będzie...
6,98 ct
Diament wyższej jakości
Pierścionek złoty 585 z okazałym turmalinem 6,70 ct i... Pierścionek złoty 585 z okazałym turmalinem 6,70 ct i... 2
Zjawiskowy złoty pierścionek z turmalinem i brylantami. Niebanalna forma pierścionka zachwyca niesztampowym designem i precyzją ręcznego wykonania. Atrakcyjna podstawa z dwukolorowego kruszcu dopełniona została niezwykłym połączeniem turmalinu o masie 6,70 ct oraz nieprzemijającym blaskiem brylantów o masie 0,28 ct, które jeszcze mocniej podkreślają...
3,33 ct
Ręczne wykonanie
Pierścionek złoty 585 z okazałym turmalinem i brylantami Pierścionek złoty 585 z okazałym turmalinem i brylantami 2
8 835 zł
Olśniewający pierścionek z żółtego i białego, palladowego złota próby 0,585 z okazałym turmalinem o macie 3,03 ct i brylantami o łącznej masie 0,30 ct. Efektowny i wyjątkowy blask brylantów przełamano jednym z najpiękniejszych kamieni szlachetnych, a on swoim wzajemnym towarzystwem jeszcze mocniej akcentuje luksusowy charakter całości. Pierścionek urzeka...

Turmalin to kamień, który chętnie wykorzystuje się w jubilerstwie. Ze względu na jego niezwykłą urodę oraz szereg wariantów kolorystycznych, zdobi się nim niemal wszystkie rodzaje biżuterii. Biżuteria z turmalinem może być zarówno złota, jak i platynowa. Taki kamień, ze względu na jego znaczenie, może być również doskonałym prezentem. Szczególnie atrakcyjną propozycją będzie:

Ten rodzaj kamienia jest mniej zobowiązujący niż brylant, zatem sprawdzi się jako podarunek na 18 urodziny, rocznicę ślubu czy każdą inną, wymagającą szczególnej oprawy okazję.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do porównania.